Dua sektörünün megastarları

Ramazan ayı ile birlikte inananların yakınları için ünlü hocalara yaptırdığı dua ve mevlüt sayısında artış oldu. Tanınan hocalar dua için açıkca para almak günah olduğu için adı hediye olan 5 milyon ile 50 milyon arasında ücret alıyorlar

BAŞBAKAN Erbakan'ın hakim, polis ve askerle birlikte ekstra ek zam vereceği vaiz ve imamlar, sadece çıplak maaşla geçinmiyorlar. Türkiye'de sayıları 75 bin civarında olan vaiz ve imamlar, dua ve mevlid okuyarak ortalama 20 - 35 milyon lira arasında olan aylıklarını birkaç katına yükseltebiliyorlar.
Hocalar, öteki mesleklerde olduğu gibi dini kariyerlerine, hitabet güçlerine, karizma ve öteki kişisel özelliklerine göre isteyerek veya istemeyerek(kendi ifadeleri) toplumda talep yaratıyorlar. Henüz ünlenmemiş vaiz ve imamları duaları, 1 - 5 milyon liradan başlıyor.
İstanbul'da dua ve mevlid işi 10 ünlü hocanın elinde. Bu hocalar, adeta birer yıldız gibi. Ölen ünlülerin cenaze törenlerine sürekli bu hocalar davet ediliyor. Ünlü doktorlar gibi özel muamele görüyorlar.
İslami prensiplere göre hocalara, açıkça ve resmen para vermek günah. Ancak, "gönülden ne koparsa" armağan niteliğinde ücret ödenebiliyor veya hediye veriliyor. Yıldız hocaların katıldıkları dua, hatim indirme ve mevlidlerde konuşulan paraların 50 milyon liradan başladığı da belirtiliyor.
Sosyetenin tercih ettiği bu hocaları başka illere götürmek için özel uçaklar bile gönderiliyor.
İstanbul'da Zeki Müren'in hocası olarak ünlenen Adem Erim ile yine ölen ünlülerin vazgeçilmez isimlerinden Sadettin Evginer iki grubun liderleri. Türkiye Hafız -ı Kuran ve Mevlidhanlar Derneği Başkanı Sadettin Evginer, "Bizler tevekküllü insanlarız. Paraya fazla önem vermeyiz. Çok şükür, Allah'ın verdiği kısmetlerle geçinip gidiyoruz. Allah'ın emrini yerine getiriyoruz ve hiç para konuşmuyoruz" diyor.
ENVER Paşa'dan Zeki Müren'e kadar birçok ünlünün cenaze törenine katılan Adem Erim, 43 yılda tanınmışların yanısıra sıradan birçok vatandaşın da yaşama vedasına tanıklık etmiş. Erim' P>in hizmet alanında sınır yok.
"Gecekondudan Çankaya'ya kadar imamlık yaptım. Şöhret peşinde koşmadım, şöhret benim arkamdan geldi" diyor. İstanbul Ehl - i Kuran ve Mevlithanlar Derneği Başkanı da olan Erim, ölen kişilerin statüsüne göre yaptığı konuşmalarla ünlü.
İstanbul'un en çok tutulan 10 hocasının adları şöyle: Adem Erim, Sadettin Evginer, Yahya Eskişehirli, Zeki Altan, Aziz Bahriyeli, İbrahim Çanakkaleli, Fevzi Mısırlı, Amir Ateş, İsmail Biçer, Celal Yılmaz, İbrahim Poçer.


Otomobil trafik ışığı ve ağaca çarptıAnkara’da Çankaya Köşkü önünde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber