Ayakkabıcı umudu son 4 aya bağladı!

Ramazan ayının temmuza denk gelmesinin mağaza trafiğinde keskin düşüşe neden olduğunu söyleyen İnci Deri’nin Başkanı Ali Murat Kızıltaş, “Yılın son dört ayından oldukça ümitliyiz” dedi

Ayakkabıcı umudu son 4 aya bağladı!

İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, ayakkabı sektöründe ağustos ayından itibaren ciddi bir hareketlenme beklediklerini söyleyerek, “Özellikle yılın son dört ayından oldukça ümitliyiz” dedi. Bu yıl Ramazan ayının temmuz ayına denk gelmesinin de mağazaların trafiğinde keskin düşüşlere neden olduğunu belirten Kızıltaş, “Havaların geç ısınması nedeniyle yazlık alışveriş de geç başladı” diye konuştu.
Her bayram olduğu gibi bu bayramda da satışlarda artış olduğunu ifade eden Kızıltaş, “Ancak, bu bayram çok yaz ortasında kaldığı için alıştığımız bayramlardan düşük seviyelerde seyrediyoruz” dedi.

Bordo, lacivert
Sonbahar/Kış koleksiyonlarının ilk modellerini ağustos ayında mağazalarda satışa sunacaklarını kaydeden Kızıltaş, şu bilgileri verdi:
“Gerek Türkiye’de gerekse dünyada tüketici tercihleri ‘rahatlık’ eksenine doğru kayıyor. Biz de bu sezon kadın ve erkek koleksiyonlarımızda rahatlığı göz önünde bulundurarak çalıştık. Soğuk ve gri kış günlerine renk getirecek deri çeşitlerinden üretilen stilettolar ve yağmurlu kış günlerinde hayatı kolaylaştıracak dolgu topuk botlar kadın koleksiyonumuzda yerini aldı. Erkek koleksiyonumuzda bordo ve lacivert renkleri siyah kadar öne çıkarken, yeşil, vizon, taba, hardal, mavi ve kahve renklerle koleksiyonumuzu zenginleştirdik. Kadın koleksiyonumuzda ise bordo, yeşil, gri, kahve ve haki tonlarından, metalik ve canlı renklere geniş bir yelpazeyi tüketicilerimize sunuyoruz.”

Farklı model yok
Bölgelere göre ayakkabı tüketim eğiliminde yazlık ve kışlık bölgeler haricinde fazla bir değişim olmadığını anlatan Kızıltaş, “Türkiye’de tüm bölgelerde aynı mevsimsel değişim ve talepleri görüyoruz. Moda ve trend tüm dünyada aynı olduğu için, bölgesel olarak da fazla değişmiyor. Eskiden farklı bölgelere farklı modeller yapardık ama artık yapmıyoruz. Tüm bölgelerden benzer talepler alıyoruz.”

100. yılda ciro hedefi 250 milyon TL
Yurtiçinde toplam 96 yurtiçi mağazaları olduğunu kaydeden Ali Murat Kızıltaş, “2014 yılı içerisinde kesinleşmiş olan projelerdeki mağazalarımız ile sene sonuna kadar toplam 5 mağaza daha açmayı hedefliyoruz” dedi.
2013 yılı sonunda perakende cirolarının 138.5 milyon TL olarak gerçekleştiğini kaydeden Kızıltaş, şu bilgileri verdi: “2014’ün ilk beş ayında bu rakam 61.2 milyon TL’ye yükseldi. Şuan 650 çalışanımız var yıl sonunda çalışan sayımızın 700’ü aşması bekleniyor. Büyümemizi hem finansal hem de marka değeri olarak planlıyoruz. 2017 yılında İnci Deri, 100. yılını kutlayacak. 100. yılımızda 50 ilde 120 mağazaya ulaşmayı, çalışan sayımızı 850 civarına çıkarmayı ve marka yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz. 100. yıl ciro hedefimiz 250 milyon TL.”

‘Körfez’de detaylar üzerinde çalışıyoruz
Yurtdışında, Kıbrıs’ta üç, Bakü’de bir mağazaları bulunduğunu söyleyen Ali Murat Kızıltaş, şu bilgileri verdi: “Nahçıvan ve Üsküp’te corner’larımız var. Körfez bölgesi ülkeleri distribütörlüğü için de sıcak görüşmelerimiz devam ediyor. Görüşmelerimizde oldukça iyi bir noktaya ulaştık. Detaylar üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.”

ABD ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndan ABD'nin başkenti Washington'a hareketinden önce basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ey AB, müzakere masasında olmak bizi bağlamaz, takındığınız tavrı iyi bilin. Daha önce söyledim bu kapılar açılır ondan sonra siz başınızın çaresine bakın. Müzakereler bir anda da bitebilir" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber