Geri Dön

Eskişehir’e Hoover fabrikası

İtalyan Candy, 1970’li yılların ünlü elektrikli süpürge markası Hoover’i, bu kez kurutma makinesiyle Türkiye pazarına soktu

Eskişehir’e Hoover fabrikası

1970’li yıllarda ‘Ho ho ho Hoover. Süpürür döver. Her yeri temizleyen: Hoover Hoover Hoover’ reklam sloganıyla akıllarda yer eden Hoover bu kez çamaşır kurutma makinesiyle Türkiye pazarına girdi.
İtalyan Candy Grubu tarafından Eskişehir’de kurulan Hoover çamaşır kurutma makinesi fabrikasının açılışını Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptı.
Fabrikanın il sanayisi ve ekonomisine sağlayacağı katkıyla kentin rekabet gücünü daha da yükseleceğini ifade eden Ergün, “Bu nedenle Organize Sanayi Bölgesi’nde 11 bin metre kare kapalı, 16 bin metrekare açık alana kurulan bu modern tesis için, İtalyan Candy Grup yöneticilerine kutlamak istiyorum” dedi.

‘İtalya’daki fabrikaya eşit’
Candy Group Başkanı Aldo Fumagalli de 2007 Şubatta bitişikteki binada Doruk-Süsler’i satın alarak Eskişehir’de yatırım yaptıklarını belirterek, bu durumun yemek pişirme aletleri üretimi, aynı zamanda Candy ve Hoover markalarının Türkiye’ye girmesinin temelini oluşturduğunu anımsattı. Fumagalli, “Şu anda, Eskişehir’de, neredeyse İtalya’daki fabrikanın hacmine eşit bir fabrika var” dedi.


70’lerin efsane süpürgesi
Elektrikli süpürgenin efsane markası Hoover, ABD’nin Ohio eyaletinde 1900’lü yılların başında doğdu. Marka, 1970’li yıllarda Türkiye pazarına elektrikli süpürgeyle girdi. O yıllarda Gülok firması tarafından patentli olarak üretiliyordu. Marka bir dönem elektrikli süpürgeye adını bile vermişti. Hoover markası, İtalyan Candy’nin, 2007 yılında Süsler markasını satın almasıyla tekrar Türkiye piyasasına girmiş oldu.

7 yaşındaki çocuk okuldaki hücrede darp edildiABD'de bir okulda çocukların cezalandırılması için hücre yapılması ve burada 7 yaşındaki bir çocuğa uygulanan şiddetin görüntüleri ülkeyi ayağa kaldırdı. Olayla ilgili soruşturma başlatılması sonrası, çocuğa şiddet uygulayan görevli intihar etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber