Geri Dön

ABD'yle ticaret serbestleşiyor

ABD'yle ticaret serbestleşiyor

Devlet Bakanı Çelebi, Clinton yönetiminden Türk ihracatına uygulanan kotaların aşamalı olarak kaldırılması sözü aldı

ABD yönetimine, hükümetin ekonomik programını ayrıntılarıyla anlatan ve programın başarılı olması için gerekli gördükleri "ihracat hamlesine" destek isteyen Devlet Bakanı Işın Çelebi, Türk mallarına uygulanan kotaların aşamalı olarak kaldırılması sözü aldı.
Amerikan kaynakları, ABD Ticaret Bakanı William Daley'nin gelecek yıl Ocak ayında Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini, bu ziyaret sırasında iki ülke arasındaki ticareti "büyük ölçüde serbestleştirecek" bir anlaşma imzalanmasının "mümkün" göründüğünü bildirdiler.
Washington'un "ilk kez" ifade ettiği bu "esneklik", Çelebi ve heyetinin "Avrupa birliği ülkelerine uyguladığınız serbestiyetin aynısını bize de uygulayın" talebi üzerine oluştu. Türkiye'nin ABD ile ihracatı halen yılda 1 milyar dolar düzeyindeyken, bu ülkeden ithalatı 700 milyar doları buluyor. Türk yetkililer, ihracatın ilk aşamada 5 milyar dolara çıkarılmasını istiyorlar.
Washington'da ABD iktisadi yönetiminin en etkin isimlerinden Hazine Bakan Yardımcısı Lawrence Summers ile iki kez bir araya gelen, ayrıca Clinton'un İktisadi Danışmanlar Konseyi Direktörü Janet Yalen ve Dışişleri Bakanlığı'nın iktisadi işlerden sorumlu müsteşarı Stuart Eisenstadt ile görüşen Çelebi, ANASOL - D'nin istikrar programının ABD'liler tarafından, "mantıklı, tutarlı ve sonuç alınabilir" bulunduğunu bildirdi.
Milliyet'in görüş aldığı ABD'li yetkililer de, "Siyasi istikrarın, uygulanmasına izin vermesi halinde, gerekli önlemleri içeren bir programla karşılaştıklarını" kaydettiler.

İki ülke teknokratlarının bir günlük ortak çalışmasında, ayrıntılarıyla incelenen programın, Clinton yönetimince destekleneceği izlenimini aktaran Çelebi, "IMF konusunu hiç görüşmedik. Ancak benim kanaatim, IMF'ye de olumlu görüş iletecekleridir" dedi. Çelebi, "Türkiye'nin bu programı IMF kapsından geçerek uygulaması gerektiğine" inandığını da bildirdi.Yan yatan bina, Bakan Kurum yanından geçtiği sırada sallandıElazığ'da depremle yıkılan Sürsürü mahallesindeki enkazda inceleme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yan yatan binanın yanından geçerken binada sallantı oldu. Bakan Kurum ve beraberindekiler ile arama kurtarma çalışmalarını sürdüren ekipler binadan hızla uzaklaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber