Devlet her araçtan 30 mark alacak

Devlet her araçtan 30 mark alacak


       Yaralı veya hasta için çileye dönüşen ambulans sistemini çağdaşlaştırmak ve trafik kazalarında ölenlerin bağışladığı organların hızla en yakın nakil merkezine ulaştırmak için harekete geçen Sağlık Bakanı Osman Durmuş, araç sahiplerine 30 mark fatura çıkardı.
       Durmuş İsviçre ve Almanya'dan iki firmanın Türkiye'de hızlı bir acil yardım sistemi kurulması için öneri yaptığını belirterek, "Hesabımızı yapıp İçişleri Bakanı ile görüştük. Yılda bir kez ödenen trafik sigortası primine ilave olarak 30 mark eklenirse bu sistemi kurabileceğiz" dedi.
       Oktar Babuna olayından sonra aksayan organ bağışını artırmak için basınla işbirliği yaparak bir kampanya başlatmak istediğini belirten Durmuş, bir soru üzerine Belçika'da uygulanan, "Hastane ortamında ölenlerin organlarının ihtiyaç duyan hastalara nakledilmesi" sisteminin Türkiye'de uygulanamayacağını belirtti. Durmuş, "Bu ülkede bir şişe şarap parası için adam öldürülüyor. Böyle bir uygulamaya geçersek, hastanelerdeki ölüm olaylarımız çok artar. Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım. Ben organ nakli konusunda, etik çizgide yardım istiyorum" dedi.

Organlarını bağışladı

       Kendisinin de kullanılabilir tüm organlarını bağışladığını belirten Durmuş, "İnsan öldükten sonra yumuşak dokuları toprak oluyor. Ben öldükten sonra hangi organım işe yarayacaksa alsınlar. Böbrek nakli yapılan bir diyaliz hastası 10 - 15 yıl huzur içinde yaşıyor" dedi.
       Canlı vericiden organ bağışının da artmasını istediğini belirten Durmuş, "Bir hastaya annesi, babası veya kardeşinin iki böbreğinden birini vermesi, ömrünün sonuna kadar sağlıklı yaşamasına engel değil" diye konuştu.
       Organlarını bağışlayanlardan trafik kazalarında ölenlerin en kısa zamanda bir nakil merkezine ulaştırılmasının da büyük önemi olduğunu vurgulayan Durmuş, kurmaya çalıştıkları "acil trafik yardımı" sisteminin bu konuya da kesin çözüm getireceğini söyledi.
       Durmuş, "Biz Bakanlığımıza kendi imkanlarımızla üç helikopter almaya çalışıyoruz. Ama bu yeterli değil. Başlattığımız üç ayaklı çalışmayı gerçekleştirebilirsek, acil trafik hastanelerinin sayıları arttırılacak. Her yüz kilometrede, bir ambulans hazır bulundurulacak. Acil yardım ağında ambulansların yanı sıra helikopterler de kullanılacak" dedi.


32 dişini kaybetti 'delirten hastalığa' yakalandıAntalya'da dişlerindeki lekelerden kurtulmak için operasyon geçiren Denizlili Sunay Öztürk (41), ardından çenesinde başlayan ağrı nedeniyle 32 dişini çektirmek zorunda kaldı. Öztürk'e, 'delirten hastalık' olarak bilinen 'trigeminal nevralji' teşhisi konuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber