Faiz indiriminde, özel bankalar topa girmeli

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası, kamu bankalarının kredi faizlerinde başlattığı indirim hamlesini özel sektörde yer alan bankalardan beklediklerini belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Özel bankalarımızın da maliyetlerinin düştüğü bir ortamda, kredi faizlerini düşürmelerini ve piyasaları rahatlatmalarını bekliyoruz” dedi.

Faiz indiriminde, özel  bankalar topa girmeli

Kamu bankalarınca yapılan faiz indirimlerinin, başta konut sektörü olmak üzere zincirleme bir şekilde istihdamın da artmasıyla diğer sektörleri hareketlendirmesi bekleniyor.

Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinasyonunda yürütülen bu çalışmaların pozitif etkilerini de piyasalarda  görmeye başladıklarını ifade ederek, “Kredi faiz indirim sürecinin hızlanmasıyla net etkiyi üretim ve büyüme rakamlarında da göreceğimize eminiz” şeklinde konuştu.

% 1’in altı görüldü

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, konut kredilerine  yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için aylık yüzde 0.99’a indirdi.

Üç bankanın bu indirimleri sonrasında,  ilk iki günde 13 binden fazla kişi toplam 2.1 milyar liranın üzerinde konut kredisine  başvurdu.

İnanılmaz görüntü! Akın akın geldiler...TEKNOFEST'in düzenlendiği Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunluk yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber