Balı dünyaya tattıracak

Balparmak Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, balda globalleşmek istediklerini, bu kapsamda yabancı ortaklığın gündemlerinde olduğunu söyledi.

Balı dünyaya tattıracak

Sahte bala karşı denetimlerin yoğunlaştırılması gerektiğini belirten Altıparmak, şirket olarak kendilerinin çok hassas olduklarını, sahte bal üreten arıcılardan bal almadıklarını ve gıdada Türkiye’nin Ar-Ge merkezi kuran sekizinci şirketi olduklarını söyledi.

Peteğe şeker şurubu

Muğla’da gerçekleştirilen bal hasadında konuşan Altıparmak, tüketicilerin kavanozda satılan balı sanayi malı, petek balı ise yanlış bir şekilde doğal bal olarak değerlendirdiğini söyledi.Altıparmak, bunun doğru olmadığını Türkiye’de doğal bal olarak satılan petek balın yüzde 85’nin sahte, şekerli bal olduğunu belirtti.

Petekte olmasının doğru üretim olduğunun göstergesi olamayacağını ifade eden Altıparmak, “Köylüden aldık, petek baldı, doğal bal, şeker yok, düşüncesi yanlış. Burada işçi doğru, malzeme yanlış. Çünkü çiçek olmayan yerde veya daha çabuk sonuç almak için peteklerin önüne şeker şurubu konuyor” dedi.

Altıparmak, “Arı çiçek varken uzağa uçmuyor, önündeki şekeri alıp kovana dönüyor. Sahte balın oluşum süresi daha kısa” diye konuştu.

Dünyada ‘arıya hiç antibiyotik vermeyelim, arı ölsün’ düşüncesinin hakim olduğunu belirten Altıparmak, şirket olarak antibiyotiğin doğru zaman ve doğru dozda verilmesinden yana olduklarını söyledi. Türkiye’de arı için ruhsatlı antibiyotik olmadığını belirten Altıparmak, “Doğru ilacı doğru zamanda verin. Bal üretiminden bir ay önce ilacı kesin, antibiyotik bala geçmez” dedi.

Türkiye’de pazar lideri, dünyada ambalajlı balda 6. marka olduklarını söyleyen Altıparmak, “Arıcılardan tedarik ettiğimiz balı farklı süreçlerde 120 parametre içeren analizlerden geçirerek doğal, saf ve sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra paketleyip tüketicilerine sunuyoruz” diye konuştu.

Arıcım Projesi

Balparmak, bal alım sürecini gıda güvenliğine uygun olarak izleyebilmek için ‘Arıcım Projesi’ni 2015 yılında başlattı. Projeyle yaklaşık 13 bin tedarikçi, komisyoncu ve arıcıdan yapılan tedarik işlemlerinden doğabilecek riskler minimize edilerek, kayıt altında tutuluyor. Tüm numunelerde ve her partide uygulanan barkod sistemi ile tarladan sofraya izlenebilirlik sağlanıyor. Arıcım Projesi ile arıcıların en kaliteli balı üretebilmeleri için, kendi numunelerinin sonuçlarına bakılarak farklı eğitimlere katılımları sağlanıyor.

60 bin arıcı var

Türkiye’de bal ve arı ürünleri pazarının 500 milyon dolarlık hacmi olduğunu ve ambalajlı bal pazarının ise 200 milyon dolar olduğunu söyleyen Altıparmak, “Ülkemizde 7 milyonun üzerinde arı kovanı, 60 bin civarında arıcı bulunuyor” dedi.
Altıparmak, “Çam balı Türkiye ve Yunanistan’da üretiliyor. Çam balı, çam ağaçları üzerinde yaşayan çam pamuklu koşnili böceğinin çam ağaçları üzerine bıraktığı enzimleri, arının alması ve kendinden kattığı enzimlerle işlemesi sonucu elde ediliyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT Özel'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir sondaj gemisi daha alacağız. Sadece Akdeniz'de değil, Karadeniz'de hatta uluslararası sularda da bu çalışmaları sürdüreceğiz." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber