‘ANTİKA’ MADO!

İsak Antika’nın başında olduğu dev özel sermaye fonu Actera, gözünü dondurmacı Mado’ya dikti. Antika, değeri 500 milyon TL’yi aştığı iddia edilen Mado’nun yüzde 50’si için masada...

‘ANTİKA’ MADO!

Perakendenin ardından yeme-içme sektörü de fonların radarına girdi. Ünlü pastane zincirlerinden Özsüt’ün Lübnanlı bir fona devrinin ardından şimdi de Mado’nun fona satışı gündeme geldi. Kökleri 1980 yılında Kahramanmaraş’ta açılan Yaşar Pastanesi’ne dayanan markanın sahibi Kanbur Ailesi...
Şirketin yönetiminde ise ailenin 4. kuşak temsilcisi üç kardeş bulunuyor: Mehmet Sait Kanbur, Atila Kanbur, Erdal Kanbur.
Mado’nun yüzde 50 ortaklık için farklı fonlarla görüştüğü belirtilirken bunlar arasında en fazla Actera Group’un öne çıktığı konuşuluyor.
Rakibi de talip
Öğrenilen bilgiye göre yapılacak ortaklıkla şirketin yurtdışında büyümesi hedefleniyor. Değerinin 500 milyon lirayı aştığı söylenen Mado’nun kafeteryaları için görüşme yapıldığı ifade ediliyor. Ayrıca Mado’ya, aynı sektörde faaliyet gösteren rakibi Özsüt’ün de talip olduğu konuşulanlar arasında....

18 kişilik ekip yönetiyor

Actera Group, Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış bir özel sermaye fonu yönetim şirketi.
Actera fonlarının yatırımcıları arasında, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları bulunuyor.
Grubun bugüne kadar yaptığı yatırımlar arasında TurkAsset, Karnaval Media Group, Mars Cinema Group, MAC, g2m, Joker, Standard Profil, Çelebi, Kamil Koç gibi firmalar var.
Actera Group’un yönetim ekibinde ise şu isimler yer alıyor: “İsak Antika, Esra Altekin, Değer Atay, Murat Çavuşoğlu, Yağız Çekin, Dave Dorner, Cem Erkul, İpek Güleç, Can İkinci, Yeşim Kanburoğlu, Selmi Haleva-Kapeluto, Arif Keleş, Seçkin Köksal, Selman Ruso, Seçkin Tabak, Türker Tekten, Barış Yılmaz, Can Yılmaz...”

Ahir Dağı’ndan bugüne...

Mado’nun macerası 25 metrekarelik bir dükkanda başlıyor. 1962 yılında kurulan Yaşar Dondurma’nın ilk dükkânında Ahir Dağı’ndan getirilen kar, çabuk erimemesi için öğüntü ya da çeltik kabuğu kullanılarak muhafaza edilmiş. Yaşar Kanbur, dükkanı büyüterek 1980’de Trabzon Caddesi’nde Yaşar Pastanesi’ni açmış. 1983 yılında ilk kez teknolojiye geçip dondurma üretimine başlamış. 10 yıl içinde Kanbur kardeşler dondurmacılıkta hızla yol almış. Mado markasının doğmasıyla birlikte Kahramanmaraş’ta dondurma sektörü büyük bir ivme kazanmış. Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri Anonim Şirketi’nin bugün 33 bin dönüm üzerine kurulu fabrikasının, günlük 120 ton dondurma yapabilme kapasitesi bulunuyor. Şirket ayrıca, 250’ye yakın ‘Mado Cafe’ işletmesine ve 4 bin kişilik çalışana sahip.

Bu da 'titiz' hırsız... Ayaklarına poşet geçiren hırsız kameradaSamsun’un Bafra ilçesinde telefon hırsızlığı kameraya yansıdı. İzinin belli olmaması için ayakkabılarına poşet geçirdi.Olay, Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Fatih Türk’e ait iş yerinin cam kapısını kıran 1 kişi vitrinde bulunan 15 bin lira değerinde 4 adet telefonu alarak kaçtı. İş yerinin önünden geçen bir vatandaş, kapının kırık olduğunu fark etmesi üzerine durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen ekipler yaptıkları inceleme sonucunda kaçan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.Olay ani ise iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, hırsızın, izinin belli olmaması için ayakkabılarına poşet geçirdiği görülüyor. Cam kapıyı omuz atarak kıran zanlı, içeri girip vitrindeki telefonları toplayıp cebine koyuyor ve çıkıp izini kaybettiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber