Dünyanın en lüks oteli Türkiye'den çıktı

Mardan Palace, ‘Dünyanın En Lüks Oteli’ seçildiMehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

MİMARİ yapısıyla Dolmabahçe Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi görünümünde tasarlanmış, Kız Kulesi ve Galata Köprüsü'nün benzerleriyle İstanbul'un mükemmel bir minyatürünü andıran 1.5 milyar dolar maliyetli Mardan Palace Oteli, ‘Dünyanın En İyi Lüks Oteli’, ‘Dünyanın En İyi Spa Oteli’ ve ‘Dünyanın En İyi Royal Suite’ ödüllerini aldı.

İngiltere’nin başkenti Londra'da, ‘turizmin oscarları’ olarak da adlandırılan World Travel Awards 2010'un sahipleri belli oldu. 1000'den fazla adayın yarıştığı World Travel Awards 2010'da yüzbinlerce seyahat profesyonelinin web sitesinden gerçekleştirdiği oylama sonucu Antalya'da bulunan Mardan Palace, ‘Dünyanın En İyi Lüks Oteli’, ‘Dünyanın En İyi Spa Oteli’ ve ‘Dünyanın En İyi Royal Suite’ ödüllerini aldı. Londra'da düzenlenen gala gecesinde Mardan Palace'ın ödüllerini, Mardan Palace CEO'su Natik Abbasov ve Otel Genel Müdürü Cumhur Özen birlikte aldı.

Antalya’nın Kundu bölgesinde, Akdeniz’in en ünlü sahillerinden biri olan Lara sahilinde, Rus asıllı Azeri işadamı Telman İsmailov tarafından yaptırılan ve 180 bin metrekarelik alanda konumlanan Mardan Palace'ın yapımı için 10 bin metrekare altın, 500 bin kristal kullanılmıştı. Kapılarını 2009'un Haziran ayında birçok Hollywood yıldızının katılımıyla açan otelin en ucuz oda fiyatı 485 Euro, en pahalısı ise 16 bin Euro.

AST 1989 Group’un Türkiye’deki en önemli turizm yatırımı olan Mardan Palace, mimari yapısıyla Dolmabahçe Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi görünümünde tasarlanmış Anadolu Yakası, Avrupa Yakası, Kız Kulesi ve Galata Köprüsü ile İstanbul’un mükemmel bir minyatürünü andırıyor. Otelin ana giriş kapısı, Dolmabahçe Sarayı’nın giriş kapısıyla aynı mimari özellikleri taşıyor. Antika mobilyalarla dekore edilen 2800 metrekarelik lobinin 21 metre yüksekliğindeki cam tavanı, geleneksel saray motifleriyle, el süslemeleriyle bezenmiş.

KIZ KULESİ'NİN HER KATI BİR DÜNYA MUTFAĞI

İstanbul Boğazı şeklinde tasarlanmış, 16 bin metrekarelik dünyanın en büyük otel açık yüzme havuzlarından biri olan havuzun tam ortasında, ihtişamlı yapısıyla Kız Kulesi yükseliyor. 1998 yılında gerçekleştirilen restorasyon sonrasındaki görünümüyle aynı olan 7 katlı kulenin her katında, farklı bir ülkenin mutfağından örneklerin sunulduğu restoranlar ve cafe-bar’lar yer alıyor. Otelin en çarpıcı detaylarından bir diğeri ise tarihte Leonardo da Vinci tarafından çizilmiş, ancak uygulamaya geçirilememiş olan Galata Köprüsü, köprü havuzun iki yakasını birbirine bağlıyor.

7500 metrekare büyüklüğündeki lüks Mardan SPA’sı, 546 odası, Ana Restoran’ın yanı sıra, dünyanın farklı ülkelerinden örnekler sunan toplam 24 restoran ve barı, nadide şarapların bulunduğu Şarap Mahzeni, ünlü sanatçılara ve gruplara ev sahipliği yapan amfitiyatrosu, 1200 ve 800 kişilik iki ayrı büyük balo salonu, ileri ses ve görüntü teknolojisi ürünleriyle donatılmış 50 ile 150 kişilik farklı seçeneklerde tasarlanmış 17 toplantı salonu ve 18 kişilik sinema salonu ile hizmet veriyor. Ayrıca otelin lobisinde yer alan tarihi Kapalıçarşı’dan esinlenilerek tasarlanmış ‘Kapalı Çarşı Alanı’ da birbirinden ünlü dünya markalarıyla konuklara keyifli alışveriş imkanı sunuyor.

1.5 YILDA ONBİRİNCİ ÖDÜL

Mardan Palace Otel'in 16 bin metrekarelik açık yüzme havuzu, Mardan SPA Merkezi, dünyanın farklı ülkelerinden lezzetlerin sunulduğu restoran ve cafe-barlarıyla Türkiye'de pek çok ilki bir araya getirdiğini belirten Basın Halkla İlişkiler Müdürü Songül Altun, henüz 1.5 yıldır açık olmasına rağmen 11'inci kez ödül sahibi olduklarını söyledi.

Terör örgütünün ikinci ‘kimyasal’ oyunu devrede!Barış Pınarı Harekatı ile ağır darbe alan ve ABD’nin girişimiyle tanınan 120 saat süreyle geri çekilmeye başlayan terör örgütü PKK/YPG’nin kimyasal saldırı oyununu devreye sokmak için çalışma yürüttüğü saptandı. Örgütün kimyasal silah kullanarak sivilleri katledip Türkiye’yi suçlamayı hedeflediği belirlendi. Türk istihbarat birimleri, Irak’tan yola çıkarılan terör örgütünün elinde bulunan kimyasal silahların taşındığı 6 kamyonun, Semelka bölgesinden Suriye’nin Kamışlı bölgesine geçtiğini saptadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber