‘Çatık kaşlı’ ofis istemiyorlar ‘keyif köşesi’ kuruyorlar

CEO’lar ofislerini tasarlarken eşlerine müdahale ettirmiyor. Bir diğer ortak özellikleri de ‘çatık kaşlı ofisler’e karşı olmaları

‘Çatık kaşlı’ ofis istemiyorlar ‘keyif köşesi’ kuruyorlar

CEO’lar hakkında bugüne kadar çok şey yazıldı çizildi. Şirketlerin nasıl yönettikleri, yaşam zevkleri ve daha pek çok ayrıntı. Ya, ofisleri?.. Şirketlerin geleceklerini etkileyecek stratejik kararlar aldıkları ofisleri belki hep göz önünde. Ama, her CEO değişikliği, bir ofisin yeniden yaratılması anlamına geliyor. CEO ofisine yerleşir yerleşmez pek çok ayrıntıya mimarla birlikte dokunuyor. Çünkü, burası onların karar mekanizmalarını işlettikleri beyin odaları...
Koray Yavuzer Mimarlık, CEO ofislerini tasarlama konusunda deyim yerindeyse uzmanlaşmış isimlerden biri. Bugüne kadar Seba İnşaat CEO’su Engin Keçeli ve Onursal Başkanı Orhan Keçeli, enerji ve fon yönetimi konusunda küresel operasyonları olan Ortadoğu merkezli Habboush Group CEO’su Wadie R. Habbosuh ve SAS Yazılım Türkiye Ülke Başkanı Nuray Akmeriç’in de aralarında bulunduğu pek çok yöneticinin ofisini tasarlamışlar.
Mimarlık ofisini yöneten isim Koray Yavuzer’e CEO’ların ofislerini tasarlarken nelere dikkat ettiklerini, ama daha önemlisi, CEO’ların mimarlara ne kadar teslim olduklarını ve ofislere kendilerini ne kadar yansıttıklarını sorduk.

Çatık kaşlı ofis istenmiyorKoray Yavuzer, CEO’lar için ofislerin, ev tasarımından daha önemli olduğunu söylüyor öncelikle. Çünkü, evin tasarımına eşleri, ofislere ise kendileri karar veriyor. Peki, ortak bir özellikten söz edebilmek mümkün mü? Mimar Yavuzer, bugüne kadar tasarladıkları CEO ofislerindeki ortak özelliklerden biri olarak, ‘çatık kaşlı ofis’in istenmemesini gösteriyor ve ekliyor: “Bu da, ferah, huzur ve keyif veren bir ofis istemek demek. Karanlık, dar ya da kullanışsız mobilyalardan oluşan ofisleri, CEO’lar ellerinin tersiyle itiyor.”
Konformist yapı bir diğer ortak özellik. Çünkü, CEO’lar pek çoğumuz gibi ofislerinde ne kadar rahat ederlerse o kadar verim alınacağını düşünüyorlar. Bu da çalışmayı motive edecek tasarımların peşinden gidilmesi demek: “Ofisleri genellikle hem misafir ağırlayacak kadar şık hem de uzun saatler geçirilecek kadar konformist tasarlıyoruz. Dolayısıyla buna uygun mobilyalar ve aksesuarlar seçiliyor. Metrekare kullanımı da buna göre dizayn ediliyor. Bu, ofise, dinlenmek için yatak veya duş sistemlerinin eklenmesine kadar uzanıyor.
Çalışma kadar dinlenme kalitesinin de yükseltilmesi önemli. Buna istinaden bazı CEO’ların ofisleri için keyif köşeleri bile hazırlanıyor. Dolayısıyla en çok dikkat edilen konu bu oluyor; maksimum verimle çalışabilmek.”


CEO OFİSLERİNDE İKİ TREND
- Işık, her dönem önemsenen bir unsur olmuş. Ama, son dönemlerde lokal aydınlatma yapılmasına özen gösteriliyor. Renklerin enerjisini yansıtmak en önemli trendlerden. Bu nedenle odada tek bir ton bulunmamasına özen gösteriliyor.
-Mermer trendi yüksek malzemelerden. Ancak, kendi başına soğuk bir malzeme olduğu için genellikle, daha sıcak bir etki yayan ahşapla birlikte kullanılıyor.

KİŞİSEL ZEVKLER NEREDE DEVREYE GİRİYOR?
- Giriş dizaynı çok önemli. Bu şirketle ilgili ilk intiba demek. Dolayısıyla CEO’nun ofisinin girişinde kurumu yansıtan bir tasarım yaratılıyor.
- Dekorasyonla ziyaretçileri ezmemek son derece önemli. Abartı, fazla ihtişam kişileri ezebiliyor. İşte bu noktada da CEO’ların kişisel özellikleri devreye giriyor. Ofislerde her CEO’nun kendi ruhundan özellikler taşıyan, ‘kişilik sahibi’ bir tasarım yaratılmaya dikkat ediliyor.
- Final touch denilen ‘son dokunuş’ çok önemli. Burada da yine CEO’nun kişisel zevkleri devreye giriyor. Vazolar, tablolar, kitaplar, aksesuarlar... Buna çay-kahve ikram aracı bile dahil olabiliyor...
- Yükselen trendlerden ‘ofiste yemek’ tasarımın unusurlarından oldu. CEO’ların zevkleri, burada da devreye giriyor. Çoğu zaman yemek takımları ve çiçek aranjmanları CEO’nun zevkini yansıtıyor.


Forum’un komşusu Yorum’a ilgi büyük

Yorum İnşaat ve Turkmall ortak girişimi olarak ekim ayında satışa çıkan Yorum İstanbul Evleri’nde 300 konut yeni sahibini buldu. Girişimin ‘İstanbul’da 10 bin konutluk projesi’nin ilk ayağını oluşturan ve sayısı 558 konutu bulan projenin yatırım değeri yaklaşık 110 milyon dolar.
Proje Koordinatörü Cenk Biber, Bayrampaşa’daki Forum İstanbul AVM’nin yanında yer alan projenin gördüğü ilgiyi şöyle anlattı: “Aslında bu denli hızlı satış, Bayrampaşa’da projeyi bilen ve takip eden kesimden kaynaklanıyor. Bir-iki hafta içinde konutları aldılar. Şimdiki hedefimiz, 2011 Mayıs ayına kadar kalan konutları bitirmek.”

Her aileye 15 fidan
Projelerde alışveriş merkezleriyle sinerji yaratmaya dikkat ettiklerini, belirten Biber, ‘doğa’ya da önem verdiklerini vurguladı. Biber, “Her konut alan aile adına 15 fidan dikiyoruz. Kemerburgaz’da 9 bin ağaçlık bir Yorum Ormanı olacak” dedi.SİLİVRİ - RİVA HATTINDA YATIRIM
Cenk Biber, bundan sonraki yatırım rotalarının Silivri’den Riva’ya kadar uzanan geniş bir alanı kapsadığını söyledi.
Diğer yandan Yorum İstanbul’da teslim tarihini dokuz ay erkene alarak Ocak 2012’ye çektiklerini vurgulayan?Biber, Bayrampaşa’daki satış ofislerinin de bayram süresince açık olacağını belirtti.


Gayrimenkulden para kazanma yolu
Gayrimenkul piyasasında milyonlarca dolarlık rapora imza atan değerleme uzmanı Cansel Turgut Yazıcı, 16 yıllık birikimini ‘Gayrimenkulden Para Kazanmak’ isimli kitapta bir araya getirdi.
Kitabın, gayrimenkule doğru yatırım yapıp para kazanmak isteyen herkesin yatırım yapmadan önce bilmesi gerekenler gözüyle okunabileceğini belirten Yazıcı, Scala Yayıncılık’tan çıkan kitabında pek çok konu ayrıntılarıyla inceledi. Oturmak için ev almaktan yatırım için ev, ofis ve dükkan almağa, gayrimenkul piyasası dinamiklerini anlamaktan kiracı tahliye etmek gibi pek çok konuyu kapsayan kitap için Yazıcı, “Gayrimenkulden para kazanmak için işin püf noktalarını bu kitapta anlattım” dedi.

PARA KİTABINDAN SATIR BAŞLARI
Cansel Turgut Yazıcı’nın 12 başlıkta topladığı kitaptan satır başları...

Oturmak için ev almanın kuralları: Adım adım düşünmelisiniz. Kendinize sormanız gereken sorular şunlar olmalı: Peşin mi yoksa kredili mi alacaksınız, uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli kredi mi olacak, imkânlarınızı belirlediniz mi, evin gerçek maliyeti ne olacak, evinize ve işyerinize uzaklığı nedir?

Yatırımlık konut için adım: Gelişmeye açık yerlere gitmekten korkmayın. Mülkün çevresini araştırın. Mutlaka bir bütçe oluşturun, ayrıca gayrimenkulün çevresinde resmi bir araştırma yapın.


‘Dönüşmek için önce doğru plan gerek’
İstanbul’un tarihi boyunca dünyanın ilgisini çeken çok özel bir şehir olduğunu belirten İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, kentsel dönüşüm için önce şehir planlamasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurguladı. Bu sorunları beş ana başlık altında toplayan İnan, “İmar planı, mülkiyet sorunları, yabancıya satış ve bürokrasi, kentsel dönüşüm ve doğru şehirciliğin önündeki engeller kaldırılmalı” dedi.
Şu an İstanbul için uygulanan imar planının çok yetersiz olduğuna dikkat çeken İnan, İstanbul için ‘dar bir elbise’ olduğu benzetmesini yaptığı planda bir an önce değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti. İmar planının yaklaşık 8 milyon kişiye göre yapıldığını belirten İnan, şöyle devam etti:
“Bu plan 25 milyon kişiye göre yapılmalı. Eski sitelerin yıkılabilmesi için maksimum yüzde 80 çoğunluk yeterli olmalı. Yabancıya satış imkanı kolaylaştırılmalı. Bürokrasi ve hukuk hızlanmalı. Bu sorunlar halledildikten sonra İstanbul’u kurtaracak planları yapmak hiç de zor olmaz.”

1Kentsel dönüşüm için önce doğru şehir planlamasının önündeki engeller kaldırılmalı.
2Bunun için imar planı, mülkiyet sorunları, yabancıya satış ve bürokrasi, kentsel dönüşüm ve doğru şehircilik sorunları çözüme kavuşmalı
3İstanbul’un imar planı, 25 milyon kişi esas alınarak yapılmalı.


Fitch, TOKİ’nin kredi notunu teyit etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notlarını ’BB ’, ulusal uzun vadeli kredi notunu ’AA (tur)’ seviyesinde teyit etti.
TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, Fitch, TOKİ’nin tüm notlarının görünümünü durağan olarak bildirdi.
TOKİ’nin açıklamasına göre, Fitch’in değerlendirmesinde, “TOKİ’nin Türkiye’nin ülke notuna eşit kredi notunun, kamu kurumu statüsünü ve devletin sıkı kontrolü altında hükümetin konut politikasının uygulanmasında oynadığı önemli rolü yansıttığı” belirtildi.
Ayrıca, Türkiye’nin ülke notunda, TOKİ’nin hukuki statüsü ve/veya üzerindeki devlet kontrolünde ortaya çıkabilecek bir değişikliğin, kurumun kredi notları ve görünümüne aynı biçimde yansımasının olası olduğu kaydedildi. Fitch Ratings, Eylül 2009’da BB- olarak değerlendirdiği TOKİ’nin döviz kredi notunu, bu yıl ocakta BB ’ya, BB olan yerel para kredi notunu BB’ya yükseltirken, AA (tur) olan ulusal notunu ve ’durağan’ olan görünümünü değiştirmemişti.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise Türkiye’nin ‘Ba2’ olan kredi notuna ilişkin görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevirmesine paralel olarak, ekimde TOKİ’nin ‘Ba2/A3.tr’ olan kredi notuna ilişkin görünümlerini durağandan, pozitife yükselttiğini duyurmuştu.


İHALE GÜNLÜĞÜ
İSTANBUL

Üç ilçede bayramlık yatırım fırsatı

İstanbul Defterdarlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç ilçede çıktığı ihalelerle bayram için fırsat niteliğinde yatırımların yolunu açtı. Defterdarlık Büyükçekmece ve Kartal’da satışa çıkarken, Büyükşehir Belediyesi’nin adresi Kağıthane oldu.
Yapılan açıklamaya göre, İstanbul Defterdarlığı, Büyükçekmece ve Kartal’daki tarlalarını kiraya vermek için ihale düzenledi. Kiraya verilecek olan ilk tarla Büyükçekmece’de bulunuyor. 4 bin 295 metrekare yüzölçümüne sahip tarlayı çay bahçesi, lokanta, kahvehane, büfe ve otopark olarak kullanılmak üzere beş yıllığına kiraya vermeyi planlayan Defterdarlık, tahmini bedeli 17 bin TL, geçici teminatı ise 5 bin 100 TL olarak açıkladı. İhale 2 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilecek.
Kuruluşun 6 Aralık’ta çıkacağı ihale ise Kartal Yenimahalle Soğanlık’ta bulunuyor. 986 metrekarelik tarlayı üç yıllığına kiraya vermek üzere ihale düzenleyen kurum, bahçe olarak kullanmak şartıyla kiraya vereceği tarla için tahmini fiyatı17 bin 750 TL, geçici teminatı 5 bin 325 TL olarak açıkladı.
İstanbul’daki üçüncü fırsat noktasını ise Kağıthane Seyrantepe’deki 187 metrekarelik arsa oluşturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu arsa için 374 bin TL tahmini bedel, 11 bin 200 TL geçici teminat belirledi. İhale tarihi 1 Aralık açıklandı.


BİLECİK

11 katlı bina için izin sahibi
Bilecik’te 25 Kasım 2010 tarihinde 1687 metrekarelik arsa satışa çıkarılıyor. Üzerine 11 katlı binanın yapılabileceği arsa için belirlenen tahmini bedel 5 milyon TL olarak açıklanırken, arsanın geçici teminatı için rakam 150 bin TL olarak ifade etildi. Kapalı teklif usulüyle yapılacak ihaleye konu olan arsa Bilecik Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi ve Bilecik Belediyesi’nin ortak mülkiyeti.


ISPARTA

Eğirdir’i düşünene
Isparta’da yatırım düşünenler için Eğirdir Belediyesi’nin 30 Kasım 2010 tarihinde düzenleyeceği ihale fırsat niteliğinde. Eğirdir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, büyüklükleri 99 ile 312 metrekare arasında değişen toplam 21 arsa için ifade edilen tahmini bedeller ise 320 bin TL ile 400 bin TL arasında.

Şoför otobüse tutunan çocuğa böyle şiddet uyguladıAntalya’da şehir içi yolcu otobüsü şoförü, araca tutunduğu gerekçesiyle bir çocuğu dövdü. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber