Değişim kadın yöneticilerde

Borusan Danışmanlık Genel Müdürü Semra Akman, “İşini de kendini de değiştirip dönüştürmüyorsan hakkıyla çalışmıyorsun” diyor

Değişim kadın yöneticilerde

Semra Akman meraklı, çok okuyan, sorularla kendini tanımlayan, değişikliğe açık ve gönüllü. Semra Akman deyince ilk anda bizim aklımıza gelenler bu kelimeler. Borusan Danışmanlık Genel Müdürü Semra Akman, endüstri mühendisliği okumayı seçtiği dönemde endüstri mühendisliği bölümü henüz bu kadar popüler değildi. Tıpkı uluslararası bir kimya şirketinin bilgi işlem bölümünde sistem analisti olarak çalışmaya başladığı zamanlarda IT sektörünün popüler olmaması gibi. Türkiye’ye yalın 6 sigma disiplinini ilk getiren şirketin lideri yine Semra Akman. Ve tabii ki Özel Sektör Gönüllüler Derneği. Semra Akman, “Toplumun yetişmiş kaynaklarının becerilerinin, toplumun ihtiyacı olduğu alanlarda kullanılmasının hem topluma hem de kişiye çok faydası vardır” diyor. Çok farklı alanlarda ilerleyen 36 yıllık bir kariyer. Değişimden korkmayan bir lider. Sorularımızı samimiyetle cevapladı, dileriz ilham olur.

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Trabzonlu, orta halli bir ailenin üç çocuğundan birisi olarak Ankara’da doğdum. Ortaokul hariç eğitim hayatım Ankara’da geçti, lise ve üniversiteyi yatılı olarak okudum. ODTÜ’den endüstri mühendisi olarak 1983 yılında mezun olarak iş hayatına atıldım. Kariyerim çok farklı alanlarda ilerledi. Üretim planlama, bilgi sistemleri, insan kaynakları ve yalın 6 sigma... Toplamda 36 yıldır, kimi zaman 2-3 fonksiyonu birlikte yöneterek çalışıyorum. 34 yıllık mutlu bir evliliğim ve bir oğlum var. Çalışmayı, değiştirmeyi, her konuda okumayı, problem çözmeyi, çocuklarla oynamayı, doğal hayatı hissetmeyi, bilmediğim yerlerde gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi, sanata yakın olmayı severim. Dengeli, sakin, net ve güven yaratan birisi olduğumu söylerler.

- Sizi lider ya da kişi olarak değiştiren, olgunlaştıran, buymuş dedirten bir başarısızlık anınız var mı?

Sanırım beni olgunlaştıran bir başarısızlık anından ziyade bir işi tamamladığımda kendime sorduğum “baştan başlasam nasıl yapardım?” sorularım oldu. Çünkü bir işi tamamladığınızda o işle ilgili bilgi ve deneyiminiz arttığı için başlangıçta yaptığınız hataları veya eksik yaptıklarınızı net olarak görüyorsunuz. Bu sorgulamayı her küçük adımda yaparsanız ilerlemeniz çok zor olur, ama doğru zamanda sorduğunuz sorular çok şey öğretiyor ve sizi olgunlaştırıyor.

- Yönetici kadın olmak hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Öncelikle yönetici olmak konusu pek de doğru anlaşılamadığı için kadın yönetici olmanın ayrıca bir yanlış anlamaya ihtiyacı yok aslında. Bu konuda yaşanan önemli sorun kadınların iyi yöneticilik yapamayacağını düşünen erkekler, ne yazık ki kimin atanacağına da çoğunlukla onlar karar vermekteler. Ama bundan daha önemli sorun kendisini bu role layık görmeyen veya daha baştan dezavantajlı olacağını düşünerek bu rollere atanan kadınlar. Ben bu konudaki değişimi kadınların önce düşüncelerini, daha sonra da davranışlarını değiştirerek başarabileceklerine inanıyorum.

Akıllı çalışın!

- Sektörünüze girecek bir girişimci ve yeni mezuna önerileriniz nelerdir?

Yeni mezunları bizim yaşadığımız kariyer yolculuğundan oldukça farklı bir serüven bekliyor. Bir yandan değişimin çok hızlandığı, öte yandan da kaynakların hızla tükendiği bir ortamda yollarını bulacaklar. Çözülmesi gereken denklemlerin boyutları her gün artıyor, çözüm karmaşıklaşıyor. Bu tür ortamlarda problemi basitleştirebilmenin önemli bir avantaj yaratacağını düşünürüm. Bu nedenle iş hayatına yeni atılacak her arkadaşıma olumlu düşünce, kendi güçlü noktalarına odaklanma, ilk anda görünene değil gerçek ihtiyaca odaklanma gibi her dönemde geçerli tavsiyeler verebilirim ancak, yeni iş dünyasını onlar yaratacaklar. Bir değişmez başarı formülü de çok ve akıllı çalışmak.

- Bir gününüz nasıl geçiyor? Gün kaçta başlıyor, kaçta bitiyor?

Sabahları 6:00 6:30 gibi kalkar, 20 dakikalık sporumu mutlaka her sabah yapar, hazırlanıp evden çıkarım. Ben 7:30 8:00 arasında çalışmaya başlarım. Makro düzeyde yaptığım planlara uyma konusunda disiplinliyimdir, mikro düzey diyebileceğim günlük işleri ise o andaki odaklanma seviyeme bağlı olarak günün akışına bırakırım. Rolüm gereği çok farklı fonksiyon ve projelerde, farklı yöneticiler ve takımlarla çalışıyorum. Bu nedenle bir günde 6-7 toplantı yapabiliyorum. Günde 8-10 saat arasında çalışırım. Gün içinde iş dışında zamanımı alacak ve zihnimi oyalayacak konularla ilgilenmem, bu nedenle odaklı ve verimli bir çalışma yapabiliyorum.

Okuma listesi zengin

- Şu an hangi kitabı okuyorsunuz?

Şu an Dino Buzatti’nin Yedi Ulak kitabını okuyorum. Ben çok farklı tarzlarda, çeşitli konularda okurum. Sevdiğim ve tavsiye edeceğim pek çok yazar ve kitap var. Ahmet Hamdi Tanpınar, Ursula Le Guin, Jose Saramago, Ayfer Tunç, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Kazuo Ishiguro, Paul Auster...

Hedefin değil değerin peşinde

- Çantanızda olmazsa olmaz ne var?

Yakın gözlüğüm olmadan hiçbir şey okuyamıyorum artık ne yazık ki!

- Sabah çay mı kahve mi?

Yeşil çay

- Hedeflerinizi nasıl koyarsınız?

Hedef koymam. Değerlerimin ve ilgi alanlarımın peşinden gidiyorum.

- 20 yaşına dönseydiniz neyi farklı yapardınız?

Hayat boyu yapabileceğim bir spora başlardım.

Dinlemeden konuşma!

- İşte sizi çıldırtmak için ne yapalım?

Karşısındakini dinlemeden sürekli konuşanlar, yüksek sesle görüşünü kabul ettirmeye çalışanlar, tek bir doğruya kilitlenenler, içeriği olmayan, yalnızca şekle odaklanmış her şey... Böyle uzayıp gidebilir sevmediklerim, aslında beni çıldırtmak oldukça zordur.

- Şu an bu işi yapmıyor olsaydınız ne yapıyor olurdunuz?

Ben meraklı ve çok okuyan biriyim. Bu soruya tek cevap vermem oldukça zor. Biraz daraltarak cevap vermem gerekirse birikimimi sosyal alanlara aktarmaya çalışırım, daha adil bir dünya için bir şeyler yaparım.

BinYaprak nedir?

Kız kardeşim! Biz çalışma hayatında birbirimize destek olmak için BinYaprak’ta hep bir arada olan kadınlarız. Dijital işte kız kardeşlik networküyüz. İlham veren İlk Yapraklarımız, bize destek olan İlham Veren Şirketlerimiz, aklımızdaki soruları cevaplayan ve cesaret veren kadınlarımız, kadının iş hayatında yükselmesi için ben de varım diyen erkeklerimiz ile 10 bin üyelik ‘ilham ve destek platformuyuz. Hikayenin ve tecrübenin biricik olduğuna inanıyor ve seni çok merak ediyoruz!

Niğde'de sigara kaçakçılığıNiğde'de bir tırda, 11 milyon adet gümrük kaçağı makaron ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber