Çin ve Türkiye iş birliği tam gaz

Çin’in Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Dr. Liu Yuhua, iki ülke arasında pek çok alanda iş birliği olduğunu ve buna yenilerinin eklenebileceğini söyledi. Yuhua, “Türkiye, Çin’in ‘Kuşak ve Yol’ projesinin önemli bir ortağı. Türkiye tarafından önerilen ‘Orta Koridor’ projesi, Kuşak ve Yol girişimi ile ikili ilişkiler büyük ölçüde bütünleşmiştir” dedi.

Çin ve Türkiye  iş birliği tam gaz

Dr. Liu Yuhua, Doğu Akdeniz’de arama faaliyeti iddialarından, 5G teknolojisi, turizmde gelinen son aşama, Türkiye ve Çin arasındaki ortak ihracat hedefi, Kuşak ve Yol projesine kadar birçok konuda sorulara yanıt verdi.

G20 liderler zirvesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde, iki liderin Huawei’nin 5G teknolojisini konuştuğunu söyleyen Yuhua, “Yakın zamanda Türkiye’ye 5G teknolojisi gelecek. Huawei’n yurtdışında en büyük Ar-Ge merkezi İstanbul’da kuruldu. Çinli şirketleri aktif olarak bazı yeni alanlarda Türkiye ile iş birliği yapmaya teşvik etmekteyiz. Bu kapsamda yenilenebilir enerji, temiz yakıt ve 5G teknolojileri alanlarında iş birlikleri gündemde. Çok sayıda Türk mühendis Huawei’de çalışıyor. Önümüzdeki süreçte Doğu Akdeniz’de kaynakların çıkarılması için Türkiye’ye destek verebiliriz” dedi.

Çin ve Türkiye  iş birliği tam gaz

5G teknolojisi yolda

Yuhua, Çin’e kirazdan sonra Antep fıstığı ve süt ürünlerinin de yakında ihraç edileceği müjdesini verdi. Yuhua, Çinli firmaların Doğu Akdeniz’de hidrokarbon ve doğalgaz arama faaliyetlerinde bulunduğu iddialarına yanıt vererek, “Çinli firmaların Doğu Akdeniz’de yürüttüğü herhangi bir çalışma yok. Ancak önümüzdeki süreçte kaynakların çıkarılması için Türkiye’ye destek verebiliriz” dedi.

G20 Zirvesi’nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’e yaptığı ziyarette, liderlerin görüşmesini hatırlatan Yuhua, “Liderler Huawei’nin 5G teknolojisini konuştu. 5G teknolojisinin Türkiye’ye yakın zamanda getirilmesi üzerine de anlaşma yapıldı” dedi.

‘Kuşak ve Yol’ projesi önemli

Yuhua, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde, ekonomik iş birliği konusunda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile hemfikir olduklarının altını çizerek, “Türkiye, Çin’in ‘Kuşak ve Yol’ projesinin önemli bir ortağıdır. Türkiye tarafından önerilen ‘Orta Koridor’ projesi, Kuşak ve Yol girişimi ile ikili ilişkiler büyük ölçüde bütünleşmiştir” dedi.

Çin ile Türkiye hükümetlerinin enerji alanındaki iş birliğinin önemli olduğunun da altını çizen Yuhua, gelecek yıllarda bu alanda çok mühim iş birlikleri olacağını söyledi. Türkiye’de planlanan 3. Nükleer Santral Projesi için ise Yuhua, “Çin ile  Türkiye arasında ‘Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ kapsamında önemli bir proje. Yakında anlaşma sağlanmasını bekliyoruz” dedi.

İhracat hedefi yüksek

Dr. Liu Yuhua, Türkiye’den Çin’e bu yıl bin 500 tonluk kiraz ihracatı için sözleşme imzalandığını da belirterek, “Geçen hafta sonuna kadar 600 tonun üzerinde ihracat yapıldı ve miktar 4 milyon doları aştı. 1.500 ton kirazın tamamen ihraç edilmesi durumundaysa, miktarın 10 milyon doları aşması bekleniyor. Ek olarak Antep fıstığı ve süt ürünleri de yakında Çin pazarına girecek. Türk tarım ürünlerinin Çin’e ihracat için geniş umutları var ve binlerce Türk çiftçisine ve ilgili endüstriyel hizmet sağlayıcılarına faydası olacak” ifadelerini kullandı.
Yuhua, Çinli heyetin TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Çeşitliliğinin Korunması Araştırma Komisyonu’nu ziyaret ettiğini, Afyon, Isparta ve İzmir’de de uzmanlarla bir araya geldiklerini hatırlattı.

 

 

Asansör teknisyeni nöbet gününde akıma kapılarak öldüAntalya'da, asansör bakım firmasında teknisyen olarak çalışan Oğuzhan Aykurt (23), nöbet gününde bir kafenin arızalanan asansörüne müdahale ettiği sırada elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber