Dünya finansında 12 Türk

Dünya finansında 12 Türk

       AMERİKA'da yayınlanan aylık Global Finance dergisinin son sayısında, finans dünyasının en güçlü 600 kişisini seçti. 600 kişilik liste, geçtiğimiz yıl dünya finansına yön vermiş ve gelecekte dünya finansında etkili olacak sanayici ve finansçılardan oluşuyor. En güçlü 600 kişi içinde 12 Türk de bulunuyor. Bunlar Sakıp Sabancı, Rahmi Koç, Ayhan Şahenk, Mehmet Emin Karamehmet, Burhan Karaçam, Gazi Erçel, Uğur Bayar, Metin Ar, Mehmet Kutman, Enver Ören, İsak Antika ve Cengiz Bulut.

       İletişim ve finans imparatorluğu ile Karamehmet, Türk Telekom özelleştirmesinden büyük pay almayı bekliyor. Finlandiya ve İsveç sermayesi olan Ericsson ile kurduğu Türkcell, Azerbaycan ve Gürcistan'da yatırımlar yaptı. Amiral Gemisi Yapı Kredi Bankası uluslararası bir banka oluyor. Yeni internet şirketi Superonline ise büyük bir patlama yapıyor.

       Mehmet Emin Karamehmet'in mevduat bankası olan Yapı Kredi'yi yönetiyor. Bu banka Çukurova Gurubu'nun karlarının 3'te ikisini sağlıyor. Karamehmet, finans ve telekoma yoğunlaşıyor. Yapı Kredi, İş Bankası'ndan sonra özel mevduat bankaları sıralamasında ikinci bulunuyor ve çok karlı bir banka.

       Son yılların en ciddi Merkez Bankası başkanı. Eski Dünya Bankası çalışanı ve Amerika'da eğitim görmüş bir ekonomist. Erçel, son zamanlarda IMF tarafından enflasyonu yüzde 91.4'e getirmek için verdiği mücedeleden dolayı da desteklendi.

       Yılmaz hükümeti tarafından özelleştirme programının başına getirildi. Ocak'tan bu yana 3.1 milyar dolarlık özelleştirme yaptı. Hükümetin hedefi 4.5 milyar dolardı. Türk Temlekom'un 1 milyar dolarlık hücresel telefon ihalesi ve İş Bankası'nın yüzde 12'lik payının satışı en başarılı çalışmasıydı. Fakat bu yıl Petrol Ofisi'nin yüzde 51'inin satışı ise kötüydü.

       Türkiye'nin en büyük yatırım bankacısı Ar, TSBK'de kurumsal finansı yönetiyor. TSKB 1950'de Dünya Bankası'nın desteğiyle kuruldu. 1997'de Türkiye'nin en büyük 5 halka arzını yönetti. Bu yıl da Salomon Smith Barney ile birlikte İş Bankası'nın yüzde 12'sini özelleştirdi.

       Türkiye'nin en büyük aracı kurumlarından olan Global Menkul'ün kurucusu. Bütün Orta Asya Cumhuriyetleri'nde (Tacikistan hariç) operasyonlar yapıyor. Kahire ofisini açtı. Eski Citibanklı Donna Pulini tarafından yönetilen çok güçlü bir New York ofisi var. Halka arzda TSKB ile yarışıyor.Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber