AĞAOĞLU DEV PROJESİNİ DUBAİ’DE SATIŞA SUNACAK

Yabancılara mülk satışına ağırlık veren Ali Ağaoğlu, İstanbul Maslak’taki 5 bin 300 konutluk projesinin lansmanını Dubai’deki fuarda yapacak. Türkiye, onur konuğu olduğu Cityscape Global 2012 Fuarı’nda çok sayıda isim ve projeyle yer alacak

AĞAOĞLU DEV PROJESİNİ DUBAİ’DE SATIŞA SUNACAK

Yabancıya gayrimenkul satışını düzenleyen mütekabiliyet yasasının çıkmasıyla birlikte Türk inşaat şirketleri de yabancı ülkelerdeki hamlelerine başladı.
Birçok firma yurtdışında ajanslar kanalıyla ya da ofis açarak satışlara başlarken, en ilginç hamle ise gayrimenkul sektörünün renkli isimlerinin başında olan Ağaoğlu Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’ndan geldi. Ali Ağaoğlu, merakla beklenen Maslak projesinin lansmanını Dubai’de yapma kararı aldı. Bu kapsamda dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarından biri olan Cityscape Global 2012’ye katılan Ali Ağaoğlu, 5 bin 300 konutluk dev Maslak projesinin dünyadaki satışını başlatacak.
Şimdiye kadar gayrimenkul sektöründe birçok yeniliğin altına imza attıklarını ifade eden Ağaoğlu, Maslak’taki projenin satışını Dubai’de yaparak yine bir ilki gerçekleştireceklerini söyledi. Mütekabiliyetin çıkmasıyla birlikte birçok ülke vatandaşının Türkiye’den konut alabildiğine işaret eden Ağaoğlu, “Türkiye’de ve İstanbul’da çok kaliteli projeler yapıyoruz. Bunları yabancılara da satmak istiyoruz. Bunun için alt yapı çalışmalarına başladık. Dubai’deki hamle bunun ilk adımı” dedi.
Ağaoğlu, Körfez ülkelerine önemli sayıda gayrimenkul satmayı hedeflediklerini dile getirerek, “Bu ülkelerde büyük potansiyel olduğunu biliyoruz. Çok ciddi hazırlıklar yapıyoruz ve Dubai’de satış ofisini de açıyoruz” diye konuştu.

‘Türkiye’yi de tanıtacağız’
Ali Ağaoğlu, Cityscape Global 2012’nin bu yılki onur konuğunun Türkiye olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:
“Fuarın en büyük standını aldık. Orada Türkiye’deki projelerin uluslararası çapta olduğunu göstereceğiz. Lüks ve şaşalı projelerle gündeme gelen Dubai’deki projelere meydan okuyacağız. Orada Türkiye’nin de tanıtımını yapacağız.”
İlk satış 15 Eylül’de
Ali Ağaoğlu, Dubai’deki lansmanın ardından projenin Türkiye’de de satışa çıkacağını vurgulayarak, “Fakat kendi müşterilerimize özel bir fırsat sunacağız. 15 Eylül’de portföyümüzde bulunan müşterilerimize lansman öncesi fiyat avantajı da sunarak ön satışlar yapacağız. Bu duyuruları mail ve mesaj yoluyla yapacağız” diye konuştu.
Projenin çok farkı unsurları bünyesinde barındıracağını dile getiren Ağaloğlu, “Fiyatlarımızı da ona göre belirledik. İnşaata da başladık ve en kısa sürede teslimleri yapmayı hedefliyoruz” dedi.

GYODER çıkarma yapacak
2-4 Ekim tarihlerinde Dubai’de düzenlenecek Cityscape Global 2012 Fuarı’na Türk firmaları çıkarma yapacak. Ciyscape’e Türkiye’den Ağaoğlu’nun yanı sıra ofis ve AVM projeleri yapan Tahincioğlu İnşaat ile eski Likör Fabrikası’na yeni proje yapan ViaTrans gibi sektörün önemli oyuncuları da katılıyor. Fuarın en önemli temsilcilerinden biri de GYODER olacak. Fuarda Türkiye gayrimenkul sektörünü düzenleyecek olan GYODER, açtığı standla tanıtım yapacak.
GYODER Başkanı Işık Gökkaya’nın da yer alacağı fuarda, 3 Ekim Çarşamba günü ‘Türkiye’nin 10 Yıllık Geleceğindeki Cazip Yatırım Fırsatları Nelerdir?’ ve ‘Türkiye’deki Atıl Alan ve Uygun Alan Projelerine Başarılı Şekilde Yön Vermek’ başlıklı paneller düzenlenecek.

‘İSTANBUL’A SORUMLUYUZ’
Haydar Özkan Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi Başkanı

Eski Likör Fabrikası arazisinde dünyanın en iyi isimleri ve markalarıyla büyük bir titizlikle proje geliştirdiklerini belirten Özkan, “Türkiye'nin onur konuğu ülke olması nedeniyle Dubai Cityscape Fuarı’nda yer almamızı İstanbul’a olan sorumluluğun bir parçası olarak değerlendirdik. Resmi lansmana çıkmadan projemizi Dubai’de uluslararası beğeniye sunacağız” dedi.

‘Yatırımcılarla buluşacağız’
Özcan Tahincioğlu Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı

Fuarda tüm projelerini sergileyeceklerini belirten Tahincioğlu, “Başta İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Palladium Tower ve Nidakule Göztepe projeleri olmak üzere, Tahincioğlu Gayrimenkul’un bünyesinde yine İstanbul’un önemli bölgelerinde geliştirdiği projeler için Dubai’deki fuarda çok geniş bir yatırımcı kitlesiyle bir araya geleceğiz. Cityscape bizim için çok güzel bir deneyim olacak” dedi.

GÜNÜN PROJESİ/BAHÇETEPE İSTANBUL

Konut alana 99 yıllığına hobi bahçesi kiralıyor

TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Makro İnşaat &Akyapı Ortak Girişimi’nin İstanbul Başakşehir’de hayata geçireceği Bahçetepe İstanbul projesi sektörde bir ilke imza atıyor. Ön satışın bu ay içerisinde başlayacağı Bahçetepe İstanbul’dan daire alanlara projenin yanı başında bulunan yaklaşık 127 bin metrekarelik komşu parselden ortalama 40 metrekare büyüklüğünde hobi bahçesi kullanım hakkı 99 yıllığına ücretsiz olarak veriliyor.
16 blokta toplam 1476 konuttan oluşan proje, Aile Bağları ve Bahçetepe Kuleler adlı iki bölümden meydana geliyor. Aile Bağları bölümünden 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire alanlara hobi bahçelerinin ücretsiz kullanım hakkı veriliyor. Projede dairelerin metrekare fiyatı 1.900 lira ile 2 bin 100 lira arasında değişiyor.
Bahçetepe İstanbul’un sosyal donatıları arasında kapalı otopark, spor alanları, mini futbol sahası, kapalı yüzme havuzu, tematik unsurlarla dizayn edilmiş özel peyzaj alanı, büyük su göletleri ve gölet kıyısında bulunan doğal kumsal alanı ile gök teras, tematik su gösterileri, şelale, açık hava sineması ve kafeler bulunuyor.
İstanbul’un merkezi lokasyonlarından Başakşehir’de, Olimpiyat Stadı ve Sağlık Kenti’nin hemen yanında konumlanan Bahçetepe İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne 20, Atatürk Havalimanı’na 10 ve Maslak-Levent aksına 15 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Yanlış beyanIn nedeni yüksek harç bedelleri

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in gündeme getirdiği internet siteleri ve gazetelerdeki konut satış bedelleri ile tapu müdürlüklerine beyan edilen bedeller arasındaki büyük farkın, vatandaşların mülk satışı sırasında ödedikleri yüksek tapu harç bedelinden kaçınmak için konutun fiyatını düşük göstermelerinden kaynaklandığı belirtiliyor.
Bakan Şimşek’in yaptığı açıklamaya göre, pilot bölgeler seçilerek, bu çerçevede İstanbul’da Cihangir, Etiler, Ulus gibi lüks semtlerde emlakçıların ya da müteahhitlerin verdikleri ilanlarla satış beyanları çapraz kontrole tabi tutulacağı ifade edilmişti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ankaralı Emlak Müşaviri Salim Taşçı, Bakan Şimşek’in dikkati çektiği konunun Türkiye’de yaygın olarak başvurulan bir vergi kaçırma yöntemi olduğunu belirtti.
Söz konusu bedellerin yüksek olduğunu savunan Taşçı, “Vatandaşın mülk alım satımlarında gerçek dışı beyanda bulunmalarının önüne geçmek için yüksek harç bedellerinin düşürülmesi gerekir” dedi.
Taşçı, bugün alıcı ve satıcı için 1.650’şer civarında olan tapu harç bedellerinin 1000 lira seviyelerine düşürülmesi halinde vatandaşın mülkün değerini düşük gösterme gibi bir yola başvurmayacaklarını ifade etti.
Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin de, mülkün değerini düşük gösterme gibi yöntemlerin, son yıllarda konut alımında banka kredisi kullanımının artmasından dolayı azaldığını söyledi.
Kredi kullandırma aşamasında banka ekspertizlerinin mülkün gerçek değerine yakın fiyatlar ortaya çıkardığını belirten Yetkin, satış bedelini düşük göstererek vergi kaçırma yönteminin geçmiş yıllarda yaygın olduğunu kaydetti.

Pilot bölgelerde fiyatlar yüksek
Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulaması kapsamında pilot bölge seçilen semtlerdeki konut fiyatları yüksek bedelleri ile dikkati çekiyor. Pilot bölgelerden Etiler’deki konutların fiyatı, 1 milyon 200 bin dolardan 2 milyon 250 bin dolar arasında değişiyor. Aynı semtteki ortalama 10-15 yıllık bir binadaki konut 625 bin liradan alıcı buluyor.
Cihangir’de de 2+1 şeklindeki bir dairenin fiyatı 980 bin dolara, 25-30 yıllık binalardaki dairelerin fiyatları da 500 bin dolara kadar çıkabiliyor. Ulus’ta da fiyatlar diğer semtlerle pek farklılık göstermiyor. Bu semtte de fiyatlar 550 bin dolar ile 4 milyon 300 bin dolar arasında değişiyor.

Antalya, 40 bin kişiyle 2B başvurusunda ilk sırada
Antalya Defterdarı Hidayet Mat, kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı ile ilgili başvuruların Antalya’da Eylül 2012 tarihi itibarıyla 40 bine ulaştığını bildirdi. Satın alma başvurularının 7 Mayıs tarihinde başladığını hatırlatan Mat, 2B arazisi kullanıcılarına yönelik satın alma konusunda tarihi fırsat niteliğinde avantajlar sunulduğunu ifade ederek, bu avantajlardan yararlanmak isteyenlerin belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olanlar için ise bin liraya başvurabildiklerini kaydetti. Hidayet Mat, Milli Emlak Otomasyon Projesi kayıtlarına göre de 2B başvurusu yapılan iller arasında Antalya’nın ilk sırada yer aldığını belirtti.

TSKB öncülüğünde sektör dönüşümü konuşacak
Değerleme ve danışmanlık sektöründe hizmet veren Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme A.Ş, Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliğiyle “Gayrimenkulün Geleceği, Geleceğin Gayrimenkulü” konulu seri toplantılar düzenleyecek.
Toplantıların ilki “Afet Yasası: Gayrimenkulde Yeni Bir Dönem mi?” başlığıyla bugün yapılacak.
TSKB Cennet Bahçesi’nde yapılacak panelin moderatörlüğünü, Şehir Plancısı Faruk Göksu yapacak. Panele, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü İdris Atabay, Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm ve Altyapı Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz ve Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz katılacak.

Yeni metronun açılması Nidakule’ye yaradı

Kadıköy-Kartal metrosuyla Tahincioğlu Gayrimenkul’un Nidakule Göztepe projesine ulaşım kolaylaştı. Kadıköy-Kartal metro hattında Göztepe durağının girişinde bulunan Nidakule’ye Kadıköy’den ulaşım 12 dakika, Kartal’dan ise 20 dakikada mümkün oluyor. 35 kattan oluşan ofis projesi, 120 milyon dolar yatırımla hayata geçiriliyor.
30 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip projenin her katında 450 ve 900 metrekarelik kiralık alan alternatifleri bulunuyor. LEED Gold sertifikasına sahip projede, cafe, restoran, kafeterya, spor salonu, toplantı odaları, sauna, masaj salonu gibi çeşitli sosyal kullanım alanlarına yer veriliyor. Nidakule Göztepe’nin yönetim ve işletmesi 5 yıl süreyle Tahincioğlu Holding’in bünyesindeki Meta Gayrimenkul Yönetim ve Danışmanlık tarafından yapılması planlanıyor.

Saatlik ya da günlük ofis kiralama seçeneği

Kısa süreli ofis konsepti ile iş dünyasının dikkatini çeken Windowist Tower’da, kısa süreli ofis hizmeti kapsamında saatlik, günlük ve haftalık alternatifler sunuluyor. Böylelikle projede girişimcilerin, uluslararası şirketlerin, yerli şirketlerin ve üst düzey yöneticilerin hayatının kolaylaştırılması amaçlanıyor.
26 kattan meydana gelen Windowist Tower, Maslak’ta konumlanıyor. Windowist Tower çatısı altında yönetici bölümü ayrı olarak dizayn edilmiş 64 adet 5-7 kişilik corner suit ofisler, 23 adet 5 kişilik ofisler, 79 adet 2-3 kişilik ofisler ve 16 adet tek kişilik ofisler bulunuyor. 200 kişilik kapasiteye sahip konferans katına yer verilen projenin her katında resepsiyon, kişisel asistan, toplantı odası, business center yer alıyor.

Maltepe’deki Narkule’de daire satışları tamamlandı

Tepe İnşaat’ın İstanbul Maltepe’deki Narcity projesine komşu olarak konumlandırılan ve 108 konuttan oluşan Narkule projesinde yer alan dairelerin satışı tükendi. Önemli inşaat firmalarının konut projeleri ürettiği Maltepe’de bulunan Narkule projesi, E-5’e 4 km, Bağdat Caddesi’ne 7 km, Boğaziçi Köprüsü’ne ise 18 km uzaklıkta bulunuyor. Tüm daire cepheleri güneye bakan, 2+1 ve 3+1 olmak üzere iki farklı daire seçeneğinin bulunduğu Narkule projesi, sahip olduğu Adalar manzarasıyla dikkat çekiyor.
11 bin 571 metrekare alan üzerine inşa edilen projede açık yüzme havuzu, fitness, çocuk oyun alanı, sauna gibi sosyal mekânlar da yer alıyor.

Yalıtım bilincini arttırmak için ‘Isı Yalıtım Zirvesi’

Yalıtım bilincini geliştirme, yalıtımın ülke ekonomisine ve bireylere sağladığı faydaları anlatma çalışmalarıyla adından söz ettiren Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), Kalekim ana sponsorluğunda “Isı Yalıtımı Zirvesi”ni düzenliyor. Cevahir Kongre Merkezi’nde 27 Eylül tarihinde yapılacak zirvenin açılışı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımlarıyla gerçekleşecek.
Sektörün önemli konularının ele alınacağı zirvede, doğru yalıtım, yalıtım sektöründe denetim gibi konular tartışılacak. Zirvenin ana başlıklarını ise, Piyasa Gözetim ve Denetim, Mevzuatlar ve Enerji Kimlik Belgesi, Yalıtım Sektörü 2012-2023 Projeksiyonu gibi konular oluşturuyor.

Vazgeçilmez oldu! Tadına bakan unutamıyor...Balkanlardan göçlerle birlikte Anadolu mutfağına giren 'damat paçası' yemeği, düğün ve bayram yemeklerinin vazgeçilmezi oldu. Bursa'da bir işletmenin müşterilerine sunduğu, kuru yufka, tavuk, tavuk suyu, yoğurt ve tereyağı ile yapılan damat paçası, yoğun ilgi görüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber