En düşük memur maaşı 3000 TL

Memurların zam pazarlığı, önceki gece yapılan anlaşmayla noktalandı. Hükümetin son anda yarım puan zam yaptığı anlaşmaya göre, kamu çalışanları önümüzdeki yıl için yüzde 4+3.5’luk artış alacak. Diğer konfederasyonlar ise Memur-Sen’in imza attığı anlaşmaya sert tepki gösterdi.

En düşük memur  maaşı 3000 TL

Kamu çalışanlarıyla yapılan toplu görüşmelerde, hükümetin yüzde 3.5+3.5’lik teklifine Memur-Sen karşı çıkmış, ancak pazarlıklar sonuçlanmamıştı. Önceki gece geç saatlerde varılan mutabakata göre, kamu çalışanları ve memur emeklilerinin maaşlarına 2018 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 3,5; 2019 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için yüzde 5 zam yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Aile yardımı dahil en düşük devlet memuru maaşımız 2018 yılının ikinci yarısında 2 bin 929 liraya, 2019 yılının ikinci yarısında 3 bin 198 liraya yükselmiştir. Maaşlarda 2018’de kümülatif yüzde 7.6, 2019’da ise 9.2 artış gerçekleşmiştir. 2018-2019 dönemi kümülatif yüzde 17.54 zam yapmışız. En düşük memur emekli maaşı 2018’in ilk altı ayında 1945 liraya yükselmiş oldu. 2019 ilk altı ayında ise 2 bin 93 liraya yükseldi” dedi.

Hac izni-helal gıda

Sarıeroğlu, toplu sözleşmeye konulan maddeyle kamu kuruluşlarının yemekhanelerinde, helal gıda sertifikalı ürünlerin tüketilmesinin özendirileceğini, ayrıca hacca gitmek isteyen ve hac kurasında adı çıkan kamu görevlilerine 20 günlük ücretsiz izin hakkı tanındığını bildirdi.

Memur-Sen: En iyisi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise, “2018 yılının ilk 6 ayı için yapılan ilk teklif yüzde 33, ikinci 6 ayı için yapılan teklif ise yüzde 16 artırılmış. Böylece 2018 yılına ait kümülatif zam oranında, ilk teklife göre yüzde 25 oranında artış gerçekleşmiştir. 2019 yılının ilk 6 ayı için yapılan ilk teklif yüzde 33, ikinci 6 ay için yapılan ilk teklif yüzde 66 artırılmış böylece 2019 yılına ait kümülatif zam oranında, ilk teklife göre yüzde 50 oranında artış gerçekleşmiştir. 2 yıllık kümülatif zam oranında ilk teklifte oran yüzde 12.5 iken imza altına alacağımız 2 yıllık kümülatif artış oranı yüzde 17.54 olmuştur. Bu şekilde kümülatif artış oranında yüzde 40 artış sağlanmıştır. 5 milyonu aşkın insanın umudunu, 20 milyonu aşkın insanın beklentisini masada karşılama noktasında bütün sınırlar zorlanmış ve nihayetinde olabileceğin en iyisi bağıtlanabilmiştir” dedi.

‘Sonuçlarına katılmıyoruz’

İmza törenine katılmayarak dışarıda basın mensupları ile biraraya gelen Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise şunları söyledi:

“Sonuçlarına katılmadığım, sonuçlarına saygı duymadığım, 20 milyon insanın beklentilerini boşa çıkaran bir imza töreninde sendika genel başkanı olarak bulunmamı abesle iştigal olarak gördüm. Kalemin mürekkebi üç buçuğu dört yapınca mı dolmuş oldu? En azından hakem kuruluna gitselerdi, 8 gün daha bu konunun Türkiye’de tartışılmasını sağlardı. Meydanlara inebilirdik. Arkamda 1 milyon üye olacak benim, ortalığı ayağa kaldırırdım. Bu kadar pısırık, bu kadar korkak sendikacılık yapılmaz. Kamu işçisine yüzde 12.5 bunların yanında ikramiyelerine 250 TL ve 3000 TL altında alanlara 90 TL iyileştirme yapan aynı siyasal iktidar, memura gelince kesenin ağzını sıkı sıkı bağlıyor. Neden acaba? Bu sendikacılık farkıdır. 20 milyon insanı hesaba katmadan yapılan bir zam politikasıdır. Bunları Türkiye Kamu-Sen olarak kabul edemeyiz.”

3.1 milyon emekçiye ihanet

KESK’ten yapılan açıklamada da, “Bu ülkenin kamu emekçileri, emeklileri sadaka değil, emeğinin karşılığı olan onurlu bir ücret ve yaşam talep etmektedir. Ve bunu fazlası ile hak etmektedir. Bu ülkenin fedakar kamu emekçileri, emeklileri insanca bir yaşama yetecek ücret, güvenli çalışma ve güvenceli geleceği fazlası ile hak etmektedir. Bu son satış sözleşmesi ile yoksulluk sınırına uzak açlık sınırına yakın bir yaşam mücadelesi sürdürmeye terk edilen, kimseden sadaka ya da fedakarlık değil, hakkını isteyen 3.1 milyon kamu emekçisine ve 1.9 milyon emekliye bir kez daha ihanet edilmiştir” ifadesi ile anlaşmaya tepki gösterildi.

Unkapanı köprü altında biriken sudan bir kişinin cesedi çıktıİstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Unkapanı altgeçidini su bastı. Ekiplerin su tahliye çalışmaları sırasında altgeçitten ceset çıktı. Ekiplerin olay yerindeki çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber