‘Cepte yerli markaya engeller kaldırılsın’

Türkiye’de cep telefonunda yerli markaların önündeki engellerin kaldırılması talep edildi. General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, Türkiye’de yerli markaların büyümesinin önünde önemli engeller bulunduğunu söyledi.

‘Cepte yerli markaya engeller kaldırılsın’

Türkiye’de cep telefonunda yerli üretim yapan beş firmadan biri olduklarını belirten Yaman, “Türkiye’de üretim yapıyoruz. Ancak yerli üretimin de önünde birtakım engeller ve tehlikeler var. Türk cep telefonu sanayisini geliştirmek ve Türkiye’nin bu alanda dünyada söz sahibi olabilmesi için yola çıktık. Bugün yerli üretimin önündeki engellerin kaldırılması, ithal ürünlerle vergi ve mevzuat koşullarının eşit hale getirilmesi için çaba sarf ediyoruz. Ancak bu konuda maalesef son 2 yıldır önemli bir mesafe kat edemedik. Sadece yerli markalar değil, yabancı markalar için de adil bir rekabet ve yatırım ortamının sağlanmasının önündeki en önemli iki engel henüz kalkmadı. Bu engeller, tüketici kredisi uygulaması gücüne sahip olan GSM operatörlerinin pazarı domine etmesi ve gümrük beyanlarında adaletsizlik” dedi.

‘Cepte yerli markaya engeller kaldırılsın’

Taksit geri gelsin

Taksidin çok önemli bir güç olduğunu vurgulayan Yaman, “Bu ayrıcalıklı güç sayesinde operatörler en çok parayı veren cep telefonu markasına büyüme avantajı sağlarken, diğerlerine ise yaşam şansı tanımıyor. Bu pazarın iki marka liderliğinde tekelleşmeye doğru gitmesine neden oluyor. Kredi kartına taksit yasağı sonrası operatörler piyasa şartlarını belirleyecek ölçüde geniş bir satış ağına sahip oldu diye konuştu. Yaman, kredi kartına taksidin geri gelmesi durumunda tüm satıcıların eşit rekabet şartlarına erişebileceğini de kaydederek, “Tüketicinin takside erişimi kolaylaşırsa yerli ve yabancı bütün markalar hayat bulur” dedi.

‘Payımız artmalı’

Cep telefonuyla ilgili pazar rakamlarını da paylaşan Sebahattin Yaman, şu bilgileri verdi: “2017’de ülkemizde 11.7 milyon adet akıllı telefon satıldı. Pazar 2018’de 10.8 milyon adede geriledi.

Yüzde 9 daralma yaşandı. Cirosal olarak ise pazar 2017’de 22.3 milyar TL iken, 2018’de yüzde 10 artışla 24.5 milyar TL’ye çıktı. Ancak diğer ülkelerde yerel üreticilerin pazardaki payı yüzde 42 iken, Türkiye’de bu yüzde 5 seviyelerinde. Daha önce ülkemizde yerel üreticilerin payı yüzde 42’lerdeydi.”

Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber