Emlak vergisinde ilk taksit dönemi 31 Mayıs'ta bitiyor

Emlak vergilerinin bu yıla ait ilk taksitlerinin ay sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Sincan, Altındağ ve Etimesgut belediyelerinde 31 Mayısta sona erecek emlak vergisi ödemeleri için vergi büroları ay boyunca hafta sonları da hizmet verecek. Pek çok belediye, internet üzerinden ve kredi kartıyla vergi ödeme imkanı da sunuyor. Çankaya Belediyesi, ödeme işlemlerinin kolaylaştırılması için tahsilat bürolarını öğle saatlerinde de açık tutarken Kolej’de bulunan merkez tahsilat şubesinin 08.00-17.00 arası olan çalışma saatleri 08.00-19.00 olarak değiştirildi. Çankaya’da tahsilat büroları hafta sonları da saat 15.00’e kadar çalışacak.

İNTERNETTEN 20 BİN MÜKELLEF

Geçen yıl mayıs ayında 20 bin mükellefin kullandığı internet üzerinden vergi ödeme sistemine bu yıl katılımın daha yüksek olması bekleniyor. "http://www.cankaya.bel.tr/vergiler.asp" adresinden sorgulanabilen vergi borçları kredi kartıyla ödenebiliyor. Altındağ Belediyesi, merkez veznelerin yanı sıra Siteler Karacakaya No:98/8 adresindeki vergi tahsilat bürosu ve Dışkapı İrfan Baştuğ Cad. No:2 adresindeki Altındağ Tapu Sicil Müdürlüğü binasındaki vergi
tahsilat bürosunda da tahsilat yapıyor. Ayrıca, "www.altindag.bel.tr" internet adresinden ya da belediye binasındaki merkez veznelerde kredi kartı ile ödeme yapılabiliyor. Ankara dışında yaşayan Altındağlı mükellefler, 226312 posta çeki hesap numarasına havale yaparak vergilerini ödeyebiliyor. Yenimahalle Belediyesi, 24-25-31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerine rastlayan Cumartesi ve Pazar günleri de belediye binası ile Çayyolu, Batıkent, Karşıyaka ve Gazi Mahallesi’ndeki semt tahsilat bürolarını açık tutacak. Mükellefler, vergi borçlarını 343 30 00 ile 344 00 77 numaralı
telefonlardan ya da www.yenimahalle.bel.tr internet adresine kayıt yaptırarak da ödeyebilecek. Vatandaşlar ayrıca, 211656 numaralı posta çeki hesabına da ödeme yapabilecek.

KÜÇÜK HEDİYELER

Mamak Belediyesi, hizmet binasındaki Mali Hizmetler Müdürlüğü ve Mamak Kültür Merkezindeki vezneler, yoğunluk ihtimaline karşı Cumartesi-Pazar günleri 09.00-16.00 saatleri arasında da çalışacak. Her yıl vergi dönemlerinde mükelleflere anahtarlık, ajanda, çam fidanı gibi hediyeler dağıtan belediye, bu yıl porselen çay kupası verecek. İsteyenler vergilerini "www.mamak.bel.tr" internet adresinden şifre alarak, kredi kartlarıyla da ödeyebilecek. Mamak’ta vergi tahsilatı, 31 Mayısın Cumartesi gününe gelmesi nedeniyle 2 Haziran Pazartesi günü de yapılacak. Keçiören Belediyesi de Emlak Vergisi ve işyerleri için Çevre Temizlik Vergisi 1. taksit ödemeleriyle ilgili cezalı duruma düşmemeleri konusunda vatandaşları uyarırken, alınan tedbirlerle vatandaşların çok kısa sürede işlemlerini yaparak belediyeden memnun bir şekilde ayrılmalarını amaçlıyor. Mükellefler misafir gibi karşılanarak, çay, kahve ve pasta ikramında bulunuluyor. Tahsilat vezneleri, çalışan mükellefler dikkate alınarak hafta sonları da vergi tahsilatı yapıyor.

SMS YARDIMI

Sincan Belediyesi de hafta sonları ek mesai yaparken, bazı mahallelerde açılan ek tahsilat bürolarıyla da hizmet veriyor. Etimesgut belediyesi ise internetten vergi borcu hatırlatma ve SMS ile vergi borcu sorgulama hizmeti sunuyor. Buna göre, kullanıcılar, "Emlak" yazıp boşluk bırakarak "sicil numarasını" yazdıktan sonra 0533 384 72 20’ye kısa mesaj göndererek, vergi borçlarını öğrenebiliyor. Vatandaşların gecikme zammı ödememeleri için son ödeme tarihinden önce emlak vergisi ilk taksitlerini yatırmaları gerekiyor.

Dipsiz Göl’de altın küpü aranmış!GÜMÜŞHANE'de merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırları içerisinde yer alan Taşköprü Yaylası'nda kaynağı ve akarı olmayan, doğal güzelliğiyle görenleri etkileyen Dipsiz Göl'de, yasal izinle yapılan kazının sırrı ortaya çıktı. 5 gün süren ve herhangi bir bulguya ulaşılamayan kazıda, bölgede bir dönem kalan Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen 15?inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı öğrenildi. Bu arada kazı sonucu 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün yok edilmesi bazı akademisyen ve tarihçilerin tepkilerine neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber