"Bölgesel borsa 2000'in projesi"

"Bölgesel borsa 2000'in projesi"

DEVLET Bakanı Işın Çelebi, İzmir Vadeli İşlemler Piyasası'nın en kısa sürede açılması gerektiğini belirterek, üç yıldır engellenmesini yanlış bir tutum olarak değerlendirdi. Çelebi, "Anadolu sanayicisi, Anadolu'daki köylü, Anadolu insanı, daha iyi yaşasın, daha çok eline gelir geçsin, piyasalar oluşsun, devlet ekonomiden çıksın" diye konuştu.
İZVİP'in, Türkiye'nin çıkış noktalarından biri olduğunu belirten Çelebi, tarım sektöründe yeni bir politikanın uygulanması ve tarımda dünyaya açılmayı sağlayacak ve verimliliği arttıracak, Türk tarım kesiminin ve refanı arttıracak, dünyaya kapılarını açtıracak önemli reformalardan biri olarak değerlendirdi. O anlamda hem Ege'de Menkul Kıymetler'in kurulması, hem Vadeli İşlemler'in kurulmasını ayrı ayrı düşünmek gerektiğini savunan Çelebi, Türkiye için önemli devrim niteliğindeki iki hadise olduğunu söyledi.Çelebi, böylece uluslararası finans piyasalarında ve uluslararası piyasalarla entegrasyonunun sağlanacağını bildirdi.

İZVİP ve EMKB'nin Bölgesel Borsa anlamında hem Türk köylüsünün gelirini arttıracağını, EMKB'nin KOBİ'lerin gelişmesini sağlayacağını ve kaynak yaratacağını anlatan Çelebi, iki projeyi Türkiye'nin en önemli projelerinden ve çıkış noktalarından biri olarak gösterdi.
Yasal bir engel olmadığına da dikkat çeken Çelebi, "Yasal sorun aşılabilir. Sanayi Bakanlığı'nın çıkardığı yönetmelikte bir cümle çıkarılarak yapılan değişiklikle bu aşılabilir görünüyor. Bankalar Kanunu'nun 49. maddesinde MTA işlemlerinde aracılık yapmak ve teminatları oluşturmak yani MTA alım satımına engel teşkil ediyor. Bence sorun ortada, sorun diye birşey yok, önemli olan Vadeli İşlem Piyası oluşturarak bütün piyasaların, borsaların işler hale getirilmesi" diye konuştu.


Rusya'da metro istasyonlarındaki tuvaletlere kamera takıldıRusya'nın Moskova kentindeki metro istasyonlarının tuvaletlerine güvenlik kameralarının yerleştirilmesi tepkilere neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber