Bana yamuk yapmayın

Altın sektörünün kayıtdışılıkta kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini söyleyen Unakıtan, “Bana yamuk yapmayın. Bana da bir şey düşsün. Hurda demirden bile vergi alıyorum” dedi

Bana yamuk yapmayın

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, altın sektörü temsilcilerine, “Hepinizi suçlamayayım ama kayıt dışındasınız, kendinize çekidüzen vermek zorundasınız” dedi. Uluslararası Altın Zirvesi’nde konuşan Unakıtan, sektörün en önemli dertlerinden birisinin piyasalar, diğerinin de Maliye Bakanı olduğunu söyledi.
Unakıtan, “İmam Altınbaş, ‘Kıymetli taşlar, endüstri hammaddesidir, vergi olmaz’ diyor. Endüstri hammaddesi olup da vergi almadığım bir madde yok. Hurda demirden bile alıyorum” diye konuştu.
Yüksek alım gücüne sahip insanlar tarafından alınan bir metadan vergi almamanın olmayacağını ifade eden Unakıtan, “İhracat için yapalım bir şeyler... Çalışalım” dedi. Sektörün kayıt içine alınması konusuna da değinen Unkakıtan, kendisinin istatistik müdürü olmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

‘El ele verelim, otobana girelim’
“Vergi almamışım, kayıt içine almışım ne yapayım ben öyle kayıt içini... Dünya çapında başarılarınız bizi gururlandırıyor. Ama bana da bir şey düşmesi lazım.Bana azıcık yamuk yaptınız.”
Türkiye’ye önemli miktarda yabancı sermaye girdiğini, ancak bu sektöre gelmediğini belirten Unakıtan sektör temsilcilerine şöyle seslendi:
“Hepinizi suçlamayayım ama kayıt dışındasınız, kayıt içinde değil ondan gelmezler. Kendinize çeki düzen vermek mecburiyetindesiniz. Dünya çapında adamsınız fakat bir tane kayıt içinde tam olmadığınız için... Yabancı sermaye geliyor size, konuşuyor, ediyor, ’Çıkar bakalım defterleri’... Yok bir şey. İşte orada ip kopuyor.
El ele verelim. Bana yamuk yapmayın. Hep beraber bu sektörü ilerilere, dünyanın 1 numarası haline getirelim. Olur mu? Olur... Artık üçüncüsünüz, ikincisiniz, birinci niye olmayasınız? Birinciler gökten zembille inmedi. El ele verme zamanıdır. Ya siz kendinizi çevirin, ya ben sizi çevireyim. Otobana girelim. Siz de memnun olun, ben de memnun olayım.”

‘3 adam geliyor, soyunuyor’
Altın çıkarmayla ilgili eleştirileri de hatırlatan Unakıtan şöyle dedi:
“Yok şu usulde çıkarma... 3 adam geliyor, üstünü soyuyor, çıplak, çıkıyorlar meydana... Altınları çıkarmazsam ne işe yarayacak? Varlık içinde yokluk çekmenin alemi yok. Servet üstünde oturuyoruz. Dışarıdan ne kadar para gelecek ona bakıyoruz.”

Bana yamuk yapmayın

Mahallede büyük şok! 50 yıllık kullanılan asfalt yol kapatıldı50 yıllık asfalt yol kazıldı, "özel mülkiyettir" yazısıyla kapatıldı. Mersin’in Erdemli ilçesinde 50 yıldır kullanılan sıcak asfaltlı yol, özel mülkiyet gerekçesiyle iş makinesiyle kazılıp bahçeye dönüştürülmek üzere ağaçlandırıldı. Yolun "özel mülkiyettir" yazısıyla kapatıldığını ve iş makinesiyle söküldüğünü gören mahalle sakinleri şok oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber