Geri Dön

Euro bölgesinde kurtuluş sinyalleri

Euro Bölgesi, rekor denilebilecek kadar uzun süredir içinde bulunduğu resesyondan yılın ikinci çeyreğinde çıkmayı başardığı bildirildi. Bu çıkışın öncülüğünü de, Almanya ve Fransa yaptı.

Euro bölgesinde kurtuluş sinyalleri

Avrupa Birliği’nin Lüksemburg’da bulunan istatistik bürosu tarafından açıklanan verilere göre 17 ülkeden oluşan Euro bölgesinde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH), beklentileri bir miktar aşarak yüzde 0.3’lük genişleme kaydettiği bildirildi. Bu, 2011’in ilk çeyreğinden bu yana en yüksek büyüme olarak kayda geçti. Bununla birlikte, bölge ekonomisinde geçen yıla göre yüzde 0.7’lik bir daralma olduğu da vurgulandı.

Almanya ve Fransa faktörü
Bu genişlemenin, Euro bölgesinin iki büyük ekonomisi Almanya ve Fransa’nın ikinci çeyrekte beklenenden daha iyi bir performans göstermesinden kaynaklandığı bildiriliyor. Almanya’da, ikinci çeyrekte en hızlı büyümeyi kaydederek yüzde 0.7 büyüdü. Negatif beklentilerin aksine Fransa da, büyümeye katkı sağladı.
Bunların yanında Portekiz, sürpriz bir şekilde yüzde 1.1 büyürken, Avusturya, Estonya, Belçika, Slovakya ve Finlandiya da büyüme kaydeden ülkeler arasına katıldı. Bunda, ABD ve Çin gibi ihracat pazarlarındaki gelişmenin de etkili olduğu kaydediliyor.
Olumlu gelişmelere karşın, uzun süren resesyonun işsizlik oranını rekor düzeylere çıkardığı, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde genç nüfusun yarıdan fazlasının halen işsiz olduğuna da dikkat çekiliyor.

'Robin Hood' bu kez deprem bölgesinde ortaya çıktıİstanbul’un çeşitli semtlerinde dar gelirli ailelere para dağıtan hayırsever iş insanı, bu kez 6.8 büyüklüğündeki depremin vurduğu Elazığ’da ortaya çıktı. ‘Robin Hood’ olarak anılan iş insanı, kent merkezi ve köylerde evleri hasar gören depremzedelere zarf içinde para yardımında bulunup, bakkal borçlarını kapattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber