Dünya devi oldu şimdi sıra Mars'ta

Türkiye, Endonezya, Tayland, Brezilya ve ABD’de toplam 10 fabrika ile faaliyet gösteren Sabancı Topluluğu’nun sanayi grubu şirketlerinden Kordsa gözünü daha yükseklere dikti.

Dünya devi oldu şimdi sıra Mars'ta

Kordsa, yaklaşık 100 milyon dolar yatırımla ABD’de iki büyük kompozit şirketi satın aldı. Satın alınan şirketlerden birisi, NASA’nın Mars’taki aracı Pathfinder’a kompozit sağlayan Fabric Development, diğeri ise Textile Products (TPI). Böylece Kordsa ticari havacılığın yanında uzay teknolojileri sektörü için de üretim yapabilecek kapasiteye sahip olacak.

Büyüme sürecek

Güçlendirme teknolojileri alanında faaliyet gösteren Kordsa’nın aldığı şirketler, Boeing ve Toray Composites Materials America’nın da aralarında bulunduğu ticari havacılık sektörü markalarının stratejik tedarikçileri arasında.

Bu iki satın almayla yılın ikinci yarısında bilançoya 40 milyon dolar katkı bekleyen Kordsa ileri kompozit teknolojileri başta olmak üzere büyümesini organik ve inorganik olarak sürdürmeyi planlıyor.

Kordsa, mevcut pazarları otomotiv ve havacılığın yanı sıra, denizcilik ve raylı sistemler gibi yeni alanlara girmeyi de hedefliyor.

Dünya devi oldu şimdi sıra Marsta
3 lastikten birinde...

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan yaptıkları bu iki yatırım ile ilgili şunları dile getirdi:

“Kordsa olarak lastik güçlendirme teknolojilerimiz ile dünyada her üç otomobil lastiğinden birini, her üç uçak lastiğinden ikisini güçlendiriyoruz. Bugün dünya çapında Kordsa’nın mevcut büyüklüğüne bir Kordsa daha eklememizin yolunu açan ve bizi ticari havacılık sektörünün önde gelen oyuncuları konumuna getirecek Amerika yatırımımızla başarı hikayelerimize yenilerini eklemeye hazırlanıyoruz.

Lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların, artık kompozit teknolojilerimizle kanatlarını ve gövdelerini, inşaat güçlendirme teknolojilerimizle ise iniş pistlerini güçlendirir konumda olacağız.”

Nobel'e soykırım bulaştıBosna'daki soykırımı inkar etmesi nedeniyle tepki çeken Avusturyalı yazar Peter Handke'nin de aralarında bulunduğu 2019 yılının Nobel sahipleri, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törende ödüllerini aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber