Dedenizin maşrapasıyla milyarder olabilirsiniz

Antika uzmanı Artam çifti kurdukları antika sarayında ücretsiz expertiz olanağı veriyor. Birçok milyarder ortaya çıkaran Artam'lar, "Evinizdeki eski eserleri uzmana danışmadan satmayın" uyarısında bulunuyorlar
Ülkemizde antika ve eski eserlere karşı ilgisizlik kültür ve sanat varlıklarının ortaya çıkarılmasını engelliyor. Tarihe saygı ile başlayan anlayış çevçevesinde bir antika sarayı kuran Turgay Artam ve eşi Nurcan Artam ücretsiz expertiz olanağı sayesinde birçok milyarder ortaya çıkarıyorlar.
Türkiye'de kültür ve sanat varlıklarına olan bilinçsizlik Türkiye'de elindeki eserin değerinden habersiz bir çok gizli milyarder barındırıyor. Artamlar, 19 yıl önce pul ve para kolleksiyonculuğuyla başlayan antika meraklarını 1981 yılında kurdukları Antik Palace'la profesyonel hale çevirmişler. Türkiye'nin en büyük dünyanın 4. büyük antika sarayı Antik Palace'ta, bilinçsizce saklanan kültür ve sanat varlıklarının ortaya çıkarılması için çalışıyorlar.
Çalışmalarını ikinci derece tarihi eser niteliği taşıyan Eşref Paşa Konağı olarak bilinen konakta sürdüren Artamlar elindeki eserin değerini öğrenmek isteyen vatandaşlara ücretsiz expertiz olanağı tanıyor.
Uzmanlar tarafından belirlenen eserin özellikleri ve değeri sonucunda eser sahibi, eşyasını müzayedeye verebiliyor. Ya da satışa sunulması istediği taktirde eser sigortalanarak devralınıyor. Bu tür belirlemelerde tesadüf sonucu birçok insanın milyarlar değerindeki eserlere sahip olduğu anlaşılıyor.

500 milyon istedi 100 bin dolar kazandı

Tuncay Artam'ın anlattığı öyküler oldukça fazla. Elinde dedesinden kalma maşrapa bulunan bir vatandaş, eseri 500 milyon liraya satmak istiyor. Ardından, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda bu eserin 15.yy'a ait İznik seramik maşraba olduğu ortaya çıkıyor. Vatandaşa, üstüne 1 milyar vererek 1.5 milyara müzahayedeye koymayı teklif ediyorlar. Müzahadede maşrapa 100 bin dolara alıcı buluyor.

20 bin dolarlık tombak şerbetlik

Tombaklarla ilgili bir sergi açtıkları sırada bir arkadaşının vasıtasıyla sergiye gelen bir vatandaş kendisinin de bu tür bir tombağa sahip olduğunu ancak önceki gün bu eseri 15 milyona bir eskiciye sattığını söylüyor. Tombağın çok değerli olduğunu anlayan vatandaş eskiciyi bulup 50 milyona tombağı eskiciden geri alıyor. Tombak şamdanın uzmanlarca değerli bir eser olduğu anlaşılıyor ve müzayedede 20 bin dolara alıcı buluyor.
Yine evlerinde bulunan bir tablonun kaçıncı yüzyıla ait olduğunu ve değerini öğrenmek isteyen bir vatandaş eve gelen uzmanların eserin Şakir Ahmet Paşa'ya ait olduğunu öğrenince müzayedeye sokulmasını istiyor. Ve bu eser de 50 milyara alıcı buluyor.
Bu tür değerli eserlere tesadüfler sonucu çok sık karşılaştıklarını belirten Artamlar Türkiye'deki evlerde değeri bilinmeyen 2-3 Topkapı Sarayı dolduracak eser bulunduğunu ancak insanların tarihi eserlere ilgisizliğinden dolayı bunları ortaya çıkaramadıklarını belirtiyor.
Turgay Artam bugüne kadar sattıkları en değerli eserin adını vermek istemediği bir kuruma Osman Hamdi'nin 1 milyon 200 bin dolara alıcı bulan bir tablosunun olduğunu söylüyor

En iyi yatırım türü

Antika eşya alımı ve kolleksiyonculuğu tarihi eserlere ilgisi olanların en çok tercih ettiği yatırım türü olarak dikkati çekiyor. Müzayedelerde alınan eserlerin değeri her geçen gün artıyor. Üzerinden geçen zamana göre maddi değeri belirlenen eserlerin, değerinin düşmesi gibi durum yok. Ancak eser geri dönüşü olmayan fiziki bir zarar gördüğünde tüm değerini kaybediyor.
Müzayadeler de esere bir değer kazandırıyor ve bu değerden dolayı eser bir borsa niteliği kazanıyor. İleride piyasada o esere benzer eserler varsa onların fiyatları da yükseliyor. Önce alıp daha sonra maddi ihtiyaçları olduğu zaman daha yüksek bir değere satan bir çok insan da var.
Müzayedeler nasıl gizili kalmış eserlerin gün yüzüne çıkmasını sağlıyorsa bunlara çok para ödeyenler belli bir süre sonra kolleksiyonculuğa yöneliyorlar
Antik Palace dışında antika ve dekor meraklıları içi aylık olarak Antik&Dekor dergisi çıkaran Artam çifti yeni başlayanların hangi eserin hangi yüzyıla ait olduğuna dair danışabilecekleri Antika Ansiklopedisi, tophane ve tombak kitapları, Türk hat sanatı ile ilgili Türkçe ve İngilizce kitap çıkartmışlar. Antik Palace'da müzayedelere katılan ünlü isimler arasında Sakıp Sabancı, Rahmi Koç, Çiğdem Simavi, Sevgi Gönül, Suna Kıraç, Ahmet Çuhadaroğlu, Ali Rıza Çarmıklı,Tahsin Çarmıklı, Bülent Eczacıbaşı, Barboros Çağlar, Erol Aksoy, Halit Cıngıllıoğlu başta geliyor.

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber