Bakan Yıldız'dan TANAP çıkışı

Enerji ve Tabbi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'na (TANAP) ortaklık için başvuran bir, iki firma ile görüşeceklerini bildirdi

Yıldız, "STEAM Geopolitical Energy Arena" konferansında yaptığı konuşma sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. TANAP gibi büyük projelerin gerçekleşeceğine olan inanç arttıkça taleplerin de arttığını belirten Yıldız, "Somut manada görüşeceğimiz bir iki firma olacak. Bu firmaların da halka açık olmaları ve dünya piyasalarında yer almaları sebebiyle ancak bu açıklamaları kendileri yaptığında değer kazanacaktır" dedi.

"Böyle bir talebi Türkiye sağlayacak değil"

Türk Akımı projesinin ne kadarlık kısmının Türkiye'nin iç ihtiyacına yönelik olduğuna ilişkin soru üzerine Bakan Yıldız, dört boru hattından gelecek olan toplam 63 milyar metreküplük doğalgazın 15 milyar 750 milyon metreküpünün Türkiye'nin iç ihtiyacı ile ilgili olduğunu söyledi. Yıldız, diğer üç boruyla transfer edilecek geri kalan 46-47 milyar metreküplük kısmı için talebin Avrupa Birliği ülkelerinden geleceğini vurgulayarak, "O siparişi AB üyesi ülkeler veriyorlarsa, arz ve talep bir noktada buluşacaktır. Vermiyorlarsa, böyle bir talebin oluşmasını Türkiye sağlayacak değildir" diye konuştu.

"Tahkim heyetinin sonucunu bekleyeceğiz"

Tahkim sürecindeki İran doğalgazıyla ilgili anlaşmazlığın hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, mahkemenin müzakere ve duruşmaları bitirdiğini ve karar aşamasında olduğunu belirterek, bu ay veya gelecek ay içerisinde kararın çıkabileceğini kaydetti. Tekrar anlaşma ihtimalinin söz konusu olmadığını ifade eden Yıldız, "Biz artık tahkim heyetinin kararına bu işi bıraktık. İranlı kardeşlerimizden bu manada yeni bir teklif olmadığı için, yeni bir görüşme arzusu da olmadığı için biz tahkim heyetinin sonucunu bekleyeceğiz ve ne tür karar gelirse de ona tabi olduğumuzu söyleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye gerçekleriyle uzak"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli'nin çiftçilere mazotun 1,75 lira üzerinden verileceğinin hatırlatılması üzerine üzerine Bakan Yıldız, "MHP sağolsunlar biraz daha gerçekçi davranmış ama yine Türkiye gerçekleriyle mesafesinin uzak olduğunu söylemem lazım" dedi. Bu ülkeyi yönetmek gibi bir gayesi olmayan bazı yöneticilerin, oturduğu yerden çay kahve içerken böyle taahhütlerde bulunmalarını doğru bulmadığını ifade eden Yıldız, "7 Haziran akşamında vatandaşımız her zaman olduğu gibi Türkiye'nin gerçekleriyle ve siyasi istikrarıyla karşı karşıya kalacak" diye konuştu. Cumhuriyetçi Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim vaatlerini de eleştiren Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği gibi TÜPRAŞ'taki motorinin çıkış fiyatı 1,21 lira değildir. 1,41 liradır ve 13 bin 600'e yakın bayi ile beraber. Türkiye'nin dört bir tarafına dağıtılan benzin ve motorinin herhalde TÜRAŞ'ın kapısından bidonlarla dağıtılacak hali yok. 42 kuruş da bayilerin kar payı var. 40, 42 veya 38 olabiliyor, değişken bir şekilde. Toplarsanız 1,80-1,81 lira yapıyor. KDV almıyorsunuz, ÖTV de zaten almıyorsunuz, anladığım kadarıyla. Nasıl yönetilecek? 46 milyar lira civarında geçtiğimiz yıl toplanan ve toplandıktan sonra yol, su, köprü, hizmet, sağlık ocağı ve hastane, adliye sarayları olarak vatandaşımıza dönen kamu harcamalarının finansmanı, buradan toplanan vergilerle oluyor. O zaman bir parti yöneticisinin şunu da açıklaması gerekiyor, 'Ben buraya yapılan hastanelerin, adliye saraylarının inşaatını durduruyorum. Çünkü ben bu vergiden vazgeçiyorum' demesi lazım. Gerçekçi olalım."

Türkiye'de mesken başına aylık tüketilen elektriğin 137 kilovatsaat olduğunu anımsatan Bakan Yıldız, CHP lideri'nin 230 kilovatsaate kadar elektrik parası almayacağını vaat etmesini eleştirdi. Yıldız, Kılıçdaroğlu'nun bunu sehven yaptığını veya yanlış bilgilendirildiğini düşündüğünü belirterek, "Eğer kasten yapıyorsa durum daha da kötüdür. 'Oradan 5 milyar lira silin, buradan 25 milyar lira silin' diyerek bu işler olmaz" ifadelerini kullandı. Devlet Bahçeli'nin 200 kilovatsaatin altında elektrik kullananlardan ücretin yüzde 75'ini tahsil edeceğini açıklamasının Türkiye'nin gerçekleriyle bağdaşmasa da CHP'nin seçim beyannamesine göre daha insaflı olduğunu ifade eden Yıldız, "Çiftçilerimize motorin ve mazot desteğiyle oluşan toplam maliyet şu anda 11 milyar liraya yakındır. Çiftçimize 19 ayrı kalemde destek veriliyor. Mazot desteği bunlardan bir tanesi. O yüzden gerçekçi olacağız, samimi olacağız ve inandırıcı olacağız. Vatandaşlarımız bunların her birini ayıklayabilecek feraset ve sağduyuya sahiptir. Bizim de güvenimiz bunların 7 Haziran akşamında tezahür etmesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 90 yenilenebilir enerji

Yıldız, Türkiye'de 2015 yılında devreye alınacak 4 bin megavatlık elektrik santrallerinin yüzde 90'ının yenilenebilir kaynakları kullanacağını açıkladı. Yılbaşından bu yana devreye alınan bin 200 megavatlık elektrik santralinin ise yüzde 95'lik kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandığını ifade eden Yıldız, rüzgar, güneş, su ve jeotermal ile ilgili stratejik planlarda yeni hedefler belirlendiğini anımsattı. Yıldız, jeotermal enerji üretiminde hedefin 600 megavattan bin megavata çıkarıldığını hatırlatarak, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'nün yeni bulduğu alanlarla tahminlerden daha hızlı ilerleme sağlanacağını söyledi.

"Güney Kıbrıs Yerel Yönetimi'nin aramaları gayri hukukidir"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki gelişmeler ve Doğu Akdeniz'deki doğalgaz aramaları ilgili gelen bir soru üzerine Yıldız, enerji sektöründe modelin oluşturulması ve tekrar yapılanma da dahil olmak üzere birçok konuyu enine boyuna değerlendirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Kıbrıs bizim için herhangi bir yer değildir. Kıbrıs şehitlerimizle beraber, bütün ekonomik yapımızla beraber iç içe olduğumuz bir bağımsız ülkedir. Biz oraya son derece somut bir master plan sunduk. Mutlaka değerlendireceklerdir. Biz enerji sektörünün, yeraltındayken savaşın, yer üstündeyken barışın gerekçesi olması konseptinin değiştirilmesinden yanayız. Bunun gerçekçi bir şekilde, daima barıştan yana kullanılmasının yanındayız. Münhasır ekonomik sahaları netleşmemiş, uluslararası hukuka göre en son halini almamış bir yapı içerisindeki aramalar gayri hukukidir. KKTC cumhurbaşkanı Güney Kıbrıs Yerel Yönetimi'yle beraber bir uzlaşı içerisindeki bir noktanın hem bölgeye hem de ülkelerimize faydalar getireceğine inanıyorum."

Terörden gözaltına alınan HDP'li Belediye Başkanı Azim Yacan tutuklandıVan'da haklarında yürütülen terör soruşturması nedeniyle gözaltına alınan HDP'li İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan ve meclis üyesi Şehsade Kurt tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber