Altay 18 aya orduda insansız zırhlı yolda

İlk Altay tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Savunma Sanayii Başkanı Demir, “BMC zırhlı araç da üretiyor. Bazıları insansız. Onlar tanktan çok daha önce çıkacak” dedi.

Altay 18 aya orduda insansız zırhlı yolda

Altay tankının seri üretim sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı’nda (SSB) düzenlenen törenle imzalandı. Projeye göre ilk Altay tankı 18 ay sonra Kara Kuvvetleri’ne teslim edilecek.


Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ilk Altay tankının motorunun yabancı olacağını, daha sonraki üretimlerde motorun yerli olacağını belirtti.

Altay Seri Üretim Projesi Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanı Demir’in yanı sıra BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdür Vekili Mehmet Ünal’ın katılımıyla imzalandı.

En modern tank

Demir, Altay tankının Türkiye’nin savunma sanayisinin gelişmesinde kilometre taşı projeler arasında olduğunu söyledi. Prototipteki teknolojik unsurları tanka entegre ederken yeni teknolojilerin eklemesine de destek vereceklerini vurgulan Demir, “Tankımızın en modern teknolojiyle donatılmış olması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

İnsansız araçlara ilişkin çalışmalara da değinen Demir, “BMC sadece tank değil, zırhlı araç da üretiyor. Orta sınıftaki zırhlı araçların bazılarını uzaktan kumandalı, bazılarını insansız yapma çalışmaları var, onları da bekliyoruz. İnşallah onlar tanktan çok daha önce çıkacak ve göreceğiz” dedi.

İlk motor Alman, sonrasında Türk

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demir, ilk teslim edilecek Altay tankının motorunun Alman olacağını, ilerleyen aşamada yerli motor kullanılması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Tankın üretilecek fabrikanın nerede olacağının sorulması üzerine Demir, Karasu’daki fabrikanın kurulumunun sürdüğünü, bir gecikme olmadan tankın da üretileceğini kaydetti.

Projede, 250 Altay ana muharebe tankının seri üretimi planlanıyor. Sözleşme kapsamında ayrıca, bir adet insansız kuleli Altay tankının tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi gerçekleştirilecek.

Altay 18 aya orduda insansız zırhlı yolda

3 ayrı konfigürasyon

Altay tankı 120 milimetrelik tank topu, modern atış kontrol sistemi, geliştirilmiş beka yeteneği, lazer güdümlü tank topu ateşleme yeteneği gibi birçok teknik özelliğe de sahip olacak. Altay, üç ayrı konfigürasyon olarak üretilecek.

Yüzde 100 yerli ve milli olacak

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da uluslararası bir firmayla ortaklık kurduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Beraber üstleniriz, diye ortaklık kurmuştuk; fakat gördük ki başkanlığımız ve Türk Silahlı Kuvvetleri bizden yüzde 100 yerli bir tank istiyorlar. Bu bakış açısından dolayı biz o ortaklığı bozduk. Onlar danışman, olarak bize hizmet verecekler, parasıyla. Türk girişimciler olarak dünyanın en iyi tankını üreteceğiz. Yüzde 100 yerli ve milli tank olacak.”

Kaza yaptı pişkinliği pes dedirtti: Öpüyorum siziSultanbeyli TEM Otoyolu'nda alkollü olduğu iddia edilen sürücü, direksiyon hakimiyetini kaybederek yeşil alana çıktı. Kazada iki kişi hafif şekilde yaralanırken TEM Otoyolu'nda trafik yoğunluğu oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber