Geri Dön

Avrupa sizi yanlış tanıyor

Norveç İşadamları Derneği Başkanı Onarheim, Türkiye hakkında olumsuz bilgilerin vurgulandığına dikkat çekerek, ‘Bu algılamayı değiştirmelisiniz’ dedi

Avrupa sizi yanlış tanıyor
Norveç Sanayicileri ve İşadamları Derneği (NHO) Başkanı Leif Frode Onarheim, Norveç ve diğer Avrupa ülkelerinde Türkiye hakkında negatif konuların vurgulanması konusunda bir eğilim olduğunu söyledi.
Olumlu konuların ise gözardı edildiğini belirten Onarheim, “AB’ye müracaatınız sonucunda insanların algılamasını değiştirmelisiniz. Dünyaya ülkenizin doğru tablosunu yansıtmalısınız" dedi.

Dost uyarısı
NHO’nun, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile ortaklaşa düzenlediği “Ekonomi, Küreselleşme ve Şirketlerin Toplumsal Sorumluluğu" toplantısında konuşan Onarheim, “Norveç ve diğer Avrupa ülkelerinde, ülkeniz hakkında negatif bilgileri vurgulamak konusunda bir eğilim var" diye konuştu.

Tablo olumsuz
Türkiye hakkında, “politik istikrarsızlıktan, güvenlikten, ifade özgürlüğünün bastırılmasından" söz edildiğini vurgulayan Onarheim, şöyle devam etti: “Buna son yıllardaki enflasyonu da ilave edecek olursanız, neden bir işadamı muhtemel yatırımlar listesinden Türkiye’yi dışlar, bu kolayca anlaşılır. Beni yanlış anlamayınız. Bu insanların doğru olduklarına inandıklarıyla ilgilidir. Gerçekle ilgili değildir. Sizin AB’ye müracatınız sonucunda insanların algılamasını değiştirmelisiniz. Dünyaya ülkenizin doğru tablosunu yansıtmalısınız."

Yücaoğlu: İmaj bir günde düzelmez
TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, uygulanan programın kamu finansmanı ve para politikalarında başarılı olduğunu, ancak yapısal reformların gerçekleştirilmesinin yavaş yürüdüğünü bildirdi.
TÜSİAD ile NHO’nun ortaklaşa düzenlediği toplantının açılışında konuşan Yücaoğlu, programda, kamu finansmanında hükümetin hedefleri aştığını belirterek, “Bunda hükümete müteşekkiriz" dedi. Yücaoğlu, üç yıllık programın sonunda Türkiye’nin ulaşacağı ekonomik senaryo ile Avrupa’nın 1992 - 1993 yılındaki noktaya ulaşılacağını kaydetti.
Türkiye’nin AB ile ilişkilerine de değinen Yücaoğlu, adaylık konusunda Doğu Avrupa ülkelerinin, eski Sovyet düzenini terk etmelerinden dolayı değişikliklere daha hazır olduklarını vurguladı. Yücaoğlu, şöyle konuştu:

Eski bina restore edilecek
“Ama Türkiye, bu konumda değil. Çünkü Türkiye, Cumhuriyet kurulduktan sonra yeni bir devlet kurmuş durumda. Bunun yasaları Avrupa’dan geldi, ancak devletçiliğe bir temayül ile gerçekleştirildi. Şimdi Türkiye bu ülkelerin aksine, eski bir binayı restore etme durumunda."
NHO Başkanı Onarheim’in, “Ülkenizin dünyaya doğru bir tablosunu yansıtmalısınız" açıklamasının hatırlatılması üzerine de şöyle dedi: “Biz de düzelteceğiz, onlar da düzeltecek. Ama bu böyle bir gecede olacak hadise değil."
Toplantıya katılan Enerji Bakanı Cumhur Ersümer de Norveç’le geçen mayıs ayında imzalanan mutabakatın hayata geçirilmesinin Türkiye açısından çok önemli olduğunu belirtti.
Ersümer, Türkiye’nin Hazar bölgesinde petrol ve doğalgaz sektörlerinde önemli rol oynamak istediğini belirtti.

Akü hırsızları yakalandıMardin'in Kızıltepe ilçesinde TIR ile iş makinelerinden akü hırsızlığı yaptıkları tespit edilen 11 kişi, özel ekibin güvenlik kameraları üzerinde 4 bin saat süren incelemesiyle yakalandı. Adliyeye çıkarılan şüphelilerden 5'i tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber