Dolar ne kadar? 1 Mart 2019 dolar ve euro fiyatında son durum

Dolar/TL ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik olumsuz beklentilerle dün güne 5.32 seviyelerinin hemen altında başlamıştı. Bu sabah ise kur güne yukarı yönlü hareket ederek 5.35 seviyesinin hemen altında başladı.

Dolar ne kadar? 1 Mart 2019 dolar ve euro fiyatında son durum

Piyasalarda Hindistan ve Pakistan arasındaki gerginliğe rağmen dün anlamlı fiyat hareketleri gözlenmezken, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in ülkesi ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin yorumları küresel piyasalarda riskten kaçışı tetikledi.

Lighthizer, ABD’nin Çin ile sorunlarının Beijing’in daha fazla ABD ürünü satın alma vaadiyle çözülmeyecek kadar ciddi olduğunu ve iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmanın taahhütlerin yerine getirilmesini sağlayacak bir yöntem içermesi gerektiğini belirtti.

Bankacılar Avrupa’da büyüme beklentilerinin yavaşlaması, ABD’de faizlerin sabit tutulacağı hatta indirim ihtimalinin değerlendirilmesinin TL’yi cazip kılmaya devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Analistler Türkiye’nin jeopolitik risklerinin azalması, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede kararlı duruşu gibi unsurların TL’deki oynaklığı azalttığına dikkat çekiyor.

Yabancı yatırımcıların carry olarak bilinen yüksek getirili para birimi bulundurmalarında elde ettikleri faiz geliri nedeniyle TL’ye ilgisi devam ederken, bir diğer taraftan lokaller ise döviz varlıklarını artırma eğilimi göstermeyi sürdürüyorlar.

Dolar/TL şu dakikalarda 5.34 seviyesinden işlem görüyor. Euro/TL ise 6.07 civarında seyrediyor.

GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

Alanya'da tatilciler sahilleri doldurduAntalya'nın Alanya ilçesinde güneşli havayı fırsat bilen tatilciler sahillere akın etti. Tatilcilerin kimi güneşlendi, kimi ise denizde yüzdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber