Geri Dön

ASKON: ABD kaynaklı kriz, profesyonel bir ahlaksızlık krizidir

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, ABD kaynaklı krizin "profesyonel bir ahlaksızlık krizi" olduğunu savundu.
Koca, küresel finansal krize ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, krizin bütün dünyayı sardığını, Türkiye’nin 2001 krizinin yaralarını yeni sarmış olmasından dolayı daha az etkileniyor gibi gözüktüğünü kaydetti.
Reel sektöre gelecek etkilerin az olmayacağını belirten Koca, açıklamada şu görüşleri dile getirdi:
"Yani ABD batağı hepimizi içine doğru çekmeye devam ediyor. Mevcut krize ad koymak gerekir. ABD kaynaklı kriz, profesyonel bir ahlaksızlık krizidir. Hem de bin bir türlü bilimsellik, profesyonellikle sarmalanmış bir ahlaksızlık krizidir. ABD, liberal kapitalist telakki bize göstermiştir ki, eğer kazanç varsa ahlaka yer yoktur. Eğer bir şekilde güven oluşmuşsa, onu istismar etmek çok kolaydır. Eğer büyükseniz, sizi kimse sorgulamaz. Eğer kendi ahlaki zaaflarınız da varsa, o zaman bilançolar üzerinde büyümenize kimse engel olamaz. Ta ki, çöküş gerçekleşinceye kadar."
Yaşanan krizin bilimsel metodolojilerin güvenliğini de sarstığını savunan Koca, "Ahlaksızlığa danışmanlık yapılmış, derecelendirme yapılmış, bilimsel ekspertiz raporları eklenmiş, bilançolar büyütülmüş, kağıt üzerinde kazançlar sağlanmış ve büyük bir kandırmaca ile sadece birileri köşe olmuşlardır" ifadesini kullandı.
Mustafa Koca, şimdi bütün dünyanın yine halkların vergileri ile sistem sorununu çözmeye çalıştığını, yükün yine aynı çoğunlukların üzerine yüklenmeye çalışıldığını kaydetti.
Tedbirlerin alınması ve krizin çözülmesi gerektiğini, ancak sistemin de sorgulanmasının şart olduğunu ifade eden Koca, "Şurası bir kez daha ispatlanmıştır ki, büyük halk çoğunluklarının hakkını ancak faizsiz bir sistem koruyabilir. Artık bu, çok daha güçlü bir şekilde gündeme taşınmalıdır" görüşünü aktardı.

TIR'ın altına giren otomobil paramparça olduDüzce'de, otomobilin TIR'a arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada 1 kişi yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber