Geri Dön

Dünyanın gözü Türkiye'de... 'İstanbul Havalimanı' açıldı

76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olan İstanbul yeni havalimanının ilk fazının açılışı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden olan havalimanında hazırlıklar tamamlanırken, açılışa yerli ve yabancı basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Son teknolojiyle donatılan havalimanında ilk kez yer radarları kullanılacak.

Dünyanın gözü Türkiye'de... 'İstanbul Havalimanı' açıldı

İstanbul Havalimanı'nın ilk fazı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı programla uçuşlara açıldı.

Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı'nın açılış törenine, vatandaşların yanı sıra dünyanın dört bir yanından 50'nin üzerinde üst düzey konuk katıldı.

Dünyanın gözü Türkiyede... İstanbul Havalimanı açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan özel uçak "CAN", saat 16.25'te İstanbul'da açılışı yapılacak havalimanına indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yeni havalimanı apronunda resmi törenle karşılandı.

Erdoğan'ı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer ilgililer karşıladı.

KONUK LİDERLERLE FOTOĞRAF

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "CAN" uçağından eşi Emine Erdoğan ile indikten sonra makam aracıyla terminal binasına geçti.

Erdoğan, burada Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu yetkililerinden bilgi aldı.

Dünyanın gözü Türkiyede... İstanbul Havalimanı açıldı

Beraberindekilerle terminal binasında bir süre yürüyen Erdoğan, konuk liderlerle aile fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan Dağıstanlı boksör Khabib Nurmagomedov ile selamlaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A GÜNÜN ANISINA BİNİŞ KARTI

Dünyanın gözü Türkiyede... İstanbul Havalimanı açıldı

Erdoğan, kullandığı elektrikli araçla bilet işlemlerinin yapıldığı THY kontuvarına giderek görevlilerle sohbet etti. Görevliler de Erdoğan'a, günün anısına biniş kartı verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile tören alanına geçtikten sonra davetlileri selamladı.

Törende, Okay Temiz ve Roman Orkestrası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Orkestrası konser verdi, havalimanının tanıtım filmi gösterildi.

Dünyanın gözü Türkiyede... İstanbul Havalimanı açıldı

Açış konuşmalarının yapılacağı kürsü, havalimanının lale figürlü, mimarlık ödüllü 90 metre yüksekliğindeki Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin minyatürü şeklinde tasarlandı.

İSTANBUL HAVALİMANI'NIN İLK FAZI AÇILDI

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile tören alanına geçtikten sonra davetlileri selamladı.

Açılış törenine, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı (Başbakan) Denis Zvizdic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratusek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah da katıldı.

Oktay Kaynarca ile Burcu Esmersoy'un sunuculuğunu yaptığı törene, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Museviler Hahambaşı İsak Haleva, Süryani Ortodoks Kilisesi Mor Filiksinosu Metropolit Yusuf Çetin, Tuluyhan Uğurlu, Orhan Gencebay, Sevim Emre, Aziz Yıldırım, Ali Ağaoğlu, Ferit Şahenk, Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, Serdar Gökhan, Muazzez Ersoy, Demet Şener, eski bakanların da aralarında bulunduğu siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda davetli de iştirak etti.

Dünyanın gözü Türkiyede... İstanbul Havalimanı açıldı

Erdoğan, konuşmasının ardından Limak/Kolin/Cengiz/Mapa/Kalyon Ortak Girişim Grubu yetkilileriyle fotoğraf çektirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ayrıca Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin minyatürü hediye edildi.

Erdoğan, konuşmasının ardından konuk liderleri sahneye davet ederek, fotoğraf çektirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yaptırdığı açılış duasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki liderler, kürsüdeki dümeni hareket ettirip dev ekrana simülasyonla yansıtılan uçağı havalandırarak, İstanbul Havalimanı'nın ilk fazının açılışını gerçekleştirdi.

Dünyanın gözü Türkiyede... İstanbul Havalimanı açıldı

BAKAN TURHAN: HEDEFİMİZ LİDERLİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı sayesinde dünya nüfusunun üçte birinin İstanbul'a direkt bağlanacağını ve bu havalimanını kullanarak dünyanın her yerine ulaşabileceğini belirterek, "Hedefimiz; birkaç yıl içinde en yoğun havalimanları sıralamasında ikincilik, tüm etaplar tamamlandığında da liderlik koltuğuna oturmak." dedi.

İGA YÖNETİM KURULU BAŞKANI CENGİZ: YARIŞIMIZ BAŞLIYORUZ

İGA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, "Bugün burada dünyanın en büyük havalimanı olma yarışımız başlıyor. Bu yarış, 2026'da pist ve yolcu sayısı, terminal büyüklükleri ve günlük hava trafiği açısından dünyanın en büyük havalimanı olma yarışı. Bunu temin etmek için hedefimiz, bu yıl için 70 milyon olan yolcu sayısını 2026 yılında 150 milyon seviyesine taşımaktır." dedi.

ESKİ BAKAN BAĞIŞ: ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN

Havalimanı'nın açılış törenine dakikalar kala, davetlilerin gelişleri başladı. İş, sanat, spor dünyasından birçok ismin katılacağı açılış töreni öncesinde sanatçı Yavuz Bingöl kısa bir açıklama yaparak, "Vatana, millete hayırlı uğurlu olsun. Biz de heyecanlıyız" dedi. Eski bakanlardan Egemen Bağış eşi Beyhan Bağış ve Demet Şener ile birlikte törene geldi. Egemen Bağış, havalimanı projesinin ilk kez Bakanlar Kurulu'nda görüşüldüğü günü hatırladığını ifade ederek, Sadece hafriyatının nelere mal olacağını düşünmek, gözümüzü korkutan bir projeydi. Ama hamdolsun Türkiye, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, Atatürk'ün 'en büyük eserim' dediği cumhuriyetin 95. yaş gününde açmak gerçekten büyük bir mutluluk. Ülkemiz için hayırlı olsun" diye konuştu.

İLK SEFER ANKARA’YA DÜZENLENECEK

Açılış töreninin ardından ilk sefer, 31 Ekim günü saat 11.30'da Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Ankara uçuşuyla gerçekleştirilecek. THY, ilk seferini bünyesindeki en büyük yolcu uçağı olan 349 kişi kapasiteli Boeing 777-300 tipi geniş gövdeli uçakla icra edecek. İkinci sefer ise yine Boeing’in 737-800 tipi uçağıyla Kıbrıs Ercan Havalimanı’na yapılacak. İstanbul yeni havalimanına ilk iniş yapacak uçak ise, saat 14.15'de Ankara-İstanbul seferini yapan uçak olacak. THY, ilk aşamada İstanbul yeni havalimanı iç hatlarda Ankara, İzmir, Antalya; dış hatlarda ise Kıbrıs Ercan ve Bakü’ye karşılıklı olmak üzere birer sefer gerçekleştirecek. Seferler zamanla kademeli olarak attırılacak.

İstanbul yeni havalimanına ulaşımı ise ihaleyi kazanan Otobüs A.Ş sağlayacak. Otobüs A.Ş, İstanbul’un 18 noktasından 150 lüks otobüsle havalimanına her gün binlerce yolcu taşıyacak.

RAKAMLARLA İSTANBUL YENİ HAVALİMANI

İstanbul yeni havalimanı, dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olarak büyük bir uçuş ağının merkezi olacak. Dünyada en fazla noktaya uçuş yapılan İstanbul’u küresel havacılık pazarının en önemli merkezlerinden biri haline getirecek yeni havalimanı, kentin kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa ediliyor. İstanbul yeni havalimanı, 100’e yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapıp, 300’den fazla noktaya ulaşım imkanı sunacak. Birbirinden bağımsız 6 pist, 500 uçak kapasitesi ve 70 bin araçlık açık-kapalı otoparkı ile yıllık 200 milyon yolcu ağırlayabilecek. Böylece dünyanın en büyük havalimanı olma unvanına sahip olacak.

Dünyanın gözü Türkiyede... İstanbul Havalimanı açıldı

İLK FAZDA 90 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı terminali olan İstanbul yeni havalimanı, ilk fazda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Birbirinden bağımsız operasyon gerçekleştirilebilen 3 bin 750 metre ve 4 bin 100 metre uzunluğundaki iki adet paralel pistiyle hizmet verecek.

Son teknolojiyle donatılan havalimanında ilk kez yer radarları kullanılacak. 60 metrede bir sabit kameralar, 360 metrede bir PTZ kameralar, 720 metrede termal kameralar bulunacak. 9 bin akıllı kamerayla 8 kusurlu hareket tanımlandı. Öte yandan yeni havalimanında ilk etapta 35 pasaport kontrol noktalarında olmak üzere toplam 310 emniyet mensubu görev yapacak. Havalimanının dış çevre güvenliği ise jandarma tarafından sağlanacak.

Tüm fazlar tamamlandığında bir adet iç hat, 4 adet dış hat olmak üzere 5 adet iskele bloğu bulunacak terminal binasında 77 adet yolcu biniş kapısı, 143 adet yolcu köprüsü ile birlikte dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380 tipi süper jumbo uçaklar da dahil olmak üzere tüm uçak tiplerine hizmet verebilecek. Terminal binasına aynı anda 114 adet dar gövde uçak yanaşabilecek.

Depreme kıraathanede böyle yakalandılarEge Bölgesi’nde öğleden sonra saat 22:28’ye kadar 17 ayrı deprem meydana geldi. Genellikle Manisa merkezli olarak meydana gelen depremler Aydın’da da hissedildi. Bu arada Aydın’da iki ayrı deprem meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber