Geri Dön

Dünyanın en büyük mozaik müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne sahip, Çingene Kızı ve Mars  heykeli gibi önemli tarihi eserlerin sergilendiği, alanında dünyanın en büyüğü  Zeugma Mozaik Müzesi'nin bu yıl 1 milyon turist ağırlaması hedefleniyorİl  Kültür ve Turizm İl Müdürü Öztürk "Gaziantep'e gelmesini beklediğimiz 1 milyon  turistin Zeugma Mozaik Müzemizi ziyaret etmesini istiyoruz. Gerek gastronomisi  gerekse tarihi mekanları, ören yerleri ve binlerce yıllık mirasıyla Gaziantep  yaşanması, gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir" dedi.

Dünyanın en büyük mozaik müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Gaziantep'te "dünyanın en büyük mozaik müzesi" unvanına sahip Zeugma Mozaik Müzesi, yeni yılda başlayan gezi turlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyor.

Yaklaşık 6 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda açılan Zeugma Mozaik Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

"Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne de sahip müzede, Çingene Kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor.

Büyükşehir Belediyesinin başlattığı "Şimdi Gaziantep'e Gitme Zamanı" kampanyası kapsamında kente gelmesi beklenen 1 milyon ziyaretçinin müzeyi de gezmesi hedefleniyor.

"ŞİMDİ GAZİANTEP'E GİTME ZAMANI"

Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi'nin 2011'de ziyarete açıldığını hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığına ait müzede geçmiş dönemlere ait çok sayıda mozaik bulunduğunu belirten Öztürk, baharın gelmesiyle müzeye ziyaretlerin de artığını ifade etti. Öztürk, "Her geçen gün ziyaretçi sayısı da artıyor. Hafta sonu sadece bir günde bin 100 kişi tarafından ziyaret edildi. Mart ayı içerisinde 10 binin üzerinde ziyaretçi sayımız var. Nisan, mayıs ayından sonra ziyaretlerin artarak katlanacağını düşünüyoruz." dedi.

Gaziantep'e Türkiye'nin farklı bölgelerinden turlar düzenlendiğini dile getiren Öztürk, şöyle konuştu:

"İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin olmak üzere birçok şehrimizden turlar geliyor. Yerli yabancı turistler de geliyor. Gaziantep'te gelip, görmeden gitmeyecekleri bir yer de burası. Bizim Gaziantep olarak hedefimiz 1 milyon turist. Bunu yakalamak için çalışmalarımız sürüyor. Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyemiz, turizm seyahat acentelerimiz ve diğer sektör temsilcileriyle Gaziantep'e 1 milyon turist hedefi içerisindeyiz. Bu yüzden 'Şimdi Gaziantep'e gitme zamanı' diyoruz. Baharın da gelmesiyle herkesi buraya bekliyoruz. Gaziantep'e gelmesini beklediğimiz 1 milyon turistin Zeugma Mozaik Müzemizi ziyaret etmesini istiyoruz. Gerek gastronomisi gerekse tarihi mekanları, ören yerleri ve binlerce yıllık mirasıyla Gaziantep yaşanması, gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehir."

"RAMAZANA KADAR 15-20 TUR DÜZENLEYECEĞİZ"

Bir turizm acentesinde turizm rehberi olan Ersin Eren, İstanbul'dan Gaziantep'e gelen 20 kişilik bir gruba Zeugma Mozaik Müzesi'ni gezdirdiğini aktardı.

Önceki yıl her hafta yoğun bir şekilde Gaziantep'e turlar düzenlendiğini anlatan Eren, ancak yaşanan terör olayları nedeniyle geçen sene turlar düzenlemediğini vurguladı. Eren, şunları söyledi:

"Bu sene ilk kez turlara başladık. Devamını da getireceğiz. İnşallah her hafta buraya geleceğiz. Hem bölge halkı hem de bizim için iyi olacak. Ramazan ayına kadar 15-20 tur düzenleyeceğiz. Her geçen gün talepler artıyor. Ülkenin güven ortamı çok önemli. Güven ortamından dolayı talep artıyor."

Almanya'nın Hamburg kentinden turla gelen Betül Kaya ise Gaziantep'i çok beğendiğine işaret ederek "Gerçekten çok güzel bir yer. Müthiş, etkileyici bir yer. En çok Çingene mozaiği dikkatimi çekti. Burada herkes çok misafirperver, gülümsüyor selam veriyorlar. Mutlaka herkes gelip görmeli. İmkanım olursa bir kez daha gelmeyi düşünüyorum." diye konuştu.

Bursa'dan kente gelen avukat İbrahim Kurt da ilk kez geldiği Gaziantep'te çok güzel karşılandıklarını dile getirdi.

Kente ve özellikle de Zeugma Mozaik Müzesi'ne hayran olduğunu belirten Kurt, "Herkes gelsin, bu güzel müzeyi görsün. Çok güzel mozaikler. Antep, huzurlu bir şehir. Burada anarşi ya da terör yok. Mal ve can güvenliği var. Bu güvenli ortamı sağlayan güvenlik görevlilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Annesiyle birlikte Gaziantep'e gelen 7 yaşındaki Ecem Ekici de kentteki birçok tarihi mekanları gezdiğini ifade ederek en çok Mozaik Müzesi'ni beğendiğini söyledi.

ABD yasak dinlemedi! Tehlikeli deneme...ABD Hava Kuvvetleri, Donald Trump yönetiminin yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasaklı olan orta menzilli karada konuşlu bir balistik füzeyi denediklerini açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber