Ahmedinecad, yatırım toplantısı önerdi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Çırağan’da düzenlenen Türk-İran İş Konseyi Toplantısı’na katılarak iki ülke işadamları arasında ortak yatırım toplantısı yapılmasını önerdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı toplantıda konuşan Ahmedinecad, nakliye, enerji, bankacılık, inşaat ve sanayi alanlarında ortak komisyon ve çalışma gruplarının kurulmasını gündeme getirirken bu anlamda Tahran’da veya İstanbul’da ortak bir toplantı yapılmasını, iki ülke işadamlarının karşılıklı yatırım fırsatlarını anlatmasını istedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da toplantıda Türk firmalarının İran’da yaşadığı sorunları dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki bankacılık sisteminin güçlendirilmesi ve İran üzerinden transit geçen Türk TIR’larından alınan ilave akaryakıt harcının kaldırılmasını istedi.

Gübretaş’a övgü
Toplantıda söz alan Türk işadamları da İran’la iş yapmak istediklerini ancak ağır işleyen bürokrasi nedeniyle sorun yaşadıklarını söylediler. Toplantıya, aralarında Ahmet Çalık, Mehmet Emin Karamehmet, Ömer Bolat, Tamer Dinçşahin, Askon Başkanı Mustafa Koca, eski MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Ahmet Albayrak, Nuri Albayrak, Selim Egeli ve Nurettin Eroğlu’nun da bulunduğu 250’ye yakın işadamı katıldı.
Toplantıda İran’da özelleştirmeden şirket alan Gübretaş da gündeme geldi. Ahmedinecad, Türk firmalarını İran’daki özelleştirmelere davet etti. Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Koca da yatırımlarından memnun olduklarını söyledi.

‘Enerji için zaman gerek’
Ahmedinecad, Four Seasons’taki basın toplantısında da iki ülke arasında halen 10 milyar dolar civarında olan ticaret hacminin 4 yılda 20 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini söyledi.
Ahmedinecad enerji anlaşmasının neden imzalanmadığının sorulması üzerine de, “Doğalgaz ve elektrik konusunda çok önemli anlaşma yapıldı. İnşallah çok yakın zamanda gerçekleşecek. Doğalgaz, petrol gibi çalışmalar yatırıma dayalı olduğu için zaman alıyor” dedi.

Milliyet'te Gündem 6 Aralık 2019.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber