Avrupalılar 2019’a İstanbul’da girecek

2018’de kendi rekorlarını kıran turizm sektörü, 2019’a ‘yılbaşı’ coşkusuyla giriyor. Özellikle Avrupalı turist, yeni yıla İstanbul’daki lüks otellerde giriyor. Yerli turistin tercihi ise Antalya ve Kıbrıs

Avrupalılar 2019’a İstanbul’da girecek

Turizmde tüm zamanların en iyi yılı olması beklenen 2019 hızlı başlıyor. Yılın ilk rekoru İstanbul’daki lüks ve şehir otellerinden gelecek. Yılbaşını İstanbul’da kutlamak isteyen başta Avrupalı olmak üzere, Körfez bölgesi ve komşulardan gelen yabancı turist, pek çok otelde yüzde 100’e ulaşan doluluk oranları oluşturdu. Yabancı turistin başlıca adresi İstanbul’un tarihi bölgelerindeki oteller oluyor. Buna göre Sultanahmet, Taksim, Beşiktaş gibi merkezlerde doluluklar yüksek oranları görüyor. Genel olarak 30 Aralık-1 Ocak ve 28 Aralık-2 Ocak olarak tercih edilen konaklamalarda, lüks otellerin doluluklarındaki yüksek seyir de göze çarpıyor.

Yine bu dönemde yurt içinde de yoğun turizm hareketi etkisini gösterecek. Yüksek seyrini koruyan döviz kuru nedeniyle yurt dışında daha kısa süreli turları değerlendiren yerli turistin yurt içinde rotası Antalya, dışarıda ise Kıbrıs oluyor.

15 Aralık’ta başladı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, yabancı ülkelerin yeni yıl için tatil zamanlarının farklı tarih aralıklarına denk geldiğini hatırlatırken, bu nedenle yılbaşı hareketliliğinin 15 Aralık’tan itibaren başladığını söyledi. Ayık, “Geçen yıllara kıyasla yurt dışından yüksek talep olduğunu görüyoruz. Başta şehir otelleri var. Ardından kayak dahil resort oteller ve kaplıcalar geliyor. Arz-talep dengesinin düzelmesiyle ise fiyatlara olumlu yansıması da görülüyor. Bu da sayılara, otellerin doluluk oranlarına yansıyor” diye konuştu.

Yılbaşı sürecinde başta İstanbul olmak üzere çeşitli şehirlerde geçen yıllara göre artan turizm hareketleri oluşması bekleniyor. Buna göre başta Uludağ, Kartepe gibi kayak otelleri ile Antalya ve Kapadokya’da gözle görülür bir artış öngörülüyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Bedirhan Bayka, hem İstanbul’da, hem de ülke genelinde turistik yerlerde dolulukların yüzde 100’e yaklaştığını söyledi. Bayka, “Hatta son kalan 5-10 odalar da yoğun talep nedeniyle yüksek fiyatlara çıkıyor. Sadece Avrupa ve Anadolu yakasının merkeze uzak noktalarındaki şehir otelleri boş kalır” dedi.

Türkiye’nin fiyat anlamında başta Avrupalı turiste önemli seçenekler sunduğunu vurgulayan Bayka, “Avrupalı için Avrupa’da tatil hem çok pahalı, hem de çok çeşitli değil. İstanbul başta olmak üzere yabancı için döviz kuru nedeniyle hala avantajlı tatil sunuyoruz” diye konuştu.

Avrupalılar 2019’a İstanbul’da girecek
Fiyatlar yükseliyor

Türkiye Otelciler Birliği’nin STR tarafından yayınlanan son verisi “Ekim 2018 Ülke Performans Raporu”na göre, İstanbul’da hem doluluk oranları, hem de ortalama günlük satılan oda bedelinde artışların devam ettiği görülüyordu. Fiyatlarda artışların yıl sonu itibariyle sürdüğünü anlatan Bayka, turizmin darboğazdan artık fiyat anlamında da çıktığını söyledi.

3 günlük tur bereketi

Yerli turistin yurt dışı için en çok tercih ettiği bölgeleri ise yakın coğrafyalar ile orta Avrupa oluyor. Tur operatörleri yılbaşı tatili için genellikle 3 günlük turları hayata geçiriyor. Balkan Ülkeleri, İtalya, Malta tercih listesinin üst sıralarında yer alıyor. Jolly Tur İç Turizm Müdürü Tarık Öztürk, son günlerde yaşanan yoğun talebe dikkat çekerken, “Satışlar ve dolulukların gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Genel anlamda 3 günlük seçenekleri değerlendiren tatilseverler, yurt içinde ise hem eğlenebilecekleri lokasyonları seçerken, hem de kültür turizmi için seçenekleri değerlendiriyor” diye konuştu.

Dağ, deniz ve kaplıca

Yılbaşı tatili için yerli turistin tercihi Antalya ve Kıbrıs’taki resort oteller oluyor. Özellikle yılbaşı programı olan ve ünlü sanatçıların sahne alacağı otellere yoğun talep var. Yine kayak tatili fırsatı da veren otellerin yer aldığı başta Uludağ, Kartepe olmak üzere merkezlere genellikle 3-4 günlük tatiller de planlanıyor. Kaplıcalara da yoğun ilgisi olan yerli turistin bu dönemde bir başka önemli rotası ise Kapadokya.

Damada görülmemiş eziyet!Bilecik ve ilçelerinde yaşatılan geleneklere göre düğünlerde damatları çeşme yalağına atma, çorap yıkatma, tuzlu yumurta pişirtip yedirme gibi "acımasız" şakalar yapılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber