'Düşman lobileri susturun'

'Düşman lobileri susturun'

ABD'nin resmi davetlisi olarak Washington'da üst düzey temaslarda bulunduktan sonra özel sektörle görüşmeler yapmak üzere New York'a geçen Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin temasları, ABD yönetimi ve özel sektör çevrelerinde yankı buldu.
Çelebi'nin ziyaretinden sonra, önceki gün Türkiye'yi ele alan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ekonomik İşler Masası, 8 - 9 Aralık tarihlerinde Türk - Amerikan Ortak Ekonomik Komite'nin toplanmasını önerdi. Bu öneriyi uygun bulan Çelebi, Başbakan Mesut Yılmaz'ı telefonla arayarak, bu gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdi.
"Biz Ankara'dan ayrılmadan önce, böyle bir toplantının adından bile sözedilmiyordu" diyen Çelebi, "Önemli olan daha çok ticaret yapabilmek, yani Türkiye ve ABD'nin ekonomik ilişkilerini geliştirmektir. Kotaların kalkması, yeniden genişletilmesi, Türkiye'ye Amerikan sermayesinin gelişinin sağlanması gibi konuların ayrıntılarına daha sonra girilecek" dedi.

New York'ta Goldman Sachs, AT&T, Salomon Brothers, P. Morgan, Pacificorp ve Dillingham Construction yetkilileriyle görüşen Çelebi, Foreign Policy Association'dayaptığı konuşmada, yeni uluslararası ortamda Türkiye'nin ABD için çok büyük bir stratejik önem taşıdığını ve Türkiye'nin bölgede oynadığı rolün gözardı edilemeyecek kadar önemli olduğunu da kaydetti.
Çelebi, "Bu anlayış, ABD - Türkiye ticari ilişkilerindeki engellerin kaldırılmasını, Türkiye'nin Körfez Savaşı nedeniyle uğradığı kayıpların tazmin edilmesini ve Türkiye aleyhindeki lobilerin susturulmasını gerektiriyor" dedi.
Uyguladıkları ekonomik programın, doğru ve çalışır olduğunu ortaya koymayı amaçladıklarını vurgulayan Çelebi, "Hazine Bakan Yardımcısı Lawrence Summers, programı uygulanabilir, ciddi ve doğru bulduklarını söyledi. Dünya çapında önemli iktisatçıların, programın doğru ve tutarlı olduğunu söylemeleri, bizi memnun ediyor" ifadesini kullandı.

* Eximbank: Amerikan Exim'le Türk Exim'in yaptığı görüşmeler oldukça olumlu oldu. Tamamen iki bankanın işbirliği yaparak Türkiye'de yeni alanların ve üçüncü ülkelerde yapılacak ortak yatırımların finanse edilmesi konusunda, çok iyi bir izlenim var.
* Asya krizi Türkiye'ye yaradı: "Kore'nin çökme noktasına gelmesi 50 milyar dolar düzeyinde bir kaynağın gidecek alan araması ve Türkiye'nin bir güvenlik limanı haline geliyor olması para piyasaları açısından çok büyük önem taşıyor. Görüştüğümüz dünyaca sayılı finans kuruluşları, Türkiye'ye her birinin birkaç ay içinde 1 - 2 milyar dolar, taze kaynak yönlendirmek niyetinde olduklarını söylediler. Örneğin Goldman & Sachs, Türkiye'yi müthiş bir finansal sığınma limanı olarak görüyor ve Türkiye'ye, birkaç milyar doları birkaç ay içinde getirmek istediğini söylüyorlar. Programımızı, çok tutarlı bulduklarını dile getiriyorlar.
* Türk kağıtları değerli: Yankee bonoları konusunda bir girişimim olmuyor, ama gördüğüm, Türkiye'nin çıkaracağı kağıtlara talep var. Örneğin, Londra piyasalarında herkes Türk kağıtlarına girmek istiyor. Bugün bana New York piyasasında söylenen çok açık hadise şu: Türkiye şu anda para piyasaları açısından güvenilir bir konumda. Doğu'ya açılmak isteyen Amerikan ve Avrupa firmaları açısından Türkiye çok stratejik bir öneme sahip.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İtalyan mevkidaşıyla görüştüDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Roma'da, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile bir araya geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber