Geri Dön

Borsa İstanbul, NYSE ve Deutsche Boerse ile ortaklık görüşmesinde

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın, birleşme ile oluşacak yeni yapılanmasının ardından kurulacak olan Borsa İstanbul A.Ş’nin teknolojik altyapısını güçlendirmek üzere stratejik ortaklık görüşmeleri yürüttüğü gruplar arasında ABD’nin en büyük vadeli işlemler ve opsiyon borsası işletmecisi CME Group Inc., Alman Deutsche Boerse ve NYSE Euronext yer alıyor

Borsa İstanbul, NYSE ve Deutsche Boerse ile ortaklık görüşmesinde

İstanbul’un Uluslararası Finans Merkezi çalışmaları kapsamında İMKB’nin şirketleşerek Borsa İstanbul A.Ş’nin kurulması ve teknik altyapının yenilenme sürecine geçilmesi ve ardından da halka arzı planlanıyor. Bütün bu sürecin hayata geçmesi için stratejik ortaklıklar ön adımı oluşturacak.
Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, “Deutsche Boerse ve NYSE ile görüştükleri daha önce yansımıştı. CME de görüşülen gruplardan birisi, toplamda 4-5 grup ile görüşülüyor” dedi.
Borsa İstanbul’da kamunun payı yüzde 49, Borsa’nın payı yüzde 41, VOBAŞ’ın yüzde 5, İMKB üyelerinin yüzde 4, aracı kuruluşların yüzde 1, İstanbul Altın Borsası üyelerinin payı binde 3 olacak.

İMKB 82.406 puanla zirvede
Bankacılık hisselerindeki yükselişle İMKB, dün gün içinde 82.512 puanla yeni zirvesini gördü. Kapanışı yüzde 0.51 yükselişle 82.406 puanla yine tarihi zirveden yaptı. Endeksin dolar bazlı direncinin cari kurla 83.400 seviyelerine denk geldiğini ifade eden analistler, yeni bir hedefe işaret etti.

Antalya'da 5 yıldızlı karavan tatili kıskandırıyorTürkiye’nin dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde 5 yıldızlı otellerin arasındaki boşluk alan, kış mevsiminin ılık geçmesi nedeniyle karavancıların uğrak noktası oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber