Doğal taş ihracatçısı gözünü ABD’ye dikti

Türk doğal taş sektörü temsilcileri, ABD’nin Orlando kentinde 9-12 Nisan’da düzenlenecek Coverings Taş ve Fayans Fuarı’nı ziyaret edecek.

Doğal taş ihracatçısı gözünü ABD’ye dikti

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, ABD’nin yıllık 3,5 milyar dolar tutarında doğal taş ithal ettiğini, Türkiye’nin de geçen yıl bu ülkeye 381 milyon dolarlık taş sattığını belirtti. Orta vadede ABD’ye doğal taş ihracatını 1 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini bildiren Kaya, şunları kaydetti:

‘Çin’de yavaşlama var’

“Çin inşaat sektöründe yavaşlama, ABD pazarında canlanma var. ABD’deki projelerde Türk doğal taşının daha fazla kullanılması için çalışıyoruz. Ticaret heyetimizdeki firma temsilcileri, Orlando’da fuar sırasında düzenlenecek ABD Doğal Taş Trendleri Eğitim Programı’na katılacak.11-13 Nisan tarihlerinde de Miami’deki doğal taş distribütör firmalarıyla görüşmelerimiz olacak.”

Genç kız yolda bulduğu 13 bin doları getirdi, kuyumcu sahibini bulduİstanbul Kartal’da yolda içinde 13 bin dolar olan bir zarf bulan genç kız, "Ben bunu yerde buldum sanırım sizin olabilir' diyerek kuyumcuya bıraktı. Paranın fotoğrafını çeken, sosyal medyada paylaşan kuyumcu, zarftaki dekonttan yola çıkarak sahibine ulaştı. Parayı sahibine veren Kuyumcu, " Bence parayı bulup getiren ve teslim eden kız benden daha gurur kaynağı. Alkışlanacak biri varsa bence o kız olmalı. Bu, bir zincirleme iyilik oldu." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber