Devlet rantiye sözünü pahalı ödeyecek

Devlet rantiye sözünü pahalı ödeyecek


HSBC'nin Türkiye Genel Müdürü Piraye Antika, Başbakan Ecevit'in tasarrufçuya 'rantiye' demesinin Türkiye'nin borçlanma riskini yükselttiğini söyledi


       Dokuz yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren dünyanın sayılı büyük banka gruplarından biri olan HSBC'nin Türkiye Genel Müdürü Piraye Antika, Başbakan Bülent Ecevit'in Faiz Vergisi'ni savunurken, "Rantiyeye vergi getirdik" demesinin devletin borçlanma riskini artırdığını belirtti. "Geçen yıl da faizler düşmüştü ancak sonra tekrar yükseldi diyen" Antika, uygulanan ekonomik paketlerin başarısına gölge düşürmemek için hükümetin doğru adımlar atması ve tasarrufçuları aşağılamaması gerektiğini söyledi. Antika, 2000 yılı bütçe hedeflerinin gerçekleşmesine yönelik eleştirilerde bulunmanın artık bir anlam ifade etmeyeceğini de belirterek "Piyasadaki tüm oyuncular belirlenen hedeflerin gerçekleşmesine yardımcı olmalı" dedi.
       - Ek vergi paketini nasıl değerlendiriyorsunuz?
       Paketin bir gelir vergisi değil servet vergisi getirdiğini düşünüyorum. Devlet hükümran bir devlet, istediği gelire istediği vergiyi getiriyor. Faiz Vergi'si kazanana değil elinde kağıt olana getirildi. Bu çok adaletsiz bir uygulama. Uzun vadede Türkiye'nin risk primini artıracak. Türkiye'de tasarrufta bulunan yabancılar devletin bu sicilini göz önünde tutacaklar.
       - Paket başarısız mı olacak?
       Bu şekilde başlanmasaydı çok daha iyi olurdu. Rantiye edebiyatının kullanılmasını riskli buluyorum. Her bir rantiye sözünden sonra devletin riski artıyor. Devlete borç vermiş insanları suçlu ilan ederseniz borç alınabilecek kaynakları kısıtlarsınız. Kısıtlama olmasa bile borçlanma riski yükseliyor.
       - Faizlerde nasıl bir trend bekliyorsunuz?
       Faizlerin kısa dönemde düşmesi çözüm değil. Faizler geçen yıllarda da düştü. Ancak, sonra yükseldi. Kararlı olunursa iç borçlanma ve faizlerde başarılı olunur.
       - 2000 yılı bütçesinin gerçekleşme şansı nedir?
       Bütçeye muhasebe açısından bakıldığında çok fazla tutarlı bulmuyorum. Ancak, felsefi açıdan 2000 yılı bütçesi bir yol gösteriyor. Enflasyon yüzde 25'e düşer mi, bu bir soru ama düşüşün hedeflendiği çok açık. Bu nedenle hükümete şans verilmeli. Bütün ekonomik oyuncular olarak bütçenin gösterdiği hedefin tutturulması yönünde çalışmalıyız.
       - Türkiye ekonomisi ile ilgili beklentileriniz nedir?
       Türkiye'nin son 20 yıldır süre gelen sıkıntıları var. Ancak bu problemlerin uzun vadeli politika ve güçlü hükümetlerle çözülebileceğine inanıyorum. Türkiye'nin ekonomik geleceğinden çok umutluyum. Çünkü Türkiye'nin son derece kuvvetli bir ekonomisi, yetişmiş bir işgücü ve çalışkan bir halkı var. Ancak, maalesef çözümler yüzde 100 ekonomiye değil, politikanın ekonomi üzerindeki etkisi bağlı.
       - HSBC'nin Türkiye pazarına bakışı nedir?
       HSBC, Midland Bank olarak 1990 yılında geldiği Türkiye pazarından memnun. Son yıllarda kurumsal bankacılığın yanında bireysel bankacılıkta da hizmet vermeye başladık. Yatırım danışmanlığı ve aracılık hizmetlerinde uzmanlaşmak istiyoruz. Dünyada bu işi global anlamda yapan iki büyük bankadan biriyiz.
       - HSBC, sektördeki mevzuat çalışmalarını nasıl değerlendiriyor?
       Kanunların çok sık, ileri geri değişmesini ben Türkiye'de yaşayan bir Türk olarak anlıyorum. Ancak, gruba bunu anlatmakta zorlanıyorum. Adapte olmak çok zor. Devlet bankalarının bankacılık sektörü içindeki konumu düzenlenmedikçe Bankalar Kanunu'nun başarılı olması güç. Bankalar Üst Kurulu'nun önemli düzenlemeleri gerçekleştireceğini düşünüyorum.

'Türkiye'de hiç kredi batırmadık'

       HSBC Türkiye Genel Müdürü Piraye Antika, ekonomideki sıkıntılara rağmen Türkiye'de çalıştıkları kuruluşlarla kredi problemi yaşamadıklarını söyledi.
       Antika şöyle konuştu: "Türkiye'de çalışan yabancı bankalardan bir farkımız var. Kurumsal banka olarak Türkiye'ye geldiğimizde hedef kitlemiz yerel kurumlar oldu. Uluslarası şirketlerle çalışmak gibi özel bir amacımız olmadı ve bugüne değin birlikte çalıştığımız kuruluşlarla hiçbir kredi sorunumuz olmadı. Tabii ki dünyada müşterimiz olan firmalara Türkiye'de hizmet vermek istiyoruz veya dünyada müşterimiz olmayan ama Türkiye'de hizmet verebileceğimiz uluslararası kurumlarla çalışmak istiyoruz. Ama temel hedefimiz büyük Türk gruplarıyla çalışmak."
Otopark yüzünden komşusunu vurduNevşehir'de otopark yüzünden çıkan tartışmada komşusu tarafından pompalı tüfekle vurulan kişi ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber