Geri Dön

‘Fransız sineması’ serbest ticarete karşı!

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında hayata geçirilmesi için altyapı çalışmaları sürdürülen serbest ticaret anlaşması konusunda 27 Birlik üyesi uzlaşı sağlamakta zorlanıyor.

‘Fransız sineması’ serbest ticarete karşı!

Sorunun odağında ise Fransa’nın film ve televizyon endüstrisi için kültürel istisna talep etmesi yer alıyor. Lüksemburg’da konuyu masaya yatıran AB bakanları Paris’i ikna edemezse müzakerelere resmi start verilmesi riske girebilir.

Hollywood’la arası açık
Fransa’nın üzerinde ısrarla durduğu unsuru, filmlere ve TV programlarına yönelik teşvik ve kısıtlayıcı kotaların tamamen pazarlık masasından uzak tutulması oluşturuyor. AB ile ABD arasındaki görüşmeler hem büyüme hem de istihdam açısından büyük bir umut haline gelmişken Fransa’nın direnmesi Birlik içinde pek hoş karşılanmıyor.
Olası bir anlaşmanın AB içinde 400 bin kişiye yeni istihdam olanağı sunacağının hesaplanması da Paris üzerinde ekstra baskı yaratıyor.
“Hollywood’la ilişkisi” uzun süredir oldukça soğuk olan Fransa’nın endişelerinin yersiz olduğuna dikkat çeken isimlerin başında Birlik adına müzakereleri yürütecek olan AB Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel de Gucht geliyor. De Gucht, şu ana kadar gündeme gelen önerilerde kültür endüstrisini koruma amaçlı garantiler bulunduğuna dikkat çekti.

TEM'de zincirleme kazaTEM Seyrantepe'de 6 aracın karıştığı zincirleme trafik kazası meydana geldi. Kazada yaralılar var.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber