Gayrimenkule 300 milyon euro taahhütle ‘Esas’lı bir giriş yaptı

Sağlık, gıda, perakende&eğlence ve havacılık sektörlerinin ardından gayrimenkule giren Esas Holding, İngiltere ve Kurtköy’de yeni projelere başladı. Firma 300 milyon euro yatırım planladığı sektörde agresif büyüme hedefliyor

Gayrimenkule 300 milyon euro taahhütle ‘Esas’lı bir giriş yaptı

Sağlık, gıda, perakende&eğlence ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren Esas Holding, geçen yıl kurduğu Esas Gayrimenkul ile sektördeki ilk projesini tanıtırken, 2017 yılına kadar yurt içinde ve dışında toplam 300 milyon euro yatırım yapmayı planlıyor.
Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı, 6 bin çalışanı bulunan Holding’in gayrimenkulde agresif büyüme göstermeyi hedeflediğini belirterek, beşinci faaliyet alanı olarak gayrimenkul sektörünü seçmelerinin nedeni olarak piyasadaki fırsatları gösterdi.
Erhan Kamışlı, gayrimenkul sektöründe piyasanın dinamiklerini değiştirmek için yeni projeler geliştirdiklerini belirterek, “Gayrimenkul yüksek getiri potansiyeli taşıyor. Bu sektörde farklılık yaratarak gayrimenkulün ağırlığını holding bünyesinde yüzde 25 seviyesine çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

21 milyon sterlin kira geliri
Erhan Kamışlı, firma olarak yurtdışında da büyüme hedeflerinin olduğuna işaret ederek, “İngiltere’de 7 farklı şehirde çeşitli satın almalar yaptık. 3 AVM, 1 alışveriş caddesi ve 9 ofis binası satın aldık. Toplamda 110 bin metrekare perakende, 55 bin metrekare ofis alanına ulaştık. 221 milyon sterlin yatırım yaptık ve yıllık 21 milyon sterlin kira gelirimiz var” diye konuştu.
Bu yatırımları, 8 milyar sterlinlik portföyü bulunan F&C Reit ve 14 milyar dolar büyüklüğe sahip olan Area Partners ile birlikte yaptıklarını anlatan Kamışlı, bundan sonraki süreçte de yabancı fonlarla birlikte özellikle Almanya ve İngiltere’de satın almalarını sürdüreceklerini ifade etti. Kamışlı gayrimenkul için önümüzdeki süreçte 300 milyon euro yatırım planladıklarını, bunun için 150 milyon euro öz sermaye, 150 milyon euro da kredi kullanacaklarını kaydetti.

Kurtköy’e 70 milyon dolar yatırdı
Esas Gayrimenkul Yönetici Ortağı Kazım Köseoğlu ise yurtiçindeki ilk projelerini İstanbul Kurtköy’de 70 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdiğini belirterek, Esas Aeropark projesinin Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından çizildiğini söyledi.
Projede 71 ile 146 metrekareye kadar çeşitli seçeneklere sahip olan 1+0, 1+1 ve 2+1 konseptindeki 42 dairenin fiyatlarının 200 bin ile 600 bin lira arasında değiştiğini açıklayan Köseoğlu, 55 bin metrekarelik toplam inşaat alanına sahip karma proje kapsamında 5 bin metrekare konut alanının yanı sıra kiralamaya yönelik 15 bin metrekare ofis alanı bulunduğunu anlattı. Köseoğlu, projede 2 bin metrekarelik perakende alanının da bulunacağını belirterek, şu bilgileri verdi
“Projede Holding bünyesinde yer alan Pegasus’un 500 kişilik genel merkezi de bulunacak. Bu alan Haziran 2012’de tamamlanacak. Diğer konut, perakende ve ofis alanları ise Ocak 2013’te açılacak.”

10 şehre yatırım planı
Köseoğlu, büyüme hedeflerinde Anadolu’ya da yatırım planları bulunduğunu belirterek, 10 ile daha yatırım yapacaklarını açıkladı. Bunlardan birinin Kocaeli olduğuna işaret eden Köseoğlu, “Yeni yatırım planımızı ofis ve perakende üzerine kurguladık. Belirlenen illerin kısa ve orta vadede ihtiyaçları doğrultusunda yeni projelerinin startını vereceğiz” dedi.

‘Yeşil bina’ adayı
Esas Gayrimenkul gayrimenkul ve İnşaat Direktörü Mustafa Doğaner ise Kurtköy’de Sabiha Gökçen’e çok yakın bir mesafede yapılan Esas Aeropark projesinin “Leed Gold Sertifikası” adayı olmasıyla çevreci yaklaşımın sergilediğini belirtti.
Doğaner, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın İstanbul Anadolu yakasında yer alan ilk karma projesi olma özelliğine sahip Esas Aeropark’ta kiralamanın Kuzeybatı Gayrimenkul Hizmetleri, konut satışının ise Proje Beyaz Gayrimenkul ve Danışmanlık Hizmetleri tarafından yapılacağını açıkladı.

GÜNÜN PROJESİ
Konsept’te fiyatlar 159 bin liradan başlıyor

Gayrimenkul sektörünün önde gelen kuruluşlarından Dumankaya İnşaat’ın Halkalı’daki projesi Dumankaya Konsept Halkalı’da satışlar devam ediyor. Dumankaya’nın çok sevilen yatay yaşam konseptini Halkalı’ya da taşıyan projede, sınırlı sayıdaki dairelerin satışları sürüyor.
Toplam 812 rezidans daire ve 21 adet villanın yer aldığı projede her kesime ve her bütçeye hitap eden konutlara yer veriliyor. Farklı konutların yer aldığı projede, dairelerin büyüklükleri 62 ile 155 metrekare arasında değişiyor. Açık yüzme havuzu, güneşlenme terası, sauna, fitness salonu, basketbol sahası gibi sosyal donatılara yer verilen proje, içinde fuar merkezi, kongre merkezi, konut, alışveriş merkezi, otel ve ticari birimleri barındıran ve Türkiye’nin en büyük fuar alanı Tema Park’a yakınlığı ile de dikkat çekiyor.
Çocukların da düşünüldüğü projede çocuklara özel oyun alanlarının dışında hobi odasına da yer veriliyor. Yürüyüş yolları, yansıma havuzları ve su kanallarıyla doğal bir yaşam alanları yaratılan proje, sunduğu 4 bin metrekarelik göl ferahlığı ve dokunmatik ev özelliği ile de fark yaratıyor.
Ayrıca projede, şimdi alıp 2013’de ödemeye başlama ve 36 ay sıfır faiz gibi çok özel ödeme seçenekleri de sunuluyor. Projenin teslim tarihi ise Haziran 2014.

GÖKTÜRK’ÜN EN YALIN EVLERİNİ 40 MİLYON DOLARA YAPACAK
İnşaat sektörünün köklü şirketlerinden biri olan Keleşoğlu İnşaat ile sektörün genç oyuncularından Zilal İnşaat Göktürk’te yeni bir projeye başladı.
‘Yalınevler’ adındaki projede adına yakışır bir şekilde cam kullanımı ve şeffaflık ön planda tutulmuş. Projenin mimarı Ahmet Alataş projeyi yalın kılmak için cam ve ahşap gibi doğal malzemeler kullandıklarını belirterek, ayrıca ısı kontrolünün sağlanabilmesi için güneş kırıcı kullandıklarını ifade etti. Ahmet Alataş, ev sahipleri için her detayı düşündüklerini vurgulayarak, daire planlarında fonksiyonel ve alan kazandıran çözümler sunduklarını dile getirdi.
Projenin ortaklarından Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş ise projenin adının mimarisinden kaynaklandığını ifade ederek, bölgede olmayan özgün ve modern bir projeye imza atmak istediklerini söyledi.

Maliyeti 40 milyon dolar
Mustafa Keleş, projede toplam yatırım tutarının arsa hariç 40 milyon doları bulacağını belirterek, arsa alanının 8 bin 600 metrekare, inşaat alanının ise 39 bin 320 metrekare olduğunu söyledi. İki bloktan oluşan Göktürk Yalınevler’de 67 ile 261 metrekare arasında değişen toplam 146 daire, 10 adet dükkân ve mağaza bulunduğunun altını çizen Mustafa Keleş, projede yer alan sosyal tesiste açık yüzme havuzu, fitness center, sauna, lobbycafe ile ortak aktivite ve toplantı salonunun yer aldığını ifade etti.

M2’si 2.500 $
146 konuttan ve 10 mağazadan oluşan Göktürk Yalınevler’de metrekare fiyatlarının 2 bin 500 ile 3 bin dolar arasında değiştiğini ifade eden Mustafa Keleş, projenin özellikle iş hayatının içindeki profesyoneller tarafından tercih edilmesini beklediklerini belirterek, “İş hayatının içindeki profesyonellerin yanı sıra 35 yaş üstünde şehrin karmaşasından uzak, çocuklarının temiz havada, doğa içinde ve iyi eğitim olanaklarıyla büyümesini düşleyen genç çiftlerin Göktürk Yalınevler’de aradıklarını bulacaklarına inanıyoruz” dedi.

2B arazisi yabancılara değil hak sahiplerine satılacak
Milletvekillerinin yabancıya mülk satışıyla ilgili sorularını yanıtlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2B arazilerinin yabancılara değil, hak sahiplerine satılacağını söyledi. Tasarıya ilişkin eleştirilerde “memleketin satılacağı” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Eroğlu, yeni bir düzenlemenin getirildiğini, yabancılara mülk satışına ilişkin Bakanlar Kurulu’na yetki verileceğini kaydetti.
Bu arada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yabancılara mülk satışına yönelik düzenlemeyi içeren tasarı hakkında bilgi verdi. Uluslararası sermayenin dünyanın yaklaşık 200 ülkesine girebildiğini belirten Bayraktar, “Gayrimenkul satımı ve edinimi konusunda uluslararası sermayeyi en çok getiren ülkeler; en gelişmiş, en bağımsız ve en fazla söz sahibi ülkelerdir” dedi.

Yetki Bakanlar Kurulu’nda
Görüşülen tasarıyla aslında çok önemli bir değişiklik yapmadıklarını anlatan Bayraktar, mevcut durumda da yabancıların Türkiye’de mülk edinebildiklerini söyledi. Bayraktar, tasarıda gerçek kişilerin taşınmaz edinimleri ile ilgili değişiklikler yapıldığını, mütekabiliyet şartının kaldırılmadığını, yalnızca netleştirildiğini kaydetti.
Bayraktar, bu konuda Bakanlar Kurulu’na yetki verildiğini, hangi gerçek kişilerin, hangi şartlarla gayrimenkul edinilebileceğinin Bakanlar Kurulu’na bağlı olacağını vurguladı.

Aris Yapı’dan 60 ay sıfır faizli bahar kampanyası
Aris Yapı tarafından Beylikdüzü’nün merkezinde inşa edilen Aris Park Residence’tan yeni bir kampanya haberi geldi. Kampanya kapsamında projede, 60 ay sıfır faiz imkânının yanı sıra, anlaşmalı bankalardan kullanılacak konut kredileri ile 999 liralık ödeme imkânı sunuluyor. Kişiye özel esnek ödeme seçeneklerinin de bunduğu proje, her biri 14 katlı 3 bloktan oluşan toplam 267 lüks daireden meydana geliyor.
1+1, 2+1 ve 3+1 olmak üzere farklı daire tiplerinin yer aldığı projede, dairelerin büyüklükleri 61 ile 171 metrekare arasında değişiyor. 900 metrekarelik kapalı sosyal tesis alanına da yer verilen projede, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, sauna, buhar odası, yoga odası, plates odası, çocuk oyun odaları da bulunuyor.

İki yakaya Japon usulü yeni proje yapıyor
Kılıç İnşaat’ın İstanbul’un iki yakasında birden gerçekleştirdiği “Japon Evler” adını taşıyan proje, Ataşehir ve Haliç’te hayat buluyor. Avrupa Yakası’ndaki ayağı Haliç olan proje, 600 metrekare inşaat alanında konumlandırılıyor. Zemin + 7 kat olarak tasarlanan tek bloktan oluşan projede, 41 home-ofis ve 7 adet dükkâna yer veriliyor. Japon Evler Haliç’te konut fiyatları 99 bin ile 420 bin lira arasında değişiyor.
Projenin Anadolu Yakası’nda adresi Ataşehir’de ise, 950 metrekare arsa üzerinde konumlandırılan proje, 4 bin 400 metrekare inşaat alanına sahip. 13 katlı tek bir blok olarak tasarlanan Japon Evler Ataşehir, toplamda 73 konuttan medyana geliyor. Projede, saunadan, fitness salonuna kadar birçok sosyal alana da yer veriliyor.

Anka Yapı Fikirtepe’de ilk yıkımı gerçekleştirdi
Fikirtepe Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında yapılan ilk yıkım haberi Anka Yapı’dan geldi. Açıklamasında eski binaların taşınma ve boşaltılma işlemlerinin tamamlandığını söyleyen Anka Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel, bölgenin ilk yıkım ruhsatı ile yıkıma başladıklarını belirterek, “İmar durumunu alan ilk firma olarak Kadıköy Belediyesi'ne yıkım ruhsatı için başvuru yapan ilk firma olduk ve eski evleri yıkmaya başladık” dedi. Temel, Mayıs ayına kadar yıkımlar tamamlanırken, moloz ve yıkıntıları taşıma işlemlerinin tamamlanmasının ardından, Haziran ayına kadar da taşıma işlemlerini tamamlayarak satış ofisinin kurulacağını, inşaatları başlatacaklarını belirtti.

Bina güçlendirmek için kredi vermeye başladı
Türkiye’nin en köklü finans kuruluşlarından Koçfinans, bina güçlendirme uzmanı Artyol Mühendislik ile kentsel dönüşümde vatandaşların imdadına yetişecek bir işbirliğine imza attı.
Türkiye’de ilk kez hayata geçecek çalışma ile Koçfinans bina güçlendirme kredisi verecek, Artyol ise riskli binayı güçlendirecek. Alt limiti 2 bin TL olan kredinin üst limiti, binanın durumuna göre belirlenecek.

DÜZELTME
Dün yayımladığımız ‘Emlak Konut GYO’nun genel müdürü Ertan Yetim oldu’ başlıklı haberimizde sehven Ertan Yetim’in Emlak Konut GYO’nun genel müdürü olduğu yazılmıştır. Ertan Yetim, Emlak Konut GYO’nun Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü ise Murat Kurum’dur. Düzeltir, özür dileriz.

Polis, trenin çarpmak üzere olduğu aracın sürücüsünü son anda kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber