DenizBank’ın devrinde son imza atılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaklaşık 1 ay önce hisselerinin devrine onay verdiği DenizBank’ta son imzalar çarşamba günü atılıyor.

DenizBank’ın devrinde son imza atılıyor

DenizBank’ın hisselerinin yüzde 99.85’ne sahip olan Rus Sberbank, İstanbul’da düzenlenecek olan toplantıda bankanın ana sermeyadar sahipliğini Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Emirliği bankası Emirates NBD Bank’a devredecek.

Emirates NBD ve Sberbank, Denizbank’ın hisselerinin yüzde 99.85’inin Emirates NBD’ye satışı konusunda 15.48 milyar Türk Lirası (TL) bedel üzerinden anlaşmışlardı.

Kaynak içeride kaldı

Bankanın hisse devrinin iki tarafı, 21 Mayıs 2018’de hissedarlık alım sözleşmesini imzalamışlardı. Regülatörlerin onayının beklendiği süreç içinde döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar dikkate alınarak, Sberbank ile Emirates NBD arasında 3 Nisan 2019’da satış anlaşmasında bir revizyon yapıldı.

DenizBank’ın hisse devrinde geçtiğimiz günlerde BDDK onayından sonra Rekabet Kurumu ve Sermaye Piyasaları Kurumu’nun onayı da gerçekleşti.

DenizBank CEO’su Hakan Ateş, yaşanan bütün bu süreçte verdiği mesajlarda bankanın çok kıymetli bir varlık olduğuna vurgu yaparak, dört kere aynı yönetim ve isimle el değiştirdiğini, büyümesini sürdürdüğünü söyledi. Bu hisse devrilerini ülkeye yatırım ve finansman geri dönüşü olarak değerlendiren Ateş, bugüne değin gerçekleşen dört hisse devrinde hiç temettü ödemediğini ve bütün kaynağın Türkiye’de kaldığını ifade etti.

Halk otobüsü dehşeti kameradaBeşiktaş’ta durağa dalan özel halk otobüsü dehşetinin ardından benzer bir kaza Kuruçeşme’de yaşandı. Yolun karşısına geçmek isteyen Hollanda ve Suriye uyruklu turist çifte özel halk otobüsü çarptı. Neye uğradığını şaşıran turistlerin metrelerce ileriye savrularak yaralandığı feci kaza güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber