Anarşizm çizgi romana giriyor

Kitapta çizgi roman formatı, Darwin ve Karl Marx’a da bulaştı

Anarşizm çizgi romana giriyor

Geçtiğimiz yılın son aylarında NTV Yayınları’nın Shakespeare’in Macbeth’inin bir uyarlamasıyla dünyaca ünlü eserlerin çizgi romanlarıyla tanışan kitap sektörü, yayıncıların iştahını açtı. Yüzlerce sayfalık kitapların özetlerinin bir çeşit resimli uyarlaması olan bu kitap türü, okuma alışkanlığı olmayanları da cezbediyor.

Anarşizm çizgi romana giriyor

Klasiklerle başlayan ve kuramsal kitap uyarlamalarıyla giderek kendi furyasını yaratan bu türün kitapları, Türkiye’de ağırlıklı olarak NTV, Everest, Versus ve April Yayınları tarafından basılıyor. Kitaplar; siyah-beyaz, renkli ve Japon çizgi roman türü Manga tarzında yayımlanıyor.

Çok satanlar listesinde
Kapital’den uyarlanan Kapital Manga ile Çizgilerle Komünist Manifesto’yu çıkaran Yordam Kitap’ın ardından Darwin’in Türlerin Kökeni’nin resimli uyarlamasını da yapan Versus Yayınları, Yeni Başlayanlar İçin Kapital ile türe kuramsal ve bilimsel bir bakış açısı kazandırdı. Üçüncü baskıya hazırlanan Yeni Başlayanlar İçin Kapital bugüne dek 7 bin adet sattı. Agora Kitaplığı’nın bastığı Che’nin biyografik çizgi romanı en çok satanlar listesinde yer aldı.
Versus Yayınları, Paris ayaklanmasının 140’ıncı yıldönümü nedeniyle anarşizmin dönüm noktası olarak görülen bu ayaklanmayı anlatan bir çizgi roman üzerine çalışıyor.

Tolstoy, Hugo sırada
Ekonomik krizin çizgi roman türüne olan ilgiyi de beraberinde getirdiği konusunda fikir birliğinde bulunan yayıncılar da klasiklerin yanı sıra kuramsal ve bilimsel kitapların çizgi romana dönüştürülmesi için girişimlerde bulunuyor. NTV Yayınları Tolstoy’un Savaş ve Barış, Victor Hugo’nun Sefiller ile Charles Dickens’ın Büyük Umutlar adlı eserlerini çizgi romana dönüştürmeye hazırlanıyor. Everest Yayınevi’nin bu serideki yeni yayımlanacaklar listesinde Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası, Moliere’in Tartuff, Guy de Maupassant’ın Yağ Tulumu, Balzac’ın Goriot Baba adlı eseri bulunuyor. April Yayıncılık, H. G. Wells, H. P. Lovecraft ve Arthur Conan Doyle`un eserlerini yayımlayacak.

Hollanda'da çiftçilerden, hükümetin tarım politikasına protestoHollanda'nın De Bilt ve Lahey kentinde toplanan binlerce çiftçi, hükümetin tarım politikasını protesto etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber