e-ticareti yeni girişimciler bastı

Dropshipping, e-ticaretin yeni parlayan yıldızı oldu. Stok tutmadan tedarikçilerle anlaşarak ürün satma anlamına geliyor. Pek çok girişimci kolay kârları görerek bu alana giriyor ancak dikkat edilmesi gerekenler var

e-ticareti yeni girişimciler bastı

e-ticareti yeni girişimciler bastı
Türkiye’de internet üzerinden yeni bir girişimcilik yöntemi yayılıyor. ‘Dropshipping’ denilen e-ticaret komisyonculuğu yöntemiyle binlerce kişi girişimci oluyor. İnternet sitesi kurarak ya da internetteki büyük açık pazar yerlerinde satış yaparak bu sisteme katılmak mümkün. Bu sistemi e-ticaret işletmeciliğinden farklı kılan yönü ise stok tutulmaması. Girişimciler, farklı, niş ve rekabetin az olduğu bir alanda ürün tedarikçi ya da üreticileriyle anlaşarak stok tutmadan ürün satışı yapıyor.

Dropshipping’in ülkemizde en çok uygulandığı alanlar iç giyim, ev ürünleri, petshop, ayakkabı, giyim, takı, telefon aksesuarları gibi sektörler olarak görünüyor. Bilişim ürünleri, küçük ev aletleri ve beyaz eşya gibi rekabetin yüksek ve kar marjının düşük olduğu alanlarda ise uygulaması daha düşük.

Uygun fiyat önemli

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi, dünyada çok yaygın olan dropshipping’in bir iş kolu olmaktan çok bir iş ve tedarik yöntemi olduğunu söyledi. Ekmekçi, “E-ticarete yeni başlayanlar için doğru stratejiler izlendiğinde düşük sermayeyle kar etme olanağı sağlayabilir. Ancak rekabet oldukça yüksek olduğu için ürünü en uygun fiyata satmanız gerekirken, reklam, entegrasyon gibi giderlerle ürünün satış fiyatı üzerine koyduğunuz kar marjı, kar etmeniz için buna yeterli olmayabilir. Bu yüzden tek başına bir iş kolu olarak görmek satıcı için risk teşkil edebilir” dedi.

Ekmekçi, dünyada daha çok özellikle Çin’de üretilen telefon aksesuarları, küçük elektronik aletler, aydınlatma ürünleri, günlük pratik hayatı kolaylaştıran ürünler, kozmetik ürünler, dekoratif objeler, gözlükler, şapkalar, evcil hayvan ürünlerinin satışında kullanıldığını aktardı.

Stok tutmuyorlar

Bu alanda danışmanlık ve web sitesi altyapısı sunan Drophip Türkiye Ortağı Ömer Hazar, Türkiye’deki 10 bine yakın aktif e-ticaret sitesinin 6 bininin dropship tarzında çalıştığını söyledi. Hazar, dropshipping’i normal e-ticaret sitelerinden ayıran en önemli şeyin stok tutmamaları, talebe göre tedarikçiden karlarını katarak satış yapmaları olduğunu belirterek, “Dünyada çok farklı uygulamaları da var. Ama bizde hukuk sistemi izin vermiyor. Türkiye’de e-ticaret yapmanız için bir şirket kurmanız gerekiyor. Ama Almanya gibi ülkelerde şirket kurmadan şahıs olarak bir online açık pazar yerinde tedarikçisiyle anlaştığınız bir ürünün satışını yapabiliyorsunuz. 100 TL’lik bir ürünü 70 TL’ye alıp karınızı koyup satabiliyorsunuz. Aslında dropshipping tam da bu anlama geliyor” dedi.

Bunlara dikkat edin

Emre Ekmekçi, girişimcilere ise şu tavsiyelerde bulunuyor: “Sıfır risk, düşük sermaye ve yüksek kar marjı gibi söylemlerle insanlar bu iş modelinin düşük emekle büyük gelir getireceğini düşünüyorlar. Pasif gelir olarak adlandırdığımız bu gelirin sürdürülebilir olması genellikle çok mümkün olmuyor. Çünkü ürüne dair üretimden teslimata tüm süreçlerin kontrolü tamamen üçüncü parti tedarikçide ya da üreticide olduğu için tüketiciye vaat ettiğiniz ürün hasarlı, kırık ya da sağlığa zararlı olursa siz muhatapsınız. Stok tutmamak avantajlı görünse de müşteri talep ettiğinde tedarikçide ürün yoksa çok önemli sorun yaşarsınız. İade süreçlerinde de sıklıkla sorun yaşanabiliyor.

Fiyat avantajı

Diğer yandan dropshipping yöntemiyle satış yaptığınız platformlarda satıcı olarak en uygun fiyatı sunmanız tüketicinin sizin ürününüzü tercih etmesindeki en önemli etken. Bu yüksek rekabet ortamında büyük gelirler elde etmek için niş ürünler satıyor olmak avantaj sağlayabiliyor.”

Dropshipping nedir?

Kelime olarak bırakma nakliyesi anlamına geliyor. Bir girişimcinin e-ticaret yoluyla stok tutmadan tedarikçilerle anlaşarak yaptığı ticaret anlamına geliyor. Bir tedarik zinciri yönetimi yöntemi olarak adlandırılıyor.

Ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter hayatını kaybettiÜnlü tiyatrocu Yıldız Kenter, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber