Ek seferler doldu ‘business’ kaldı

Ramazan Bayramı’na 3 gün kala otobüs ve uçaklarda bilet bulmak iyice zorlaştı. Ek seferlerin bile dolduğunu söyleyen otobüsçüler, bu ayları ‘bereket ayı’ olarak değerlendiriyor.

Ek seferler doldu ‘business’ kaldı

Bayram tatilinin bir ay önceden 9 gün olarak açıklanması, okul tatilinin yaklaşması ve yaz tatilinin de başlayacak olması nedeniyle otobüs firmalarında yoğunluk sürüyor. Aynı yoğunluk uçak biletleri için de geçerli. Uçak biletlerinde ise business sınıfı ya da aktarmalı uçuşların kaldığı görülüyor.

Sektör temsilcileri, bayram tatilinin bir ay önceden açıklanmasıyla birlikte işlerinin de hareketlendiğini belirtiyor.

Anadolu’nun yanı sıra tatil bölgeleri için İstanbul çıkışlı biletler de tükenmek üzere. 1-2 Haziran çıkışlı Antalya otobüs seferlerinin fiyatları 155 ila 195 lira arasında. Yerler neredeyse tükenmek üzere. 8-9 Haziran Antalya’dan İstanbul’a otobüs dönüş biletleri için de çok az yer kalmış durumda fiyatları da 155-190 lira arasında değişiyor.

1-2 Haziran çıkışlı Bodrum otobüs seferlerinin fiyatları 140 ila 210 lira arasında değişiyor. 8-9 Haziran Bodrum’dan İstanbul’a dönüş biletleri de 155-210 lira arasında ve ek seferler bile dolu.

1-2 Haziran çıkışlı İzmir otobüs seferlerinin fiyatları 120-140 lira. İzmir’den İstanbul’a 8-9 Haziran çıkışlı otobüslerde de yerler tükenmek üzere.

Bakanlık izni

Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, tatillerin erken açıklanmasının sektör açısından önemini vurgulayarak, “Otobüslerde ek seferlerimiz bile tükendi. Bu ayları bereket ayı olarak nitelendiriyoruz. Okullar kapanıyor, 23 Haziran’da seçim var. 23 Haziran’a kadar ek seferlerimiz de doldu. Turizm bölgelerine ek sefer için otobüs arıyoruz” dedi.

Tatil bölgelerinin dışında Anadolu’ya da hem gidiş hem dönüş seferlerinin dolduğunu söyleyen Özcan, “Yoğunluktan dolayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, otobüs firmalarına ek seferler için izin verdi. Otobüs firmalarımız Ramazan Bayramı tatili süresince ek seferler yapabilecek” dedi. Otobüs seferlerinin günlük bin 600 civarında olduğunu belirten Özcan, bayramın ve tatilin gelmesiyle birlikte 2 bin 500 ila 2 bin 700 arasında değiştiğini kaydetti.

Otogar çıkışlı bilet

Vatandaşların otogar çıkışlı firmalardan bilet almalarının önemine değinen Özcan, “Vatandaşlarımız kontrolsüz olan mahalle arasından kalkan şirketlerden bilet almasın. Kontrolsüz olan içi taşımacılık yapan otobüsleri ya da minibüsleri kiralayıp yolculuk yapmasın. Şoför deneyimsiz olabiliyor ya da belgeler eksik olabiliyor” dedi.

Ek seferler doldu ‘business’ kaldı

Aktarmalı uçak bileti bile bitti!

İstanbul’da yer alan havalimanlarından kalkıp Antalya, İzmir, Bodrum gibi tatil bölgelerine giden uçaklarda ucuz bilet bulmak neredeyse imkansız. Bazı firmaların 1-2 Haziran çıkışlı biletleri ise tükenmek üzere. Ekonomi sınıfı uçak biletlerini bile bulmak zor. Uçuşlarda çoğunlukla business sınıfı biletlerin kaldığı görülüyor. Vatandaşlar aktarmalı uçak biletlerini bile çoktan bitirmiş durumda.

1-2 Haziran İstanbul gidişli Bodrum uçaklarında bilet fiyatları 229 - 760 lira arasında değişiyor. 8 - 9 Haziran Bodrum’dan İstanbul’a dönen uçakların bilet fiyatları ise 299 - 760 lira arasında.

1-2 Haziran İstanbul çıkışlı İzmir uçaklarında biletler 170 - 760 lira arasında değişiyor. 8 - 9 Haziran İzmir’den İstanbul’a dönen uçakların bilet fiyatları ise 179 - 760 lira arasında.

1-2 Haziran İstanbul çıkışlı Antalya uçaklarında biletler 225 - 772 lira arasında değişiyor. 8 - 9 Haziran Antalya kalkışlı İstanbul biletleri ise 230 - 772 lira arasında fiyatlardan satılıyor.

Bakan Kurum: Toplamda 1611 konut 4 otel inşaatı durdurulmuşturÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bodrum'un kıyı ve koylarında incelemelerde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber