En düşük memur maaşı 3.872 TL

Memur ve memur emeklilerinin zam oranlarını açıklayan Hakem Heyeti kararına göre memurların iki yıllık maaşları belli oldu. Karara göre memurların taban aylığına 149 TL zam yapılırken, en düşük memur maaşı 3.872 lira olacak

En düşük memur maaşı 3.872 TL

Memur ve memur emeklilerinin 20 Ağustos’ta sona eren zam müzarekelerinde son karar, önceki gün Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun zam açıklamasıyla belli oldu. Kurulun onayladığı zam oranlarına göre; 2020 yılının ocak ayında en düşük memur maaşı 3 bin 872 TL; en yüksek memur maaşı ise 14 bin 657 TL olacak.

Onaylanan zam oranlarına göre, memur ve memur emeklilerinin önümüzdeki iki yıl boyuncaki maaşları belli oldu. Müzakere süreci, pek çok eyleme sahne olsa da kurul, hükümetin verdiği teklifi onayladı ve zam oranları 2020 için yüzde 4+4; 2021 için yüzde 3+3 olarak netleşti.

Memur emeklisine zam

Karara göre, 2020 yılının ocak ayı itibariyle en düşük memur maaşı 3 bin 872 TL, en yüksek memur maaşı ise 14 bin 657 TL olacak. Böylece taban aylıklara 149 TL zam yansımış olacak. En düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 522 TL seviyesinden 2 bin 623 TL’ye yükselirken, en yüksek memur emeklisi maaşı ise 9 bin 88 TL’den 9 bin 451 TL’ye çıkacak. Ayrıca görevdeki memurlara ve emeklilere temmuz-aralık arasında enflasyon oranının yüzde 5’i geçmesi halinde bu fark da maaşlara eklenecek.

Memur-Sen’den Hakem Kurulu’na tepki

Zam oranın açıklanmasının ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 5. Dönem Toplu Sözleşmesiyle ilgili olarak, “Kamu İşveren Heyeti, masada uzlaşılan maddeleri Hakem Kurulu’na götürmedi. İşveren Heyeti’ne noterlik yaptı. Tespit tutanaklarını şerhli teslim aldık” dedi.

Yüzde 14 kabul edilemez

Yalçın, “Gelen teklif ortada, kimse bizden yüzde 14’lük zamma imza atmamızı beklememeliydi. Sendikacılığın haysiyetine yakışmaz, emeğin izzetine yakışmaz, emekçinin onuruna yakışmaz. İki yılda yüzde 14’lük zam Memur-Sen’in kabul edebileceği bir zam değildir” diye konuştu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ise, “TİS görüşmeleri başlarken dolar 5.3 TL idi, bugün 6 TL. Gıdada fiyat artışı yüzde 28. İğneden ipliğe zam geldi. Sendika ve konfederasyonları greve davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

En düşük memur maaşı 3.872 TL

 

Sokak ortasında dehşet! Kurşun yağdırdılarŞişli'de, sokakta yürüyen iki kişi, bir otomobilden edilen ateş sonucu ağır yaralandı. Polis ekipleri, saldırganı yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber