Cumhurbaşkanlığı'ndan genelge... Sosyal medyada yerli uygulamalar kullanılacak

Milli güvenliği tehdit edebilecek veya kamu düzeninin bozulmasına yol açabilecek kritik türdeki verilerin güvenliğinin sağlanması amacıyla, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri”ne ilişkin genelge yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan genelge... Sosyal medyada yerli uygulamalar kullanılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, sosyal medya ve haberleşmede yerli ve milli uygulamalar kullanılacak. Genelgeyle alınacak tedbirlerin bazıları şöyle:

- Sosyal medya ve haberleşme uygulamalarına ait yerli uygulamaların kullanımı tercih edilecek.

- Kişisel olarak kullanılanlar da dahil olmak üzere kaynağından emin olunmayan dizüstü bilgisayar, mobil cihazlar, harici bellek/disk, CD/DVD ve benzeri taşınabilir cihazlar, kurum sistemlerine bağlanmayacak.

- Yerli ve milli kripto sistemlerinin geliştirilmesi teşvik edilerek kurumlara ait gizlilik dereceli haberleşmenin bu sistemler üzerinden gerçekleştirilmesi sağlanacak.

- Temin edilen veya geliştirilen yazılımlar kullanılmadan önce güvenlik testlerinden geçirilecek. Kurum ve kuruluşlar, siber tehdit bildirimleri ile ilgili gerekli tedbirleri alacak.

- Kamu e-posta sistemlerinin ayarları güvenli olacak biçimde yapılandırılacak, e-posta sunucuları, Türkiye’de ve kurumun kontrolünde bulundurulacak. Sunucular arasındaki iletişimin ise şifreli olarak yapılması sağlanacak.

- Kurumsal olmayan şahsi e-posta adreslerinden kurumsal iletişim yapılmayacak, kurumsal e-postalar, özel iletişim, kişisel sosyal medya hesapları ve benzeri şahsi amaçlarla kullanılmayacak.

- İşletmeciler tarafından, kritik kurumların bulunduğu bölgelerdeki veriler fiber optik kablolar üzerinden taşınacak.

Uygulamalar denetlenecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” hazırlanacak. Tüm kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapı hizmeti veren işletmelerin de yeni kurulacak bilgi sistemlerinde, rehberde yer verilen usul ve esaslara uyulması zorunlu olacak. Kurum ve kuruluşlar rehberin uygulanmasına ilişkin denetim mekanizmalarını oluşturacak ve yılda en az bir defa uygulamayı denetleyecek. Denetim sonuçları rapor halinde Dijital Dönüşüm Ofisi’ne iletilecek.

Başkent'te restoranda yangın çıktıAnkara'nın Çankaya ilçesinde 4 katlı bir binanın giriş katında bulunan restoranda yangın çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber