Doğu blokunu besleyen öğretmen

Doğu blokunu besleyen öğretmen

ÖĞRETMENLİKTEN 1981 yılında istifa edip ticarete atılan ve ekmek fabrikası sektöründe devler arasına giren Mustafa Barutçuoğlu, ABD'nin önde gelen ekonomi ve finans gazetesi The Wall Street Journal'de "Doğu Bloku'nu besleyen Türk" manşetiyle tanıtıldı.
Barutçuoğlu, kurduğu ekmek fabrikalarında her gün 20 milyonu yabancı ülkelerde olmak üzere toplam 50 milyon ekmek üretilip satıldığını bildirdi.

Bursa'da, başta EKMASAN olmak üzere bir çok fabrikanın sahibi olan 42 yaşındaki Mustafa Barutçuoğlu, ticarete Giresun'un dağ ilçesi olarak bilinen Şebinkarahisar'da, önce kahve ve sokak aralarında simit satarak, daha sonra da babasına ait fırında çalışarak başladı.
Ardından öğretmen olan Mustafa Barutçuoğlu, en son atandığı Bursa'da, yaptığı ek işlerden fazla para kazanınca, öğretmenliği bırakıp, ticarete soyundu. EKMASAN'ın sahibi olup, ekmek imparatorluğuna ilk adımı atan Mustafa Barutçuoğlu, kısa sürede mesleğinde zirveye geldi. "Dürüstlük", "çok çalış" ve "işini takip et" prensibini ilke edinen Barutçuoğlu, işyerlerinde hem patronluk yapıyor, hem de işçi önlüğünü giyip çalışıyor. Ekmek imalathanesinde, hamur açmaktan büyük bir zevk alan Barutçuoğlu, fabrikasında üretilen tüm malzemeleri ayrıntılı olarak incelemeyi ihmal etmiyor.
Müteşebbis ruhu olan eski meslektaşlarını ticaret yapmaya çağıran Barutçuoğlu, iyi bir işadamının, özel yaşamında tasarruflu, iş yaşamında eli açık olması gerektiğini söylüyor. Kırsal bir ilçeden, öğretmen olarak gelip, ticarette kısa sürede başarılı olmasının, özellikle yabancıların büyük dikkatini çektiğini belirten Barutçuoğlu, yaptığı ihracat sayesinde, dünyadaki 40 ülkenin artık Türk ekmeği yediğini sözlerine ekledi. Barutçuoğlu, önümüzdeki günlerde Afrika ülkelerine de ekmek fabrikası satacağını kaydetti.

Rezalete son! Büyük tepki çekmişti...İstanbul Sultan 2. Abdülhamit döneminden kalma kitabenin önündeki dükkan tabelası DHA'nın haberleri sonrası bugün kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber