Çeyrek altın peşin ziynet 4 taksitle

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kuyumculukta işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit düzenlemesi yapılacağı açıklandı. Öte yandan çeyrek, gram ve külçe altın gibi ürünlerde taksit uygulaması yapılmayacağı belirtildi.

Çeyrek altın peşin ziynet 4 taksitle

Geçen yıl ağustos ayı öncesine kadar bireysel kredi kartları ile altın satışına 4 taksit yapılabiliyordu. Kuyum sektörü ise, alınan karardan memnun. Taksitlerin kaldırılmasıyla iç piyasada kuyum sektörünün yüzde 50’ye yakın daraldığını belirten sektör temsilcileri, taksit kararından sonra kayıplarının karşılanacağını bekliyor.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “Kuyumculuk sektöründe işleri canlandırmak adına işçilik gerektiren ziynet, takı ve mücevherat ürünlerinde kredi kartına 4 taksit imkanı getirecek düzenleme yapacağız” diye konuştu.

Düğünlere devam

“Bu haber bizim için müjde” diyen İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, “Taksit kararından sonra kayıplarımızın karşılanacağını ve sektörün önünün açılacağını düşünüyoruz. Çünkü, sektör iç piyasada yüzde 50’ye yakın daralmıştı. Biz zaten çeyrek, külçe gibi altınlar için istemiyorduk. Çünkü, kuyumculuk adı altına bazı kişiler sektörü suiistimal ediyor” dedi. Atayık, Ocak 2019’da ihracatın yüzde 95 oranında arttığını dile getirdi. Tüketici açısından da durumun sevindirici olduğunu söyleyen Atayık, “İnsanlar düğünlerini erteliyordu. Düğün sezonu öncesi yapılan açıklama ile sektör de canlanacak” diye konuştu. Atayık, “Geçenlerde 5 bankayla bir araya geldik. Bankaların esnafa pos cihazı verirken oda ve derneklerden referans istemesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Esnaf memnun

Kuyum esnafları ise, ziynet, takı ve mücevherat gibi ürünlerde kredi kartına taksit yapılmasından memnun. Çeyrek, gram gibi altınlarda da taksit olmamasını olumlu karşılayan esnaf, kredi kartıyla taksit yapıldığında müşterinin komisyon ödemek istemediğini kaydetti.

‘Sektör nefes alacak’

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kamar, “Sektör olarak kredi kartına hangi şartlarla 4 taksit uygulamasının geri getirilebileceğini aktarmak amacıyla Ankara’ya son 6 ayda 4 kez ziyaret gerçekleştirdik” dedi. Kötü niyetli kişilerin çeyrek, tam, gram, külçe altın üzerinden ‘kredi kartı tefeciliği’ yaptıklarını dile getiren Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, bunun önüne geçmek için karar uyarınca sadece işçilik gerektiren ürünlere taksit imkanı getirildiğini ifade etti.

TEM'de feci kazaİstanbul Sarıyer’de TEM otoyolu FSM çıkışında yolun karşısına yaya olarak geçmeye çalışan bir kadına otomobil çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan kadın olay yerinde feci şekilde can verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber