‘Akıllı şehir’ rol modeli Esenler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Esenler’de kurulacak ilk akıllı şehir ve mobilite test merkezi için bugün işbirliği yapılacağını kaydetti. Varank, bu projenin rol model olacağını da söyledi

‘Akıllı şehir’ rol modeli Esenler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bugün yeni bir işbirliğine imza atılacağını kaydetti. Varank, bu kapsamda Esenler’de ilk akıllı şehir ve mobilite uygulama test merkezini hayata geçireceklerini ifade etti. Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi-2019, dün kapılarını açtı. Gelecekte dünyanın nasıl şekilleneceği üzerine fikirlerin, projelerin ve tasarımların ele alınacağı kongre aracılığıyla 10 bini aşkın sektör profesyoneli ağırlanacak. Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’ndeki kongrede, Türkiye’ye ve dünyadan teknoloji üreten firmalar yerini aldı. Ana medya sponsorluğunu Demirören Medya’nın gerçekleştirdiği kongre, 15 Mart’ta sona erecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ev sahipliğinde 4’üncüsü gerçekleştirilen kongreye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve AK Parti’nin İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım katıldı.

8.7 milyon metrekare

Esenler’de akıllı şehir çözümlerini bugün hayata geçireceklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Güzel bir işbirliğine imza atacağız. Esenler Belediyesi’ne devredilen 8.7 milyon metrekare alanla birlikte sıfırdan yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Avrupa’da elektrikli ve otonom araçların en son uygulamalarının gerçek ortamında denenebileceği bir şehri burada inşa edeceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esenler Belediyesi ve İBB ile işbirliği halinde 5 yıllık bir ortak çalışmada karar kıldık” diye konuştu.

Varank, şunları söyledi:

“Şehrimizde yenilenebilir akıllı enerji kaynakları aracılığıyla, bireysel ve ortak elektrik üretimi yapılabilecek. Yaygın ve entegre güvenlik sistemleriyle okullar, sokaklar ve parklar çok daha güvenli olacak. Otonom araçlar ve akıllı mobiliteyle çok daha düşük maliyetle, etkin bir ulaşım mümkün hale gelecek. Akıllı kavşaklar, akıllı aydınlatmalar, akıllı sulama sistemleri ve akıllı atık yönetimi gibi uygulamalar kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayacak. Doğayı yormayan, çevreci bir yaşam hakim olacak. Sensörlerle donatılmış altyapı ve üst yapı sistemleri, arıza ve aksaklıkları anlık olarak bildirecek. Bu proje ülke genelinde bir rol model olarak takip edilecek ve büyük etki oluşturacak.”

İstanbul öncü olacak

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, belediye olarak insanlara sunulan hizmetlerde akıllı sistemlere daha fazla önem verildiğine dikkat çekti. Uysal, şunları kaydetti: “İstanbul, her zaman ilklerin başladığı bir şehir olmuş. İstanbul, teknolojiden, bilişimden ve akıllı şehircilik uygulamalarından geri kalmadı. İstanbul, akıllı sistemlerin üretilmesine ve geliştirilmesine öncülük eden bir şehir olmayı hedefliyor. Teknoloji insanoğluna hizmet ediyorsa bir anlamı vardır. Hizmet etmiyorsa orada bir problem vardır. İşte biz de bu anlayışla insanoğluna hizmet edecek teknolojileri üretmek için çalışıyoruz.”

‘Akıllı şehir’ rol modeli Esenler

Teknofest standında öğrenciler atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

‘Akıllı şehir’ rol modeli Esenler

Yenidoğu Okulları’nın, akıllı şehircilik alanındaki maketleri sergilendi.

Milli çözümler teşvik edilecek

Şehirlerin ve sakinlerinin ihtiyaçlarını gözeterek yeni bir şehircilik hamlesi başlatacaklarını belirten Varank, şunları söyledi: “Altyapı ve üst yapı projelerimizi her şehrin asli karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacağız. Belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, enerjiden, cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz. Bunları yaparken milli teknolojileri, milli çözümleri teşvik edeceğiz.”

TÜBİTAK’ın, şimdiye kadar akıllı şehirler alanında 103 milyon liralık bütçeye sahip 20 farklı projeyi desteklediğini kaydeden Varank, 2019 ve 2020’de akıllı şehirler temalı çağrıların da olacağı söyledi.

Varank, TÜBİTAK’ın Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) ile de akıllı şehir kavramına hizmet eden teknolojik projeleri destekleyeceklerini aktararak bu yolla teknolojide milli çözümlerin başarıyla geliştirilmesini sağlayacaklarını dile getirdi.

Varank, geçen hafta Teknofest yarışma başvurularının açıklandığını, şimdiye kadar 6 bin 774 takımın Teknofest’e başvurduğunu, bir önceki yıla göre yüzde 60’lık bir artış olduğunu vurguladı.

‘Akıllı şehir’ rol modeli Esenler

‘Dijitalleşmede kamuyu yakalamalıyız’

Kongre kapsamında düzenlenen panel Netaş CEO’su Müjdat Altay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde konuşan KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, dijitalleşmede şirketler olarak kamuyu yakalamak gerektiğini ifade etti. Akarca, “Bu ekosistemi ayakta tutacak, yurt dışına açacak, bu örnekleri çoğaltacak bütçeleme ve finansal destekleme yapısını oturtmalıyız. Akıllı şehircilik konusunda biz tüm dünyada ders verecek noktaya geldik” dedi.

Turkcell’in Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz ise 2050’de dünya nüfusunun yüzde 75’inin şehirlerde yaşadığının görüleceğini aktararak, “2020’lerde 1 milyonluk bir şehrin bir günlük data tüketiminin orta ölçekli bir operatörün mobil daha tüketiminin 40 katından fazla olduğunu göreceğiz” diye konuştu.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, nesnelerin birbirleriyle konuşması, enerji verimliliği ve yaşam kalitesinin artmasının akıllı şehirlerde yaşayanların çok daha verimli, etkin, refah içinde bir yaşam sürmeleri için kaçınılmaz olacağını aktardı.

Bakan Akar'dan S-400 açıklamasıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Genel Kurulu'ndan konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber