Enflasyon kalkanı

Bankaların, birikim sahiplerini enflasyondan korumayı ve TL’ye yatırımı özendirmeyi amaçlayan ürünleri artıyor. İş Bankası da bu alanda iki yeni vadeli hesabını sundu

Enflasyon kalkanı

İş Bankası, Türk lirası (TL) yatırımlarının enflasyona karşı korunmasını sağlayacak iki yeni vadeli hesap ürünü sundu. İş Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, “Enflasyon Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı” ve “Enflasyona Endeksli Vadeli TL Mevduat Hesabı” ürünleri ile banka müşterilerine, birikimlerini enflasyon karşısında koruma ve ilave getiri sağlama imkanı veriyor.

30 bin lira alt limitli açılabilen hesaplarda, tasarruf sahipleri dilerlerse vadeleri bozmaksızın hesaplarından para çekebiliyor. Hesaplar 92-370 gün vadelerde açılabiliyor. 366 gün vade ve üzeri açılan hesaplara enflasyon korumasına ek sıfır stopaj uygulaması yapılarak tasarruf sahiplerine vergi avantajı sağlanıyor. Geliştirilen yeni ürünler ile bireysel yatırımcıların TL’yi yatırımlarında daha fazla tercih etmeleri amaçlanıyor.

Yüksek getiri

92-370 gün vadelerde açılabilen Enflasyon Korumalı Vadeli TL Mevduat Hesabı ile hesap açılışı sırasında müşterilere “sabit bir ilani faiz oranı” taahhüt ediliyor. Hesap açılışı sırasında ayrıca, vade sonundaki güncel yıllık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranına ilave edilecek bir prim oranı da belirleniyor. Vade sonunda, hesap açılışı sırasında belirlenen “ilani faiz oranı” ile “Yıllık TÜFE Değişim Oranı prim oranı” karşılaştırılarak daha yüksek olan oran üzerinden hesaba faiz işletiliyor. Böylelikle tasarruf sahipleri, enflasyondan etkilenmeden yüksek getiri elde etmiş oluyor.

Primlisi de var

366-370 gün aralığında vadelerde açılabilen Enflasyona Endeksli Vadeli TL Mevduat Hesabı ile faiz tercih etmeyen müşteriler anaparasının değerini vade sonundaki güncel yıllık TÜFE değişim oranı kadar korumuş oluyor. Yıllık TÜFE değişim oranının üzerinde getiri elde etmeyi amaçlayan müşteriler ise bu ürünle dilerlerse vade sonundaki güncel yıllık TÜFE değişim oranına, hesap açılışında belirlenen bir “prim oranının” eklenmesini de tercih ederek enflasyonun üzerinde bir getiri imkanı elde edebiliyor.

Kamu öncü oldu, özeller destek verdi

Kamu bankalarının öncülüğünde başlayan özel bankaların da desteklediği enflasyon korumalı hesaplar özetle şöyle:

- Ziraat Bankası: 92-370 gün ve 366-370 gün vadeli iki seçenek geliştirdi.

- Vakıfbank: Üç yeni ürünle bu yeni hesap türünü müşterilerine sundu.

- Halkbank: Enflasyon korumalı iki ayrı hesap çıkardı.

- Denizbank: Bir yıl üzeri vadede TL mevduatında, TÜFE + 4’e varan faiz getirisi sağlıyor.

- Finansbank: Enflasyona Endeksli Değişken Faizli TL Vadeli Mevduat Hesabı ile enflasyon oranının üzerinde getiri sunuyor.

- Garanti Bankası: endeksli üç yeni ürün geliştirdi. Uzun Vadeli Mevduat, Ara Faiz Ödemeli Mevduat ve Faiz Korumalı Mevduat ürünleri ile enflasyonun üzerinde faiz getirisi taahhüdü veriyor.

Pendik'te iki otomobil çarpıştıİstanbul Pendik, TEM Bağlantı yolunda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber