Antika’nın yatırım fonu Çelebi hava sahasında

1.6 milyar dolarlık özel sermaye fonu Actera, Çelebi Holding ile ortak şirket kurarak grubun yurtiçi ve yurtdışında büyümesi adına önemli rol üstlenmeye hazırlanıyor

Antika’nın yatırım fonu Çelebi hava sahasında

Türkiye’nin önde gelen havacılık şirketlerinden Çelebi Holding’in hâkim ortağı olan Çelebioğlu ailesi, ailenin holding sermayesinin yüzde 99.99’unu ve Çelebi Hava Servisi’nin yüzde 22.63’ünü, özel sermaye fonu Actera ile eşit pay sahibi olacağı bir şirkete devredeceğini açıkladı.

HSBC Türkiye eski Genel Müdürü Piraye Antika’nın eşi İsak Antika ve Murat Çavuşoğlu’nun birlikte kurduğu özel sermaye fonu Actera, 1.6 milyar dolarlık büyüklüğü ile Türkiye’de yatırıma odaklı en büyük özel sermaye fonlarından birisi. Actera’nın yatırımları arasında sinema zinciri Cinebonus ve AFM, spor salonu zinciri Mars Athletic Club, bebek ve çocuk perakendesi şirketi Joker ile Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketlerinden Güney 2M dikkati çekiyor. Actera’nın bugüne kadar yaptığı en büyük yatırımlar arasında, daha sonra hisselerini sattığı Mey İçki de var.

Eşit ortak olacaklar
Çelebi Holding tarafından dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Grubumuzun havacılık sektörüne ilişkin yurt içinde ve yurt dışında büyümeye yönelik stratejik planı çerçevesinde; aileye ait, holding sermayesini oluşturan hisselerin yüzde 99.99 ve Çelebi Hava Servisi sermayesinin oluşturan hisselerin yüzde 22.63’ünün, sermayesi, oy hakları ve yönetim kontrolünün Türkiye odaklı en büyük özel sermaye yatırım şirketi Actera Group ve aile tarafından eşit bir şekilde paylaşılacağı bir şirkete devri konusunda bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzalanmıştır” denildi.

5 işçiyle başladı 5 ülkeye yayıldı

Can Çelebioğlu ve Canan Çelebioğlu Tokgöz kardeşlerin babaları Cavit Çelebioğlu tarafından 1958 yılında temelleri atılan Çelebi Holding, dünya genelinde yer hizmetlerinden marina işletmeciliğine kadar farklı alanlarda hizmet veriyor.

Emekli hava subayı baba Cavit Çelebioğlu’nun yolcu uçaklarına yer hizmeti vermek için 1 merdiven ve 5 işçiyle başlattığı şirket şu anda 5 ülkeye yayılmış durumda. Babalarının 1982’deki vefatı sonrası Can Çelebioğlu’nun 19 yaşında, Canan Çelebioğlu da 16 yaşında yönetimine geçtiği Çelebi bu yıl itibariyle yer hizmetlerinde Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Macaristan, Avusturya ve Belçika’da da hizmet veriyor. Çelebi Holding’de 10 bine yakın kişi çalışıyor.

Çelebi son olarak İspanya’da tasfiye halindeki Newco Airport Services firmasının Barselona, Santiago, Oviedo ve Vigo şehirlerindeki havalimanlarındaki yer hizmetlerini almak için başvursa da, bu konuda anlaşma sağlanamadı.

İş Yatırım Analisti Efe Kalkandelen Reuters’a, “Muhtemelen yeni şirkete Çelebioğlu ailesi elindeki hisseleri koyacak. Actera da para koyacak. Son zamanda şirket zaten bir miktar borçlanmıştı. Böylece önümüzdeki dönemdeki büyümeyi finanse edecekler. Hindistan, Avrupa ve Türkiye’deki işlerinde büyümeyi hızlandırmak için böyle bir yönteme başvurdular” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye-Rusya ortak bildirisiDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tel Abyad ve Rasulayn'ı içine alan mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki statükonun muhafaza edileceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber