BELEDİYELERİN BAŞI İMAR PLANLARIYLA DERDE GİRDİ

Uyuşmazlık Mahkemesi, belediyelerle arazi sahipleri arasında yıllardır kangren olan imar planlarıyla ilgili çok önemli bir kararın altına imza attı. Buna göre vatandaşlar artık idare mahkemesine dava açabilecek

BELEDİYELERİN BAŞI İMAR PLANLARIYLA DERDE GİRDİ


Belediyelerin şahıslara ait arsaları yeşil alan olarak ilan etmesi ve bu arsalarda yıllarca hiçbir şey yapılamaması nedeniyle oluşan mağduriyeti giderecek Yargıtay’ın geçen yıl aldığı emsal karar işin dönüm noktasını oluşturmuştu. Yargıtay, verdiği kararla şahıslara ait gayrimenkuller üzerinde yıllarca yeşil alan, okul alanı ve pazar yeri gibi sınırlandırmalar getiren belediyelerin bu alanlarla ilgili kamulaştırma yapmasını hükmetmişti. Buna göre de belediyeler ya bu tür arsaları imara açacak ya da kamulaştırma bedelini ödeyecekti.
Fakat bu kararın ardından son günlerde belediyelere onbinlerce imar davasının açılması olayı farklı bir boyuta taşıdı. Çünkü belediyeler aleyhine açılan bu davalarda çıkacak kamulaştırma bedellerine belediyelerin bütçesi yetmiyor. Belediyeler bütçelerinin sadece yüzde 5’ini kamulaştırmaya açabiliyor. Bu durumda da bu kamulaştırma bedellerini devlet ödemek zorunda kalacak.

Söz İdare Mahkemeleri’nde
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, Uyuşmazlık Mahkemesi’nin aldığı kararla ‘idari yargı ile hukuk yargısı arasında var olan ihtilafların’ çözüm yeri olduğunu belirterek, “Uyuşmazlık Mahkemesi imar planları davaları ile ilgili kamulaştırmasız el atmadan kaynaklı ihtilafın çözüm yerinin idari yargı olacağını ve açılacak davanın da ‘tam yargı davası’ olması gerektiğine hükmetti” dedi. Bunun çok önemli bir gelişme olduğuna dikkat çeken Kiraz, şunları söyledi:
“Şu an belediyelerin planlarından kaynaklı olarak açılan ve sayıları onbinlere ulaşan ‘kamulaştırmasız el atma’ davası var. Ve bu davaların hepsi adli-hukuk mahkemelerinde açılmış durumda. Yargıtay uyuşmazlık mahkemesine verdiği görüşünde ‘bu benim yetkimdedir yani adli yargı buna bakmalıdır’ diyor. Danıştay ise ‘Bu bir idari eylemdir. Yani idarenin sessiz kalması bu alanlarda uygulama yapmadan beklemesi işlemi de idari bir eylem olup benim yetki sahamda kalır’ diyor ve uyuşmazlık burada çıkıyor. Buna da son noktayı Uyuşmazlık Mahkemesi koydu ve görevli yargı yolunun idari yargı yolu olduğuna ve görevli mahkemelerin de idare mahkemeleri olduğuna hükmetti.”

Yeniden dava açılabilecek
Avukat Kiraz, bundan sonraki süreçte kesinleşmemiş tüm mahkeme kararlarının görevsizlikle reddedileceğini belirterek, “Taraflar yeniden idari yargıda dava açacaklar. Dava açma konusunda hızlı davranılması gerekirken, yeni dava açmak isteyenlerin de önce idareye başvurma sürecini yerine getirmesi gerekecektir” dedi.

Boğaz turizme açılacak mı?
Belediyeler istedikleri arsa için yeşil alan, okul, cami alanıdır gibi karar çıkarabiliyor. Bu imar planına işliyor ve vatandaş itiraz ediyor. Çünkü milyonlarca dolar ödeyerek arsa satın alanların bu arsaları için çıkartılacak ‘yeşil alan’ kararı hiçbir yapılaşmaya izin vermiyor. Bu kişiler de arsalarını çok düşük fiyatlardan satmak zorunda kalabiliyor.
Öte yandan, Arapların Boğaz’dan yeşil alan aldıkları biliniyor. Bu durum Boğaz’a turizm imarı verilebileceği endişelerini gündeme getiriyor.

10 milyar dolar yatıyor
Özellikle İstanbul Boğaz’ında yeşil alan ilan edilmiş binlerce dönüm var. Bu yeşil alanlar aslında çok değerli mülkler. Çünkü Boğaz’daki arsalar metrekaresi 10 bin ile 40 bin lira arasından satılıyor. Boğaz’da en az 10 milyar dolarlık yeşil alan olarak ayrılmış arsa olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’nin önemli firmalarının da Boğaz’da bu tür arsaları olduğu ve yıllarca burada hiçbir şey yapamadan beklediği biliniyor.

GÜNÜN PROJESİ/parkOne

ParkOne’da fİyatlar 421 bin dolardan başlıyor

Mitaş Gayrimenkul tarafından Uskumruköy’de hayata geçirilen ParkOne projesi, doğa dostu ve çevreci mimarisiyle, şehrin içindeyken doğayla baş başa olmak isteyen ailelerin ilgi odağı oluyor. Projenin sınırlı sayıdaki bahçe dubleksleri ayağını toprağa basıp günün stresini atmak isteyen şehirliler için farklı bir seçenek sunuyor.
İstanbul’un depreme dayanıklı bölgelerinde birinde hayata geçirilen ParkOne’da çatı dubleksleri, bahçe katları ve tripleks dairelere yer veriliyor. Bahçe katları ve tripleks konutlar; 124 ile 433 metrekare arasında bahçe alanlarına sahipken, çatı dublekslerinin hem kuzey hem güney manzaralı teras toplamları 25 ile 37 metrekare arasında değişiyor. 14 tripleks daire, 15 çatı dubleksi, 9 bahçe dubleksi ve 3 bahçe katı seçeneğinin yer aldığı 41 konutluk projede, bahçe katları 315, bahçe dubleksleri 204-217, tripleks daireler 279-292 ve çatı dubleksleri 226-240 metrekare büyüklüğe sahip.
Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde çoklu rezidans kategorisinde ödüllendirilen projede, 3. köprü güzergahında olması ve “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında inşaatı süren Sarıyer- Çayırbaşı Tüneli ile İstanbul’a olan mesafenin kısalması ile ulaşım kolaylığı sunuluyor.

YAKIN PLAN
Yeri: Uskumruköy
Yapımcı firma: Mitaş Gayrimenkul
Teslİm tarihi: Mart 2013
Toplam konut sayısı: 41

Hangi daire kaç dolar?
Tipi fiyatı

Çatı dubleksleri 421.000-526.000
Bahçe katları 684.000-715.000
Bahçe dubleksleri 525.000-598.000
Tripleks üniteler 795.000-983.000

Teknik Yapı en güzel hediyeyi Anneler Günü’nde verdi

Teknik Yapı’nın Ataşehir’de tamamladığı Deluxia Palace projesinde yer alan daireler, Anneler Günü’nde sahiplerine teslim edildi. Daire tesliminin satıştan daha önemli olduğunun altını çizen Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, “Projeyi tamamlayıp daireleri sahiplerine teslim etmenin gururu hiçbir şey ile ölçülemez. Gayrimenkul sektörü tamamen güven üzerine kurulmuştur.
Güvenli bir bina yapmak, söz verilen tarihte teslim etmek bu sektörde kalıcı bir marka olmanın olmazsa olmazlarındandır. Bir de müşterilerin projeyi gezip yüksek beğenilerini dile getirmesi bizim için en büyük kazançtır” diye konuştu.

Ticari alanlar da satışta
Deluxia Suites’in bir ay içinde teslim edileceğini ifade eden Nazmi Durbakayım, dairelerin tamamı satılan Deluxia Palace’taki ticari üniteleri de satışa sunduklarını açıkladı. Batı Ataşehir’de yer alan ve büyüklükleri 644 ile 796 metrekare arasında değişen 7 ticari birimin 6,7 milyon liradan başlayan muhammen bedellerle satışa çıkarıldığını vurgulayan Durbakayım, “Ünitelerin hepsi 149 ile 209 metrekare arasında bahçe kullanım alanına sahip. Satışlarda peşin veya taksit seçenekleri de bulunuyor” dedi.

Daire alanlar memnun
Teknik Yapı’dan ilk kez daire aldığını söyleyen Emekli Vali ve Emniyet Müdürü Celalettin Tüfekçi, “Konut alırken güven duygusunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz ve bu konuda içimiz çok rahattı” dedi. Deluxia Palace’taki 3+1 dairesini teslim alan İş adamı Nedim Selim ise, “Satın aldığım daireyi teslim almadan hemen önce kiralayınca doğru bir karar verdiğimi anladım. Bu nedenle Deluxia Suites projesinden de bir stüdyo daire satın aldım” dedi.

Fenerbahçeli Sow da daire aldı
Fenerbahçe’nin Senegalli Futbolcusu Moussa Sow, İstanbul’da yaşayacağı daire arayışını Deluxia Palace projesinde sonlandırdı. Moussa Sow için daire arayışına giren menajeri ve aynı zamanda kardeşi olan Abdoulaye Sow, Ataşehir’de yaşayan Fenerbahçeli bir başka menajerin tavsiyesiyle Deluxia Palace projesine geldiğini belirtti.
Projeyi görür görmez etkilendiğini ifade eden Abdoulaye Sow, daireyi Fenerbahçe’de futbol hayatına devam eden kardeşi Moussa Sow ve ailesinin yaşaması için satın aldıklarını söyledi.

‘Sektöre 150 milyon dolarlık kaynak sağlar’

Mütekabiliyet Yasası’nın gayrimenkul sektörüne yansımaları konusunda görüşlerini beyan eden Egeyapı Grup Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, yabancıya mülk satışının önünü açan Mütekabiliyet Yasası’nın kaldırılmasının inşaat sektöründe çok büyük bir hareketliliği beraberinde getireceğini ifade etti.
Mütekabiliyet Yasası’nın kalkmasının, sadece sektör için değil ülke ekonomisi için de büyük önem taşıdığını vurgulayan Kabadayı, “Başta Körfez ülkeleri olmak üzere Rusya, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyeti vatandaşları ülkemize büyük ilgi gösteriyor. Ancak bu ülkelerin neredeyse tamamının yoğun taleplerine Mütekabiliyet Kanunu sebebiyle cevap veremiyoruz” dedi.
Yasanın, Avrupa ekonomilerinin yaşadığı kriz nedeniyle, güvenli liman arayan büyük fonların Türkiye’ye gelmesinde de etkili olacağını belirten Kabadayı, “Mütekabiliyet Yasası ile yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık bir potansiyel oluşması öngörülüyor. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde de sektöre 100-150 milyar dolarlık bir kaynak yaratılmış olacak” şeklinde konuştu.
Yatırımcıların Türkiye’yi seçmesinin ülke tanıtımı için bir fırsat olacağını, sadece inşaat sektörüne değil ekonominin tüm alanlarına da katma değer sağlayacağını anlatan İnanç Kabadayı, “İlk etapta, konut satışlarında bir artış bekliyoruz. Buna bağlı olarak ofis satışları da artış gösterecektir” dedi.

Akbank’tan ‘Kırmızı Ev’ kredisi alana %18 indirim

İtalyan beyaz eşya markası Smeg, Akbank’ın anlaşmalı olduğu konut projelerinden Büyük Kırmızı Ev kredisiyle ev sahibi olanlara, yüzde 18 oranında KDV indirimi fırsatı sunuyor. Firmanın ankastre ürünlerini kapsayan indirim kampanyası, İstanbul ve diğer büyük illerde, satış ofisinde Akbank Büyük Kırmızı Ev standı bulunan, anlaşmalı tüm konut projelerinin müşterileri için geçerlilik taşıyor.
Kampanya kapsamında ankastre ve mikrodalga fırınlar, kahve makineleri, evye, ocak ve davlumbazlar ile ankastre bulaşık makineleri, buzdolapları, tezgâh altı ve şarap dolapları yüzde 18 indirim avantajıyla satışa sunuluyor. Ayrıca daha önce Akbank Büyük Kırmızı Ev sisteminde kayıtlı olan diğer müşteriler de, dilerlerse Smeg’in özel Ankastre Kampanyası’ndan yararlanabiliyor.

Gölmahal’de 36 aya kadar vade farkı almıyor

İstanbul’un villa imarlı bölgelerinden Büyükçekmece Gölü etrafında yapımı devam eden Gölmahal Villaları’nda farklı ödeme koşulları uygulanıyor. Buna göre, yüzde 30 peşinatta geri kalan kısım 36 aya kadar, yüzde 20 peşinatta ise 24 aya kadar vade farksız ödenebiliyor. Projede ayrıca mortgage ile 120 aya kadar kredi kullanma imkânı sunuluyor.
Mart 2013’de teslim edilecek olan Gölmahal Villaları’nda, fiyatlar villaların büyüklüklerine göre 1 milyon 295 bin ile 1 milyon 495 bin dolar arasında değişiyor.
38 villadan oluşan proje 92 bin 470 metrekarelik alanda kuruluyor. Sitede kurulan 50 kwa’lık rüzgâr tribünü ile kendi elektriğini kendisi üreten projede, 3 tenis kortu, 2 açık -1 kapalı yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, fıtness salonu, oyun parkı, restoran ve kafesi bulunan bir de sosyal tesis yer alıyor.

Batışehir’in öğrencileri Doğa Koleji’ne emanet

Batışehir’de inşa edilecek eğitim kompleksinde Doğa Koleji eğitim verecek. Firmadan yapılan açıklamaya göre, Egeyapı Group ile Doğa Koleji tarafından imzalanan protokol çerçevesinde, porje bünyesinde 40 derslikten oluşan bir eğitim kompleksi inşa edilecek.
Konuyla ilgili bilgi veren Egeyapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, okul inşaatının devam ettiğini ve 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında öğrenci kabulüne başlanabileceğini belirtti.
3 bin 143 adet konut ve rezidanstan oluşan Batışehir projesinde otel, ofis, özel eğitim kompleksi, açık alışveriş çarşısı, kulüp binası, açık ve kapalı yürüyüş-koşu-gezi-parkurları, spor salonları ve 100 bin metrekare peyzaj alanı buluyor.

Realty Plus, rotasını yurt dışına çevirdi

Uluslararası gayrimenkul danışmanlığı firması Realty Plus, mütekabiliyet yasasıyla birlikte ellerindeki projelerin yurt dışı pazarlamasını hızlandırıyor. Çekmeköy, Yenidoğan, Kartal, Zekeriyaköy ve Merter bölgelerinde alternatif konut projelerinin satış ve pazarlamasını yapan firma, özellikle yurt dışı satış portföyünü genişletmek amacıyla Türkiye genelinde yeni projeler arıyor.
Bu amaçla özellikle Arap yarımadasına yönelik satış yapabilmek için yabancıların da dahil olduğu, tamamen profesyonel bir pazarlama departmanı oluşturduklarını belirten Realty PlusTürkiye kurucusu ve genel müdürü Hüseyin Altaş, yabancıların da dahil olduğu profesyonel bir satış ekibi kurduklarını söyleyerek, “Özellikle Arap Yarımadası’nı hedefliyoruz” dedi.
HDP'li Hatice Çevik tutuklandıŞanlıurfa'nın Suruç Belediye Başkanı HDP'li Hatice Çevik, 'terör örgütü üyesi olmak' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber