Babacan: Çek ve senette pozitif sicil tutulacak

Devlet Bakanı Ali Babacan, ödenmeyen çek ve senetlere ilişkin kayıtları Merkez Bankası’ndan alarak Bankalar Birliği’ne vereceklerini ve negatif sicilin yanı sıra pozitif sicil tutmaya başlayacaklarını söyledi

Babacan: Çek ve senette pozitif sicil tutulacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sağlam bütçe, sağlam finans sektörü, sağlam Merkez Bankasından oluşan üç ayağın, istikrarın en önemli kaynakları olduğunu belirterek Meclis’te bekleyen borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili yasa tasarısına ilişkin bilgi verdi.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON) düzenlediği toplantıda konuşan Babacan, istihdamda yüzde 5 prim indirimini teşvik unsuru olmaktan çıkardıklarını, böylece işverenlerin diğer teşviklerden de yararlanabileceğini belirtti.

‘Sicil affı işe yaramıyor’
Babacan, sicil konusunda da, ödenmeyen çek ve senetlere ilişkin kayıtları Merkez Bankası’ndan alarak Bankalar Birliği’ne vereceklerini ve negatif sicilin yanı sıra pozitif sicil tutmaya başlayacaklarını anlattı.
Babacan, sicil affının işe yaramadığını belirterek şöyle konuştu:
“Çeki verecek kişi, çeki alacak kişiye, ‘Git beni sor, bugüne kadar bin çek kesmişim, 998’ini gününde ödemişim’ diyebilecek. İki defa sicil affı yaptık. Sicil affı işe yaramıyor.
Yaptığımız dönemde de dedik, ‘Bir işe yaramayacak’ diye. Merkez Bankası kayıttan siliyor. Zaten bunun yapılacağını duyan bankalar kayıtları alıp bilgisayarına indiriyor.
Kredi verirken illa söylemek zorunda değil, senin sicilin şöyle, böyle diye. Kredi isteyene ‘İki memur kefil getir, üç daire tapusu getirirsen vereyim’ diyor, işi yokuşa sürmek için. Aslında ekranda o sicili gördüğü için diyor.”

Avrupa’da yeni kriz uyarısı, İspanya iması
Avrupa’da Portekiz, İrlanda ve Yunanistan’dan sonra borçlarını ödeyememe sıkıntısıyla gündemde yer alan İspanya hakkında Babacan isim vermeden, “Avrupa’da şu anda en az bir ülke daha bir destek, yardım paketine ihtiyaç duyacak gibi görünüyor” dedi.
Babacan, “Avrupa’da eğer bir dördüncü ülke sarsılırsa, ki o dördüncü ülkenin ekonomik büyüklüğü, ilk üçünü toplayın ikiye katlayın o büyüklükte, henüz bir kurtarma planı, programı, ortaya konulabilmiş bir paket söz konusu değil. Dünya ekonomisi zor bir dönemden geçiyor” dedi.
Babacan, “AB’ye üye 14 ülkenin risk primi Türkiye’nin üzerinde. İtalya, bugün euro bazında borçlanırken Türkiye’den daha fazla para ödüyor. Ayrıca ABD’nin kamu borcunun milli gelirine oranı İkinci Dünya Savaşı sonrası rakamlarına yükseldi. Türkiye’nin finansal yapısı ve borç durumu aldığımız önlemler sayesinde oldukça iyi” dedi. Babacan, şirketlere kur uyarısı yaparak, “Firmalarımızın kur riski alması lazım. Kur iner, çıkar. Hiçbir garanti yok. Kurdaki iniş ya da çıkışlara karşı mutlaka hazırlıklı olmak lazım” diye konuştu.

Kürtajı kabul etmeyen hamile eski sevgilisine arkadaşıyla dehşeti yaşattıAdapazarı'nda 7 aylık hamile F.A., sokak ortasında kapkaççı sandığı kişinin saldırısına uğradı. Kadının çantasının, içinden bir şey alınmadan çöpe atılmasından ve dövülmesinden şüphelenen polis, eski sevgilisini takibe aldı. Yapılan araştırmada Taner Oktay K.'nin, aynı fabrikada çalışan arkadaşı Ümit Ö.'ye 35 bin TL vererek, kendisinden olan bebeğin düşmesi için eski sevgilisini dövdürdüğü ortaya çıktı. F.A.'nın, daha önce kürtajı kabul etmediği öğrenildi. Gözaltına alınan Taner Oktay K. ve Ümit Ö., adliyeye sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber